Sztuki walki dla dzieci – dlaczego warto zapisać malucha na zajęcia?

Sztuki walki dla dzieci – czy warto zapisać naszą pociechę na tego typu zajęcia sportowe? Czy taka forma sportu jest dla naszych najmłodszych bezpieczna? Czego mogą się nauczyć? Jakie korzyści płyną z trenowania sztuk walki? Czy mogą mieć dobry wpływ na kształtowanie charakteru naszego malca? Poniżej znajdziecie argumenty przemawiające na korzyść tej, jakby się wydawało,

Składniki skórki jabłek hamują chorobę zapalną jelit

Spożywanie polifenoli zawartych w skórce jabłka hamuje aktywność komórek odporności, które biorą udział w rozwoju choroby zapalnej jelit – wynika z pracy, którą publikuje specjalistyczne pismo „Journal of Leukocyte Biology”.

U myszy, które otrzymywały dawkę tych związków, udało się złagodzić zapalenie jelit o podłożu autoagresywnym.

Omega-3 a rozwój mózgu

Omega-3 a rozwój mózgu dziecka

Kwasy tłuszczowe omega-3 są składnikiem tłuszczowym głównie ryb morskich. Zdrowotne działania oleju rybiego zostały dobrze udokumentowane w zakresie zapobiegania chorobom serca i naczyń. Wchodzą one także w skład wielu tkanek, w tym mózgu.

Zarządzanie kapitałem ludzkim - zmiany

Zarządzanie kapitałem ludzkim – zmiany

Stare przysłowie mówi, że jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. Apteka to miejsce ciągłych zmian – rotacja personelu, nowe umowy handlowe, reorganizacja wnętrza, konkurencja. Trzeba umieć szybko na nie reagować i nie tracić energii na zbędne emocje. W pracy liczą się efekty, dlatego od twojego nastawienia do zmian będzie zależeć podejście do nich ludzi, którymi zarządzasz. Czy potencjalne zagrożenie wykorzystasz jako szansę, czy utoniesz, narzekając?

Apteka internetowa

Pojawienie się możliwości legalnej sprzedaży leków przez internet stworzyło aptekom stacjonarnym nowe perspektywy marketingowe. Obecny rok przyniósł wiele zmian w kwestii wysyłkowej sprzedaży produktów leczniczych. Czy wirtualna apteka to atrakcyjne rozwiązanie dla właścicieli aptek stacjonarnych?

Obrazy 3D szkodzą dzieciom

Zaburzenia kognitywne i problemy ze wzrokiem – to tylko niektóre potencjalnie nieodwracalne efekty oglądania trójwymiarowych obrazów przez dzieci poniżej 6. roku życia.

System nerwowy u najmłodszych jest w trakcie rozwoju i obraz 3D może spowodować nieodwracalne, szkodliwe skutki – alarmują francuscy badacze. Im więcej czasu spędzonego przed konsolą 3D, tym większe ryzyko. W rezultacie u dzieci występują nie tylko problemy z rozróżnieniem świata realnego od wirtualnego, ale także trudności ze skupieniem wzroku na przedmiocie oraz bóle oczu i głowy.

Jak dobre organizacje stają się wielkie

Jak dobre organizacje stają się wielkie

Książka „Przełomowe firmy. Jak dobre organizacje stają się wielkie” K. R. McFarlanda zawiera interesujące wyniki badań na temat czynników, które umożliwiają długofalowy rozwój w biznesie. Autor dokładnie analizował przedsiębiorstwa, które rozwijały się najbardziej dynamicznie i sformułował rady, które warto rozważyć, kierując własnym mikroprzedsiębiorstwem, jakim jest apteka. Inspiracją do przeprowadzenia badań były obserwacje przedsiębiorstw, które nie zawsze potrafiły utrzymać dodatnie tempo rozwoju w dłuższym okresie. Autor wskazuje kilka metod, które ułatwiają wzmacnianie pozycji rynkowej.

Suplementy diety pod kontrolą

Niebezpieczne suplementy diety pod kontrolą

Rynek suplementów diety rozwija się bardzo gwałtownie. Jak wskazują wykazy GIS, liczba suplementów trafiająca do sprzedaży zwiększa się co roku o tysiąc, albo nawet o dwa tysiące. Oczywiście nie wszystkie suplementy trafiają do aptek. Wątpię również, czy klient odróżnia suplement diety od leku, mimo że Inspekcja Farmaceutyczna wymaga wyraźnej segregacji leków i suplementów diety w aptece.

Boehringer Ingelheim

Boehringer Ingelheim – 125 lat firmy

Boehringer Ingelheim jest niemiecką firmą farmaceutyczną założoną przez Alberta Boehringera, z wykształcenia chemika, w 1885 roku. Od tego czasu firma jest własnością rodziny Boehringerów.

Zmiany w Prawie farmaceutycznym

Zmiany w Prawie farmaceutycznym

Nowa ustawa istotnie zmienia kompetencje organów administracji – Ministra Zdrowia oraz Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, m.in. dostosowując przepisy krajowe do regulacji unijnych w zakresie rejestracji produktów leczniczych oraz badań klinicznych. Doprecyzowano także przepisy regulujące sprzedaż wysyłkową lekarstw przez internet. W dniu 1 maja b.r. weszła w życie ustawa – o Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych1. Według nowych przepisów prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (Prezes Urzędu) przejmuje od Ministra Zdrowia obowiązki w zakresie dopuszczania produktów leczniczych do obrotu. Konieczne było też dostosowanie polskiego prawa do dyrektyw unijnych oraz orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Rynek farmaceutyczny w Chinach

Rynek farmaceutyczny w Chinach

Chiny to kraj pełen paradoksów. Dotyczy to również rynku farmaceutycznego. Zdarzały się przypadki, że w celu zwiększenia dostępu społeczeństwa do leków, Narodowa Komisja Rozwoju i Reform obniżała ich ceny. To z kolei powodowało zaprzestanie produkcji tych farmaceutyków z powodu nieopłacalności. Rozpoczęte w Chinach w latach 70. XX wieku reformy ekonomiczne spowodowały dynamiczny rozwój gospodarki. Przez ostatnie dwie dekady roczne tempo wzrostu PKB wynosiło średnio 14 proc. Równie dynamicznie rozwijał się rynek farmaceutyczny, który w ostatnich 20 latach wzrastał średnio o 18-20 proc. w skali roku (dla porównania: w Stanach Zjednoczonych i w Europie wzrost ten wyniósł średnio 7-9 proc.), co przy zachowaniu tego tempa wzrostu spowoduje, że do 2020 roku będzie on największym na świecie.

Przywództwo w zakładach opieki zdrowotnej

Przywództwo w zakładach opieki zdrowotnej

Rozwój każdego przedsiębiorstwa, w tym również apteki, jest ściśle powiązany z przywództwem. Zakładając aptekę, magister farmacji lub inna osoba, podejmuje ryzyko związane z przedsiębiorczością. Obejmuje ono niepewność związaną z ustaleniem celu, doborem narzędzi jego osiągania, zatrudniania ludzi, ich motywowania oraz tworzenia atmosfery w pracy zespołu. Omawiana książka zawiera wyniki badań, obserwacji, przemyśleń oraz ustalenia innych badaczy, opisywane w literaturze przedmiotu.

Nauka to pasja i planowanie

Nauka to pasja i planowanie

Kuriozalnym jest, że szuka się współpracy poza granicami kraju, podczas gdy obok mamy grupę badawczą, która w niczym nie odbiega od tych zagranicznych. I tutaj – uważam – trzeba szukać osób utalentowanych, zaangażowanych i zdeterminowanych do działania. Musimy konsolidować się, zakładać kampusy naukowe. Brakuje nam zaplecza młodych i ambitnych ludzi – trzonu naukowego postępu. Zorganizowanie studentów jest w naszych rękach.

Innowacje na rynku OTC

Innowacje na rynku OTC

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nowości w zakresie leków OTC i innych produktów związanych ze zdrowiem mogą jedynie dotyczyć substancji czynnych, opakowania czy dostępności produktu. Okazuje się jednak, że pole do innowacyjności jest szersze.

Śniadanie dla mądrej główki

Śniadanie dla mądrej główki

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia, czyli śniadanie, dostarcza młodemu organizmowi energię na cały dzień i usprawnia pracę umysłową. Nie od dziś bowiem wiadomo, że pełnowartościowe śniadanie ułatwia koncentrację i gwarantuje lepsze osiągnięcia w nauce.

Witaminy i minerały dla ciężarnych

Witaminy i minerały dla ciężarnych

Ciąża to bez wątpienia najważniejszy okres w życiu każdej kobiety. W tym czasie powinna ona szczególnie zadbać o swoje zdrowie, przestrzegając prawidłowej diety, rezygnując z używek, takich jak alkohol, papierosy, kawa, oraz unikając stresu. Dzięki temu przyszła mama zadba o jak najlepszy rozwój swojego dziecka.

Wprowadźmy sztywne opłaty dla pacjenta

Wprowadźmy sztywne opłaty dla pacjenta

W Anglii, Niemczech czy w Austrii sztywne są nie ceny detaliczne, tylko opłaty dla pacjenta. Pacjent płaci tam stałą kwotę, np. w Anglii jest to ryczałt – 6,65 funta za każdy lek. I pacjenta nie interesuje, czy lek kosztował 100 funtów, czy 500 czy 40, bo on płaci 6,65. Osoby uczące się, studenci, emeryci, kobiety w ciąży są zwolnieni z opłat. Życzyłbym więc sobie wprowadzenia nie stałych cen detalicznych, tylko stałych opłat dla pacjenta.

Praca aptekarza w dużej mierze zależy od ilości wydanych leków i obsłużonych pacjentów, tak więc aptekarz mógłby otrzymywać – podobnie jak to jest w innych krajach – stałą opłatę za wydanie leku. I wtedy rzeczywiście możemy mówić o dobrym systemie.

Zastanówmy się więc nie nad sztywną ceną detaliczną, tylko nad stałą, sztywną opłatą dla pacjenta. Pod warunkiem, że będzie nas na to stać.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH