Wspomaganie koncentracji i pamięci

Wspomaganie koncentracji i pamięci

Nie wszystkie substancje wspomagające aktywność umysłową działają tak samo. Najlepiej więc dobierać je do konkretnych potrzeb pacjentów.
Większość składników, które korzystnie wpływają na pracę mózgu, powinniśmy dostarczać z pożywieniem (to możliwe, jeśli jest ono urozmaicone). Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy warto sięgnąć po suplementy diety. Polecane są one osobom odczuwającym pogorszenie sprawności umysłowej (problemy z koncentracją, bezsenność, apatia) lub które czeka okres wytężonej nauki czy pracy.

Choroby skóry u dzieci

Choroby skóry u dzieci

Skóra dziecka wykazuje odmienność w stosunku do skóry dojrzałego człowieka – nie ma jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów obronnych, dlatego jest bardziej wrażliwa, podatna na działanie czynników fizycznych (promieniowanie UV), mechanicznych (podrażnienia, urazy), chemicznych (środki kosmetyczne), a także na wnikanie drobnoustrojów.Prawidłowe pH skóry wynosi 5,5-6 i ma za zadanie chronić organizm przez wnikaniem bakterii, dlatego błędem jest intensywne mycie skóry dzieci zasadowymi mydłami, które powodują podniesienie pH i utratę właściwości obronnych. Skóra dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji i ochrony ze względu na swoją wrażliwość i delikatność.

Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry)

Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry)

Na wyprysk kontaktowy najbardziej narażone są osoby cierpiące na choroby alergiczne, gdyż ich skóra jest bardziej wrażliwa. Jednak podrażnienia skóry bardzo często występują także u ludzi zdrowych, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Środowisko, w którym żyje człowiek, coraz trudniej nazwać naturalnym. Ekolodzy chętnie nazywają je chemicznym, i trudno nie przyznać im racji. Pomimo wzrastającej ekologicznej świadomości społeczeństw oraz stosownych uregulowań prawnych, rośnie skażenie środowiska naturalnego: ziemi, powietrza i wody.

Innowacje na rynku OTC

Innowacje na rynku OTC

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nowości w zakresie leków OTC i innych produktów związanych ze zdrowiem mogą jedynie dotyczyć substancji czynnych, opakowania czy dostępności produktu. Okazuje się jednak, że pole do innowacyjności jest szersze.

Oddychaj na zdrowie

**Naukowcy opracowali metodę analizy oddechu w czasie rzeczywistym, co pozwoli szybko zdiagnozować pacjentów, poprzez wykrywanie biomarkerów – substancji chemicznych zawartych w wydychanym powietrzu, które pozwalają podejrzewać występowanie poważnych chorób. Nowa metoda jest o wiele skuteczniejsza niż stosowana dotychczas, nawet stukrotnie.**

Szkodliwe chemikalia w jedzeniu

Małe ilości substancji chemicznych, które znajdują się w podstawowych produktach spożywczych jak ciemne pieczywo, masło czy mleko mogą szkodzić ludziom – ostrzega BBC.

Brytyjski oddział WWF poinformował, że testy naukowców łączą chemikalia, które jemy na śniadanie, obiad czy kolację z m.in. zmianami hormonalnymi oraz rakiem. Ta niska zawartość substancji chemicznych znalezionych w jedzeniu pochodzi ze środowiska albo opakowań.

Wszystko może być uzależnieniem

“Uzależnienie” to coś co kojarzy się nam najczęściej z narkotykami czy alkoholem, jednak coraz więcej naukowców mówi, że nie musi się ono wiązać z żadną substancją chemiczną. Te same mechanizmy fizjologiczne leżą u podstaw wszelkich uzależnień – psychologicznych czy chemicznych – ostrzega “Przekrój”.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH