Po lesie możemy chodzić niezależnie od pory roku, choć wiosną czy latem robimy to chętniej. Jednak w ciepłe dni jesteśmy narażeni na towarzystwo dokuczliwych mieszkańców lasu, czyli rozmaitych owadów i pajęczaków.
Spacery po lesie korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Kontakt z przyrodą działa kojąco na psychikę, a zawarte w leśnym powietrzu fitoncydy, czyli roślinne „antybiotyki”, pomagają naszemu organizmowi uporać się z zakażeniami. Jednak wybierając się do lasu, trzeba pamiętać o zagrożeniach, jakie tam na nas czyhają.
Komary i meszki
Poza entomologami trudno chyba znaleźć człowieka, który lubiłby komary czy meszki. Możemy się przed nimi zabezpieczyć, używając środków odstraszających (tzw. repelentów) oraz odpowiednio się ubierając.
Pszczoły i osy
Takie owady jak pszczoły czy osy z reguły żądlą wtedy, gdy zostaną rozdrażnione. Ich użądlenie może być groźne dla ludzi starszych, małych dzieci oraz osób uczulonych na jad. Aby czuć się bezpiecznie, możemy, po konsultacji lekarskiej, zaopatrzyć się w specjalną ampułkostrzykawkę. Dzięki niej będziemy mogli zaaplikować sobie lekarstwo w razie nagłej potrzeby.
Kleszcze
Ukąszenia kleszcza zazwyczaj nie czujemy, ponieważ ślina tego pajęczaka ma właściwości znieczulające.
Aby zabezpieczyć się przed atakiem kleszczy, należy pamiętać o odpowiednim ubiorze i chemicznych środkach odstraszających te pajęczaki.
Samo ukąszenie kleszcza nie stanowi zagrożenia, niebezpieczne mogą być przenoszone przez niego zarazki. Najgroźniejsze choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.
Typowym objawem boreliozy jest powiększające się miejscowe zaczerwienienie skóry. Mogą temu towarzyszyć: gorączka, bóle mięśni i stawów, uczucie rozbicia. Kiedy zauważymy u siebie któryś z tych objawów, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Nieleczona lub źle leczona borelioza może powodować groźne powikłania.
Kleszczowym zapaleniem mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych możemy się również zarazić na przykład pijąc nieprzegotowane mleko zakażonej przez kleszcza krowy czy kozy. Objawy choroby mogą być różne: od słabo nasilonych, przypominających przeziębienie, do poważnych objawów neurologicznych połączonych z wysoką gorączką. Przeciwko tej groźnej chorobie warto się zaszczepić. Szczepienie powinno być poprzedzone badaniem lekarskim.
Nie trzeba rezygnować z wycieczek po lasach z powodu tych zagrożeń, zawsze jednak warto się właściwie przygotować. Odpowiednie ubranie, repelent i wcześniejsze zaszczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu powinno uchronić nas przed większością zagrożeń.
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.