Obrazy 3D szkodzą dzieciom

Zaburzenia kognitywne i problemy ze wzrokiem – to tylko niektóre potencjalnie nieodwracalne efekty oglądania trójwymiarowych obrazów przez dzieci poniżej 6. roku życia.

System nerwowy u najmłodszych jest w trakcie rozwoju i obraz 3D może spowodować nieodwracalne, szkodliwe skutki – alarmują francuscy badacze. Im więcej czasu spędzonego przed konsolą 3D, tym większe ryzyko. W rezultacie u dzieci występują nie tylko problemy z rozróżnieniem świata realnego od wirtualnego, ale także trudności ze skupieniem wzroku na przedmiocie oraz bóle oczu i głowy.

Infective conjunctivitis - Infekcyjne zapalenie spojówek (praktyczny angielski)

Infective conjunctivitis – Infekcyjne zapalenie spojówek (praktyczny angielski)

Patient: Good morning, doctor.
Doctor: Good morning, madam. What can I do for you?
Patient: I’ve got a problem with my eyes. I suppose I have a conjunctivitis.
Doctor: I can see your eyes are irritated. What other symptoms do you have?
Patient: My eyes are watering and itchy. Besides, I have a sticky coating on the eyelashes – especially when I first wake in the morning. I also feel as if there is grit in my eyes. They keep burning.
Doctor: How long have you had the problem?

Klimat leczy schorzenia

Klimat leczy schorzenia

Wakacyjny wyjazd to nie tylko odpoczynek. Powietrze, aktywność fizyczna i słońce, a naukowo mówiąc: klimatoterapia, kinezyterapia i helioterapia to jedne z najstarszych metod leczenia. Oczywiście, osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny zawsze przed wyjazdem pójść do lekarza, sprawdzić stan zdrowia i poprosić o wypisanie recepty na leki, by podczas wyjazdu nie zdarzyły się żadne przykre niespodzianki. W zależności od miejsca, do którego się wybieramy, lekarz może zmodyfikować leki lub zmienić ich dawkowanie. Zmiana klimatu działa pobudzająco na układ odpornościowy i może poprawić funkcjonowanie organizmu. W zależności od naszego stanu zdrowia są miejsca, w których będziemy czuć się świetnie, i takie, w których pobyt nie będzie nam służyć.

Każdy może widzieć

Leczenie zaćmy: każdy może widzieć…

Gdy tracimy wzrok, wykonanie nawet najprostszej czynności sprawia trudność. Każdy z nas do końca życia chciałby widzieć otaczający świat i samodzielnie radzić sobie z codziennymi czynnościami. Dziś jest to możliwe dzięki nowoczesnym soczewkom i technikom operacyjnym.

Pryzmat nowoczesności... o zaćmie i metodach jej leczenia

Pryzmat nowoczesności… o zaćmie i metodach jej leczenia

Szacuje się, że w Polsce chorych na zaćmę, według współczesnych kryteriów kwalifikujących do zabiegu, jest około 800 tys. Co roku wykonuje się blisko 120 tys. operacji. Trudno jednak dokładnie podać liczbę, ponieważ nie za wszystkie operacje płaci Narodowy Fundusz Zdrowia. Część zabiegów wykonywana jest odpłatnie w prywatnych klinikach.

Uwaga na plamkę (AMD)

Uwaga na plamkę (AMD)

Coraz więcej osób cierpi na zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (AMD). Jest to schorzenie siatkówki, które powoduje utratę centralnego widzenia. W krajach wysoko rozwiniętych AMD jest najczęstszą przyczyną tzw. praktycznej ślepoty. Osoby nią dotknięte nie są ociemniałe, ale mają tak obniżoną ostrość widzenia, że nie mogą np. prowadzić samochodu, czytać, a nawet rozpoznać twarzy.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek – studium przypadku

Do apteki zgłasza się kobieta w średnim wieku. Pacjentka skarży się na uczucie piasku pod powiekami, swędzenie i łzawienie oczu. Farmaceuta dostrzega także ich zaczerwienienie, a na brzegach powiek żółtawą wydzielinę, która – jak przyznaje kobieta – powoduje sklejanie powiek nad ranem i po umyciu oczu. Pacjentka wspomina również, że dolegliwości pojawiły się przed kilkoma dniami. Najpierw dotyczyły jedynie prawego oka, zaś od dwóch dni dokucza jej także lewe. Kobieta pyta o skuteczność okładów z rumianku, które chciałaby zastosować.

Choroby starcze oczu

Choroby oczu związane ze starzeniem można podzielić na schorzenia dotyczące aparatu ochronnego oka, dotyczące samej gałki ocznej oraz naczyniowe.

Mówiąc o schorzeniach dotyczących aparatu ochronnego oka, myślę o powiekach, spojówkach, o drogach łzowych itp. Ta grupa schorzeń ma swoje skutki estetyczne, ale i funkcjonalne. Można tu wymienić podwijanie, odwijanie powiek, niedrożność dróg łzowych, odłączanie się punktu łzowego od powierzchni gałki ocznej.

Druga grupa schorzeń to schorzenia dotyczące samej gałki ocznej. Najpopularniejszym z nich jest zaćma, która jest charakterystyczna dla ludzi starszych, ale może też występować w innym wieku (np. zaćma młodzieńcza, wrodzona). Zaćma starcza polega na zmianie budowy białek w soczewce oka. Z przezroczystej formy białka staje się formą nieprzezroczystą, mętnieje, co powoduje upośledzenie widzenia, a nawet ślepotę. Jest to jednak ślepota odwracalna – usunięcie zaćmy przywraca funkcję widzenia.

Alergia oczu

W obrębie narządu wzroku zapalenie alergiczne dotyczy najczęściej spojówki, rogówki, powieki, rzadziej tęczówki, naczyniówki czy siatkówki. Alergicznemu zapaleniu oczu rzadko towarzyszy alergia skóry. Natomiast alergiczne zapalenie spojówek najczęściej współistnieje z zapaleniem dróg oddechowych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH