Niebezpieczne ukąszenia owadów

Niebezpieczne ukąszenia owadów

Wakacje to czas wzmożonej aktywności owadów kąsających i kleszczy. Informujmy pacjentów, jakie są sposoby zapobiegania ukąszeniom, łagodzenia ich objawów, a także jakie mogą być ich konsekwencje. W Polsce gatunkiem, który pasożytuje na człowieku, jest kleszcz pospolity. Kleszcze są aktywne w poszukiwaniu żywicieli w okresie od wiosny do jesieni, skupiają się zwykle wzdłuż ścieżek leśnych, gdzie najłatwiej mogą spotkać „ofiarę”. Nie mają oczu, więc wyczuwają jej obecność za pomocą doskonale rozwiniętego zmysłu węchu. Kiedy już znajdą się na żywicielu, szukają dogodnego miejsca do przyczepienia się, najczęściej tam, gdzie skóra jest cienka. Człowiek nie czuje, kiedy kleszcz wbija się w skórę, ponieważ wytwarza on substancję znieczulającą.

Zdrowe parki

Parki, w których występuje większe bogactwo gatunków, nie tylko są lepsze dla środowiska naturalnego, ale i poprawiają samopoczucie ludzi – informuje serwis “EurekAlert”.

Coraz większa część ludzkości zamieszkuje odizolowane od natury miasta i jedyny kontakt z przyrodą zapewniają im parki. Jak wykazały badania naukowców z University of Sheffield, korzyści z odwiedzania miejskich terenów zielonych są tym większe, im bardziej zróżnicowana jest tamtejsza roślinność.

Widoki na dobry wzrok

Wzbogacenie środowiska otaczającego dorosłe niedowidzące zwierzęta prowadzi do poprawy ich wzroku – donoszą naukowcy z Włoch na łamach pisma “Nature Neuroscience”.

Wyniki badań Alessandro Sale i zespołu ze Scuola Normale Superiore w Pizie dowodzą, że utrata wzroku spowodowana brakiem bodźców wzrokowych we wczesnym życiu może być wyleczalna u dorosłych.

Recepta premiera

Zwiększenie nadzoru nad Narodowym Funduszem Zdrowia oraz kontynuowanie dialogu społecznego ze środowiskami medycznymi należą według premiera Jarosława Kaczyńskiego do najważniejszych zadań ministerstwa zdrowia.

NFZ zmienia swój statut i obecnie szefa Funduszu będzie można powołać – jak stwierdził Jarosław Kaczyński “na zasadzie arbitralnej decyzji premiera, w konsultacji z ministrem zdrowia”. “Nadzór ministra nad NFZ zwiększa się i stąd większa odpowiedzialność ministra za to co się dzieje jeśli chodzi o zakupy leków” – uważa premier.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH