Bzykanie koło ucha i inne wiosny uroki


Wiosna zachęca do spacerów po lesie i parku, organizowania pikników, wypicia kawy na tarasie. Zaczynamy pracować w ogródkach. Świeże powietrze, zieleń i śpiew ptaków pozwalają odpocząć, „złapać oddech” po męczącym dniu. Niestety, uciążliwe owady mogą nam uprzykrzyć pobyt w plenerze.

  • ###Komary i meszki
    Są szczególnie dokuczliwe. Samice komarów nie zadowalają się jednym posiłkiem, pozostawiając nam „na pamiątkę” wiele ukąszeń. Zależnie od wrażliwości na alergeny, odczyn zapalny, czyli zaczerwieniona, swędząca plamka, może być różnej wielkości. Dolegliwości z nim związane nasilają się, jeżeli dojdzie do zainfekowania rany na skutek drapania swędzącego miejsca. Przedłuża to okres gojenia, a swędzenie i ból mogą się nasilić.

Ukąszenia meszek są na ogół pojedyncze, jednak towarzyszy im zdecydowanie silniejszy odczyn zapalny. Oprócz zaczerwienienia, w miejscu ukłucia pojawiają się obrzęk i silny ból. U osób szczególnie wrażliwych występuje gorączka.

Kleszcze
Są niebezpiecznymi owadami. Na kontakt z nimi jesteśmy narażeni w lesie, podczas agroturystycznych wakacji. Kleszcze przenoszą groźne dla człowieka choroby – kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) i boreliozę. KZM przebiega podobnie do grypy, może jednak wywoływać objawy neurologiczne. Wyleczenie następuje po 2-3 tygodniach, a ewentualne powikłania są rzadkie.

Osobom często przebywającym w lesie oraz wyjeżdżającym na wakacje zalecane jest poddanie się szczepieniom ochronnym.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku boreliozy. Na skórze pojawia się tzw. rumień, któremu towarzyszą uogólnione bóle i złe samopoczucie. Leczenie trzeba podjąć natychmiast ze względu na możliwe groźne powikłania: problemy z sercem, zmiany w stawach lub uszkodzenie układu nerwowego, np. niedowłady lub znaczne pogorszenie słuchu.

Pierwsza pomoc
Podstawą pierwszej pomocy po ukąszeniach komarów i meszek (a także os, pszczół i mrówek) jest smarowanie miejsca, w którym wystąpił stan zapalny, maścią chłodzącą i łagodzącą swędzenie. Możemy stosować preparaty klasyczne i homeopatyczne (polecane nawet małym dzieciom). W przypadku silnej reakcji alergicznej używamy maści z niewielką ilością kortykosteroidów.

Podawanie wapna, zwłaszcza w postaci tabletek rozpuszczalnych, również pomaga zmniejszyć dolegliwości. Jeżeli swędzenie i ból są wyjątkowo dokuczliwe, terapię wspomaga się „odczulającymi” tabletkami zawierającymi loratadynę lub ceteryzynę.

Jak odstraszyć owady?
Przykrym konsekwencjom ukąszeń owadów możemy zapobiegać, stosując repelenty, czyli preparaty odstraszające, np. maści i aerozole lub inne środki, np. brzęczyki. Wygodny w użyciu i skuteczny jest aerozol. Spryskujemy nim nieosłonięte części ciała, szczególnie narażone na ataki owadów. Mamy na dłuższy czas zapewnioną ochronę i możemy bezpiecznie korzystać z uroków przyrody.

4.6/5 - (287 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH