Ćwicz mózg

Regularne wykonywanie specjalnych ćwiczeń umysłowych znacząco poprawia pamięć i zdolności poznawcze osób starszych – ogłosili naukowcy na 60 Spotkaniu Amerykańskiego Związku Gerontologicznego.

Doktor Elizabeth Zelinski z University of Southern California Andrus Gerontology Center zaprezentowała wyniki dużego projektu badawczego dotyczącego wpływu ćwiczeń umysłowych na zdolności poznawcze osób starszych.

Badaniami objęto 524 zdrowych uczestników w wieku od 65 lat wzwyż. Połowa z nich ukończyła 40-godzinny komputerowy kurs o nazwie “Posit Science Brain Fitness Program” (Program gimnastyki dla mózgu), stworzony dla zwiększenia plastyczności neuronalnej mózgu. Pozostali ukończyli zaś 40-godzinny program edukacyjny skonstruowany na podstawie tradycyjnego przekonania, że starsi
ludzie czerpią korzyści z przyswajania nowych wiadomości.

Grupa, która wzięła udział w programie gimnastyki dla mózgu, osiągnęła rewelacyjne wyniki w klinicznych badaniach pamięci. Ponadto uczestnicy projektu sami odczuwali, że ich możliwości poprawiły się – lepiej radzili sobie w codziennych sytuacjach, pamiętali imiona i numery telefonów, nie zapominali gdzie zostawili klucze. Osoby te czuły się też bardziej pewne siebie.

Jedna z uczestniczek badania – Marlene Allen z Kalifornii – tak opisała swoje odczucia: “Moja pamięć poprawiła się odkąd wzięłam udział w projekcie (…) Czuję się lepiej i mam o wiele więcej energii. Ćwiczenia sprawiały mi przyjemność, dobrze się bawiłam”. Inny uczestnik podkreślił, że po wzięciu udziału w programie
zaczął szybciej odpowiadać na pytania.

Główna autorka badań podkreśla, że odkrycie to jest bardzo ważne, a priorytetem jest teraz rozpowszechnienie dobrej wiadomości, że starzenie nie jest nierozerwalnie związane z pogorszeniem pamięci. “Wykonywanie odpowiednich, ogólnie dostępnych ćwiczeń może nawet z wiekiem zwiększać możliwości naszego mózgu” – podsumowuje doktor Zelinski.

4.7/5 - (107 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH