Zadbaj o ochronę przed kleszczowym zapaleniem mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu to ostra choroba wirusowa, która często wiąże się z powikłaniami neurologicznymi. Zbliżające się lato doprowadzi do kolejnego wyrzutu kleszczy w polskich lasach, co niewątpliwie wiązać się będzie z kolejnymi zachorowaniami na kleszczowe zapalenie mózgu.

Kleszczowe zapalenie mózgu jest chorobą wirusową, która jest przenoszona przez kleszcze. Przenoszą one mnóstwo innych wirusów i bakterii,

Co wiemy o kleszczach i KZM?

Z najnowszego badania wynika, że główną przyczyną obaw są choroby odkleszczowe, w szczególności borelioza i Kleszczowe Zapalenie Mózgu [KZM].

Zdecydowana większość Polaków boi się kleszczy. Co 4. z powodu strachu przed nimi rezygnuje z aktywności na świeżym powietrzu. Główną przyczyną strachu przed kleszczami jest ryzyko zarażenia chorobami odkleszczowymi. Tę przyczynę wskazało 94% badanych Polaków.

Bezpieczna podróż w tropiki

Bezpieczna podróż w tropiki

Polacy coraz chętniej podróżują do egzotycznych krajów. Żeby jednak wymarzone wakacje nie zamieniły się w koszmar, warto wiedzieć, na co zaszczepić się przed wyjazdem. Z danych Warszawskiego Instytutu Turystyki wynika, że w roku 2010 prawie 7,1 mln Polaków wyjechało z kraju w celach turystycznych. Coraz częściej udajemy się do krajów tropikalnych. Jak wynika z danych Międzywydziałowego Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, u 60-70 proc. turystów powracających z wakacji występują różnego rodzaju objawy chorobowe. Około 5 proc. podróżujących wymaga konsultacji lekarskiej, a 1 proc. z nich hospitalizacji. Według badań przeprowadzonych w latach 2008-2010, spośród 210 polskich podróżników tylko 42 proc. korzystało z jakiegoś rodzaju poradnictwa medycznego przed wyjazdem. Jedynie co piąty stosował chemioprofilaktykę malarii. Można więc powiedzieć, że często na własne życzenie zapadamy na którąś z egzotycznych chorób.

Niebezpieczne ukąszenia owadów

Niebezpieczne ukąszenia owadów

Wakacje to czas wzmożonej aktywności owadów kąsających i kleszczy. Informujmy pacjentów, jakie są sposoby zapobiegania ukąszeniom, łagodzenia ich objawów, a także jakie mogą być ich konsekwencje. W Polsce gatunkiem, który pasożytuje na człowieku, jest kleszcz pospolity. Kleszcze są aktywne w poszukiwaniu żywicieli w okresie od wiosny do jesieni, skupiają się zwykle wzdłuż ścieżek leśnych, gdzie najłatwiej mogą spotkać „ofiarę”. Nie mają oczu, więc wyczuwają jej obecność za pomocą doskonale rozwiniętego zmysłu węchu. Kiedy już znajdą się na żywicielu, szukają dogodnego miejsca do przyczepienia się, najczęściej tam, gdzie skóra jest cienka. Człowiek nie czuje, kiedy kleszcz wbija się w skórę, ponieważ wytwarza on substancję znieczulającą.

Ukąszenie przez komary

Ukąszenie przez komary, meszki, osy czy mrówki

Kto z nas nie został ukąszony przez komary, meszki, osy czy mrówki? Te małe owady potrafią uprzykrzyć życie. Lato to czas ich największej aktywności, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę po spotkaniu z nimi.
Po ukąszeniu owada przede wszystkim należy sprawdzić, czy wprowadził on do organizmu człowieka jad. Takie niebezpieczeństwo pojawia się w przypadku użądleń pszczół, os, szerszeni oraz niektórych pająków. Następnie trzeba zdezynfekować i przykryć jałowym opatrunkiem miejsce wkłucia, aby zapobiec wniknięciu do ustroju groźnych mikroorganizmów.

Szczepienia obowiązkowe w Polsce

Szczepienia obowiązkowe w Polsce

Program szczepień ochronnych zawiera podział szczepień ze względu na sposób finansowania, wskazania oraz wykaz i terminy szczepień obowiązkowych oraz zalecanych. Podlega on corocznej aktualizacji, która musi być ogłoszona do 31 października roku poprzedzającego.

Bzykanie koło ucha i inne wiosny uroki

Wiosna zachęca do spacerów po lesie i parku, organizowania pikników, wypicia kawy na tarasie. Zaczynamy pracować w ogródkach. Świeże powietrze, zieleń i śpiew ptaków pozwalają odpocząć, „złapać oddech” po męczącym dniu. Niestety, uciążliwe owady mogą nam uprzykrzyć pobyt w plenerze.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH