Boehringer Ingelheim

Boehringer Ingelheim – 125 lat firmy

Boehringer Ingelheim jest niemiecką firmą farmaceutyczną założoną przez Alberta Boehringera, z wykształcenia chemika, w 1885 roku. Od tego czasu firma jest własnością rodziny Boehringerów.

Polska Koalicja na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy

Rak szyki macicy (RSM) to wciąż nierozwiązany problem zdrowotny w Polsce. Mimo szeregu działań prowadzonych przez instytucje państwowe, pozarządowe i inne podmioty zaangażowane w ochronę zdrowia, dramat kobiet trwa, a statystyki od lat nie ulegają poprawie. Aby skutecznie walczyć z RSM, konieczna jest efektywna współpraca wszystkich podmiotów na każdym poziomie systemu opieki zdrowotnej.

Jest między nami chemia

Stowarzyszenie Wspierania Onkologii UNICORN prowadzi kampanię społeczną, która podkreśla, jak ważne są nasze relacje w chorobie zagrażającej życiu.

Leki to nie wszystko. Walka z rakiem wymaga czegoś więcej. Psychologowie zwracają uwagę, że w leczeniu choroby nowotworowej ważny jest nie tylko aspekt medyczny.

Wspomaganie koncentracji  i zapamiętywania

Wspomaganie koncentracji i zapamiętywania

Współczesny tryb życia, któremu towarzyszą ciągły pośpiech i stres, powoduje, że coraz więcej osób ma problemy z pamięcią i koncentracją. Na szczęście są środki wspomagające kognitywne procesy mózgu. Każdego dnia mózg człowieka bombardowany jest ogromną ilością informacji. Dzięki pamięci – jednej z najdoskonalszych funkcji poznawczych ludzkiego umysłu – jesteśmy w stanie odbierać, przechowywać i odtwarzać informacje, które dotarły do mózgu.

Szansa dla chorych na białaczkę

**Szczepionka stworzona przez lekarzy z Southampton University może być szansą na wyleczenie dla tysięcy chorych na białaczkę.**

Białaczka jest złośliwym nowotworem komórek szpiku. W jej przebiegu dochodzi do niekontrolowanego powstawania w szpiku dużych ilości białych krwinek o nieprawidłowym wyglądzie i upośledzonych funkcjach, które wypierają prawidłowe elementy komórkowe krwi. Rozróżnia się postać ostrą i przewlekłą tej choroby.

Lek, w którym naukowcy upatrują szansę, ma wkrótce zostać przetestowany na grupie ochotników, którzy cierpią na którąkolwiek postać białaczki.

Rak nie boli

**3 grudnia w krakowskich Fortach Kleparz odbył się wieczór rozpoczynający jedną z największych akcji prospołecznych, organizowanych w województwie małopolskim. Wieczór ten przebiegał pod hasłem „Rak nie boli. Badaj się i żyj”. Swoją obecnością tę specjalną okazję uświetnili artyści, gwiazdy show biznesu, świata mody, przedstawiciele nauki.**

Ze szpiczakiem MOŻNA ŻYĆ

Ze szpiczakiem MOŻNA ŻYĆ

Gdy stawką jest życie, warto być niepokornym pacjentem. Wiesława adamiec trzy lata temu sama „zdiagnozowała” u siebie szpiczaka. Kiedy wywalczyła dla siebie życie, założyła fundację carita – żyć ze szpiczakiem, by chorzy byli leczeni w polsce według europejskich standardów.

Oswoić raka. A co Ty wiesz o raku jelita grubego?

**Słowo „rak” straszy do tego stopnia, że niektórzy wolą unikać badań profilaktycznych, aby nie narażać się na stres związany z ryzykiem usłyszenia, tzw. „trudnej diagnozy”. Fakty dotyczące zachorowalności są jednak alarmujące i jasno wskazują kierunek edukacji społeczeństwa, nt. tego nowotworu – wcześnie wykryty rak jest wyleczalny.**

Oswoić raka – taki cel postawiły przed sobą Stowarzyszenia Europacolon Polska i POL-ILKO w nowej kampanii edukacyjnej dotyczącej raka jelita grubego.

Wkładka domaciczna uchroni przed rakiem trzonu macicy?

**Naukowiec z uniwersyteckiego szpitala w Madrycie, Lucas Minig, przeprowadził badania na czternastu kobietach cierpiących na raka endometrium oraz dwudziestu kobietach dotkniętych przerostem endometrium. Zauważył on, że wkładka domaciczna, tzw. spirala, może być pomocna w leczeniu tych schorzeń.**

Dostęp do leków (rak jelita grubego)

Dostęp do leków (rak jelita grubego)

Trzeba dokonać radykalnych zmian w finansowaniu, które obecnie jest jednym z najniższych w Europie. Powinna też być zmieniona organizacja opieki zdrowotnej, żeby mógł zadziałać system referencyjności ośrodków. Trzeba też zmienić sposób myślenia i nie postrzegać leczenia onkologicznego jako wyrzucania pieniędzy w błoto, tylko wydawanie ich na leczenie chorób, których może nie da się wyleczyć, ale da się przez wiele lat kontrolować ich przebieg. Chorzy przez ten czas są zdolni do pracy, prowadzą normalne życie. Przecież chorym na cukrzycę czy nadciśnienie też nikt nie obiecuje, że ich wyleczy.

LEKI SĄ

LEKI SĄ, ale czy dostaną je pacjenci?

Generalnie szpiczak mnogi to wciąż choroba prawie nieuleczalna. Mówię: „prawie”, dlatego że przeszczepienie szpiku od innej osoby u części chorych może spowodować wyleczenie. Mamy w klinice pacjentkę po przeszczepieniu, która już od ośmiu lat nie ma żadnych objawów choroby. Ale nie u wszystkich chorych można go wykonać i nie u każdego, u którego zabieg się powiedzie, spowoduje on całkowite wyleczenie.

Nowoczesne terapie – a jest ich coraz więcej – powodują jednak, że choroba z przewlekłej stała się, można powiedzieć, bardziej przewlekłą. Niedawno sprawdziliśmy naszych pacjentów i okazało się, że spośród 100 chorych, którzy rozpoczęli u nas leczenie szpiczaka w 2000/2001 roku, po dziesięciu latach żyje 27 osób. Zdarzają się pacjenci, którzy żyją ponad 15 lat, ale niestety są też tacy, u których nawet nie zdążyliśmy podjąć leczenia, bo zmarli. Szpiczak to nie jest jedna choroba, to grupa chorób o indywidualnie różnym przebiegu. Powodzenie leczenia w dużym stopniu zależy od tego, jaką pacjent ma odmianę szpiczaka.

Przybywa chorych na szpiczaka mnogiego

Przybywa chorych na szpiczaka mnogiego

O szpiczaku mnogim wciąż wiemy niewiele i niestety nie ma przeciwko niemu skutecznego lekarstwa. Tymczasem częstość występowania tego nowotworu wzrasta.

Leczenie z ekspertyzą

Narodowy Fundusz Zdrowia zlikwidował indywidualne zgody wydawane pacjentom na leczenie drogimi lekami na raka. Wszystkie leki, które na tej podstawie finansował, będą teraz oceniać eksperci.

Według “Rzeczpospolitej” pierwsza opinia jest negatywna. Eksperci Agencji Oceny Technologii Medycznych uznali, że nakłady na lek dla chorych na raka nerki są niewspółmierne do jego skuteczności.

Według “Rzeczpospolitej” specyfik ten przedłuża życie chorego o kilkanaście tygodni, i kosztuje miesięcznie ok. 24 tys. zł.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH