Niemal co druga osoba pracująca przy komputerze skarży się na objawy zespołu suchego oka. W ciągłym pośpiechu i zapracowaniu zapominamy o higienie oczu.
Po co nam łzy?
Łzy spełniają niezwykle ważną funkcję: umożliwiają prawidłowe widzenie. Okuliści nazywają je filmem łzowym. Składa się on z trzech części: śluzowej, wodnej i tłuszczowej.
Dzięki najbliższej oku warstwie śluzowej łzy utrzymują się na powierzchni gałki ocznej. Środkowa warstwa wodna dostarcza tlen rogówce i chroni oko przed zakażeniami, gdyż zawiera substancje bakteriobójcze. Zewnętrzna warstwa tłuszczowa ogranicza parowanie wody, natłuszcza i zmniejsza tarcie.
Prawidłowy skład łez i odpowiednia ich ilość utrzymują oczy w dobrej kondycji. Już niewielkie zakłócenia wydzielania łez sprawiają, że odczuwamy dolegliwości charakterystyczne dla zespołu suchego oka.
Dlaczego oko wysycha?
Zazwyczaj zespół suchego oka towarzyszy innym schorzeniom, np. cukrzycy, chorobom reumatycznym, neurologicznym, dermatologicznym. Mogą go też wywoływać: niektóre leki (tabletki antykoncepcyjne, leki na obniżenie ciśnienia), niedobór witaminy A, zmiany hormonalne (zwłaszcza u kobiet w ciąży i w okresie menopauzalnym), sytuacje pourazowe (poparzenia chemiczne), wiek (po 40. roku życia jesteśmy bardziej narażeni na zmniejszone wydzielanie łez), zanieczyszczone lub przegrzane powietrze
Najbardziej szkodzi oczom komputer
Na oczy niekorzystnie wpływają dwa zjawiska, których źródłem jest monitor komputera: jonizacja powietrza, promieniowanie (cieplne, elektrostatyczne, elektromagnetyczne, nadfioletowe).
Umieszczony na wysokości oczu ekran powoduje zmniejszenie częstotliwości mrugania. W normalnych warunkach mrugamy średnio 12 razy na minutę, przy komputerze znacznie rzadziej. Oczy podrażnia migotanie ekranu oraz to, że są szerzej otwarte (bardziej nawet niż podczas czytania książki). W efekcie łzy szybciej odparowują, co wysusza oczy.
Specyfika pracy przy komputerze sprawia, że przez wiele godzin wzrok jest skupiony w stałej odległości na monitorze. Może to prowadzić do zmęczenia mięśni gałki ocznej, problemów z akomodacją i pogorszenia się wzroku.
Leczenie
Zespołu suchego oka nie należy lekceważyć. Nieleczony może prowadzić nawet do utraty wzroku.
Leczenie zespołu suchego oka jest objawowe i polega na podawaniu substytutów łez. Preparaty w postaci kropli, żelu lub maści, tzw. sztuczne łzy, zwilżają i natłuszczają rogówkę.
Chore oko gorzej broni się przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. Dlatego ważna jest higiena osobista oraz odpowiednia wilgotność i czystość pomieszczeń, w których przebywa osoba z zespołem suchego oka.
Pracując przed komputerem, trzeba zachować odpowiednią odległość od monitora i robić kilkuminutowe przerwy w pracy, przynajmniej raz na 2 godziny. Warto zadbać o specjalne okulary ze szkłami antyrefleksyjnymi, które eliminują szkodliwe odbicie światła.
Obecnie sprzedawane komputery spełniają wymogi bezpieczeństwa, gdyż mają filtry antyodblaskowe i filtry promieniowania. Jednak przy długotrwałej pracy przed monitorem trzeba stosować profilaktycznie preparaty służące do nawilżania i natłuszczania gałki ocznej.
Objawy zespołu suchego oka
- ból gałek oczny
- uczucie drapania, „piasku pod powiekami”
- wrażenie obcego ciała pod powiekami
- wrażenie ciężkich i spuchniętych powiek
- swędzenie oczu
- zmniejszone lub – przeciwnie – nadmierne łzawienie
- światłowstręt
- zaczerwienienie oczu