Wpływ mleka na pamięć

Regularne picie mleka poprawia naszą pamięć. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Maine w Orono. Analizowali oni związek pomiędzy częstym spożywaniem mleka, a jakością funkcjonowania ludzkiego mózgu. W tym celu przeanalizowali dane dotyczące spożycia przetworów mlecznych u 972 osób, zarówno kobiet i mężczyzn, w wieku 23-98 lat. Poddali ich też serii testów na pamięć werbalną, roboczą, przestrzenna i wzrokową.

Czy nikotyna okaże się pomocna w walce z chorobą Alzheimera?

Przeprowadzone na grupie 67 osób badanie amerykańskich neurologów wykazało, że wchłaniana do krwioobiegu przez skórę nikotyna może nie tylko pomagać w rzucaniu nałogu tytoniowego, ale również hamować postępy choroby Alzheimera.

Chudnięcie może być pierwszym objawem alzheimera

Nie kłopoty z pamięcią, ale chudnięcie może być pierwszym objawem choroby Alzheimera – sugerują badania opublikowane przez najnowsze wydanie „Neurology”. Wymagają one jednak potwierdzenia.

Eric Vidoni z University of Kansas Alzheimer’s Disease Center twierdzi, że chudnięcie może być jednym z objawów innych schorzeń towarzyszących chorobie Alzheimera. Jego zdaniem, mogą się one rozwijać zanim jeszcze degradacja mózgu będzie tak duża, że powoduje zaburzenia pamięci.

Spray usprawniający pamięć

Naukowcy wynaleźli spray ułatwiający zapamiętywanie, który może okazać się produktem bardzo pożądanym przez studentów w czasie nauki do sesji.

Szybka inhalacja tej substancji tuż przed snem ma pomóc mózgowi w zatrzymywaniu nowych, wyuczonych informacji.
Jednym z komponentów sprayu, opracowanego przez niemieckich naukowców z Uniwersytetu w Lubeck, jest molekuła o nazwie interleukina 6, odkryta w systemie immunologicznym.

Wspomaganie koncentracji i pamięci

Wspomaganie koncentracji i pamięci

Nie wszystkie substancje wspomagające aktywność umysłową działają tak samo. Najlepiej więc dobierać je do konkretnych potrzeb pacjentów.
Większość składników, które korzystnie wpływają na pracę mózgu, powinniśmy dostarczać z pożywieniem (to możliwe, jeśli jest ono urozmaicone). Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy warto sięgnąć po suplementy diety. Polecane są one osobom odczuwającym pogorszenie sprawności umysłowej (problemy z koncentracją, bezsenność, apatia) lub które czeka okres wytężonej nauki czy pracy.

Wspomaganie koncentracji  i zapamiętywania

Wspomaganie koncentracji i zapamiętywania

Współczesny tryb życia, któremu towarzyszą ciągły pośpiech i stres, powoduje, że coraz więcej osób ma problemy z pamięcią i koncentracją. Na szczęście są środki wspomagające kognitywne procesy mózgu. Każdego dnia mózg człowieka bombardowany jest ogromną ilością informacji. Dzięki pamięci – jednej z najdoskonalszych funkcji poznawczych ludzkiego umysłu – jesteśmy w stanie odbierać, przechowywać i odtwarzać informacje, które dotarły do mózgu.

Suplementy diety dla kobiet

Suplementy diety dla kobiet

Zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne jest różne dla kobiet i mężczyzn. Zależy ono również od wieku i stanu zdrowia, a także – w przypadku kobiet – od takich czynników, jak ciąża czy okres karmienia piersią.

Czy jesteś osobą roztargnioną?

**Osoby roztargnione miewają czasami dużo kłopotów i są narażone na to, że ludzie z ich otoczenia odnoszą się do nich – najlepszym razie – z pobłażaniem, w najgorszym – z irytacją. Pozytywną stroną roztargnienia może być to, że odpowiedzialność za niektóre działania może być rozłożona na przyjaciół i znajomych, którzy czuwają nad tym, by osoba roztargniona np. nie zapomniała o czymś ważnym.**

21 września to Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera

**W Polsce z powodu otępienia i zaburzeń pamięci choruje blisko pół miliona ludzi. Prawie połowa z nich jest dotknięta najcięższą postacią – chorobą Alzheimera.**

Wbrew powszechnym opiniom, zaburzenia te nie dotyczą tylko osób starszych i nie są normalnym objawem starzenia się. Oprócz choroby Alzheimera, Parkinsona czy Pika, do demencji mogą prowadzić również choroby naczyniowe, takie jak udar, wylew, zawał serca, a nawet wysokie ciśnienie, cukrzyca i dolegliwości kardiologiczne.

Magnez poproszę...

Magnez poproszę…

Każdego dnia do aptek przychodzą pacjenci, którzy chcieliby nabyć preparat zawierający magnez. Trudno jest im jednak wybrać najlepszy produkt spośród licznych specyfików, jakie oferuje rynek farmaceutyczny. W tej sytuacji nieoceniona okazuje się pomoc farmaceuty.

Sposób na egzaminacyjny stres

Sposób na egzaminacyjny stres

Można być świetnie przygotowanym do egzaminu i go oblać? Tak. Ale można też wcale nie być najlepszym, nie trafić na swoje pytania i… zdać na piątkę! W przypadku egzaminu ważna jest nie tylko wiedza, ale też umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Szałwia lekarska

Jeden ze sławnych polskich zielarzy XX w. Czesław Klimuszko zapytał: „Dlaczego człowiek umiera, skoro w jego ogrodzie szałwia rośnie?”. Świadczy to o tym, że w szałwii, jak i w innych ziołach, drzemie leczniczy potencjał, o którym my, na wskroś nowocześni ludzie, często zapominamy i którego nie potrafimy właściwie wykorzystać.

Co kto pamięta

Kobiety mają lepszą niż mężczyźni pamięć epizodyczną, dotyczącą wydarzeń dnia codziennego. Mają również lepszą pamięć do twarzy innych kobiet.

Pamięć epizodyczna jest pamięcią długotrwałą, dotyczącą zdarzeń. Dzięki niej mózg przechowuje wspomnienia o charakterze przestrzenno-czasowym, te ważniejsze i mniej ważne – pierwsza randka, studniówka, matura czy niedawny wyjazd w góry. Wszystkie te wspomnienia składają się na nasze poczucie tożsamości.

Pamięć z humorami

Ludzi często ulegających stresowi lub depresji dotyczy ryzyko pojawienia się problemów z pamięcią o wiele większe, niż ludzi o bardziej pogodnym usposobieniu – stwierdzili naukowcy z USA. Ich badanie pomaga wskazać wczesne sygnały świadczące o chorobie Alzheimera.

Osoby, które są najczęściej niespokojne lub przygnębione, mają o 40 razy większe niż inni ludzie prawdopodobieństwo łagodnego osłabienia zdolności poznawczych – twierdzą autorzy badania. Chodzi o formę utraty pamięci, która często bywa stanem przejściowym pomiędzy normalnym starzeniem się a demencją.

Ćwicz mózg

Regularne wykonywanie specjalnych ćwiczeń umysłowych znacząco poprawia pamięć i zdolności poznawcze osób starszych – ogłosili naukowcy na 60 Spotkaniu Amerykańskiego Związku Gerontologicznego.

Doktor Elizabeth Zelinski z University of Southern California Andrus Gerontology Center zaprezentowała wyniki dużego projektu badawczego dotyczącego wpływu ćwiczeń umysłowych na zdolności poznawcze osób starszych.

Test pamięci

Silny spadek poziomu cholesterolu może nawet o 15 lat poprzedzać wystąpienie objawów demencji, tj. zaburzeń pamięci i innych zdolności umysłowych – wynika z brytyjskich badań opisanych na łamach pisma “Archives of Neurology”.

Odkrycie to jest o tyle zaskakujące, że dotychczas za istotny wskaźnik ryzyka demencji oraz jej najpoważniejszej postaci – choroby Azlheimera, uważano wysokie stężenie cholesterolu we krwi.

Lekcje muzyki rozwijają pamięć

Lekcje muzyki mogą rozwijać pamięć i zdolności uczenia się u małych
dzieci przez angażowanie różnych części mózgi – pokazują badania, których wyniki publikuje BBC.

Kanadyjscy naukowcy z McMaster University obserwowali dzieci w wieku od
4 do 6 lat. Część z nich brała lekcje muzyki, inne nie. Badacze zauważyli, że
grupa “muzykalna” wypadała lepiej w testach pamięci czy zadaniach badających
zdolności matematyczne.

pamięć

Czynniki pamięci

Rozwiązywanie krzyżówek i jedzenie ryb sprzyja dobrej pamięci, natomiast oglądanie telewizji pamięć osłabia – takie są wyniki badań przeprowadzonych w Australii.

Badaniami objęto niemal 30 tys. internautów. Prowadzący testy sprawdzali, jak ankietowani radzą sobie z zapamiętaniem listy zakupów, przypominaniem imion, twarzy i zawodów, przywoływaniem wspomnień czy znajdowaniem różnic pomiędzy zdjęciami.

Uczestników badania poproszono też o wypełnienie kwestionariusza na temat różnych nawyków, np. picia alkoholu, oglądania telewizji i czytania.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH