Zawartość cukru w cukrze


Dużą rolę w powstawaniu cukrzycy odgrywają: otyłość, zbyt obfita dieta (77 procent przypadków), zaburzenia pracy gruczołów dokrewnych (przysadka, nadnercza, tarczyca) i – przede wszystkim – uraz lub choroba trzustki, gruczołu, który produkuje insulinę.

Genetyczne predyspozycje do cukrzycy są przedmiotem dyskusji. Przyjmuje się, że „rodzinne” przypadki choroby dotyczą od 5 do 40 procent wszystkich zachorowań.

Cukrzyca może przebiegać w postaci utajonej. W jej lekkiej postaci cukromocz pojawia się tylko przy nadmiernym przyjmowaniu węglowodanów, a w postaci średniej – ustępuje dopiero po rygorystycznym ograniczeniu „słodkości”.

Cukrzyca w postaci ciężkiej
W tym wypadku cukier wydalany jest stale, nawet gdyby chory zastosował głodówkę! Może dojść do zakwaszenia organizmu, w moczu pojawiają się ciała ketonowe (efekt niecałkowitego spalania tłuszczu i białka). Prowadzi to do stanu przedśpiączkowego (przygnębienie, senność lub bezsenność, przyspieszenia czynności serca), a nawet śpiączki cukrzycowej.

Leczenie cukrzycy
W cukrzycy młodzieńczej (typ I) choroba spowodowana jest uszkodzeniem komórek trzustki, które odpowiadają za produkcję insuliny regulującej poziom cukru we krwi. Leczenie polega na podawaniu insuliny i stosowaniu właściwej diety.

Cukrzyca typu II dotyczy osób otyłych i starszych. Leczenie polega na zmniejszeniu masy ciała chorego za pomocą diety i ćwiczeń fizycznych. Trzeba unikać cukru i słodyczy, a dietę powinien opracować dietetyk lub diabetolog.

Nie zapominajmy o witaminach!
Witaminy z grupy B biorą udział w przemianach enzymatycznych wykorzystujących glukozę, odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, poprawiają stan skóry. Witamina B6 przeciwdziała osłabieniu organizmu, a B2 – męczeniu się wzroku. O wzrok dba również witamina E, zwana witaminą młodości. Neutralizuje działanie szkodliwych dla zdrowia wolnych rodników, zmniejsza ryzyko zawału i chorób serca, co jest szczególnie ważne w cukrzycy typu II. Wolne rodniki zwalcza też witamina C. Zwiększa odporność organizmu, poprawia stan naczyń krwionośnych, narażonych w cukrzycy na zmiany zwyrodnieniowe.
Witaminy powinny być uzupełniane składnikami mineralnymi.

Chrom reguluje poziom cukru we krwi i sprzyja walce z nadwagą. Cynk poprawia stan skóry i przyspiesza gojenie się ran, które u chorych na cukrzycę przebiega wolniej niż u osób zdrowych. Organizm obciążony cukrzycą w dużym stopniu wydala magnez, dlatego niezbędne jest uzupełnianie tego „przeciwstresowego” pierwiastka. Magnez stosuje się w zaburzeniach układu krążenia, stanach zmęczenia, stresu, bólach głowy i diecie z nadmiarem tłuszczów i cukru. Selen jest antyoksydantem. Wraz z witaminą E bierze udział w rozkładzie wolnych rodników.

Zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej serca.
Pamiętając o diecie, ruchu i preparatach witaminowo-mineralnych (o ile lekarz nie zaleci kuracji farmakologicznej), osoby chore na cukrzycę mogą żyć aktywnie jak osoby zdrowe. Jednak stale muszą pamiętać o… „zawartości cukru w cukrze”.

#Czy wiesz, że…
Cukrzyca to choroba, w której mamy do czynienia ze stałym „przecukrzeniem” krwi oraz cukromoczem. Jest spowodowana niedostatecznym wytwarzaniem insuliny lub jej niewłaściwym użytkowaniem w organizmie.

#Klasyczne objawy cukrzycy to:
* nadmierne pragnienie,
* wydalanie dużej ilości moczu (5-10 litrów na dobę),
* częste oddawanie moczu,
* nadmierne łaknienie i związane z tym zwiększone
* przyjmowanie pokarmów („wilczy głód”).

#a ponadto:
* podwyższony poziom cukru we krwi,
* obecność glukozy w moczu, co może prowadzić do odwodnienia organizmu, jeśli nie pijemy dostatecznie dużo płynów, ogólne osłabienie, niekiedy spadek wagi, swędzenie skóry, zaparcia, senność,
* pogorszenie ostrości wzroku,
* bóle mięśniowe, zwłaszcza w łydkach.

#Mogą się też pojawić:
* żółtawe zabarwienie dłoni,
* nerwobóle, zapalenie siatkówki i zarostowe zapalenie tętnic.

4.4/5 - (156 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH