sen

Sen dobry dla kręgosłupa

Polacy masowo cierpią na bóle kręgosłupa spowodowane siedzącym trybem życia, brakiem aktywności fizycznej i złą dietą. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że receptą na przewlekły lub napadowy ból kręgosłupa jest przede wszystkim odpowiednio dobrany materac. Czyli jaki?

Przeciętny
człowiek śpi około 8 godzin na dobę. Łatwo więc policzyć, że
1/3 życia spędzamy w sypialni,

sen_PAP

Sen w pomieszczeniu ze światłem = choroby

Już jedna noc przespana w jasnym pokoju może pogorszyć metabolizm, a chroniczne wystawienie na światło przed i podczas snu zwiększa ryzyko wielu chorób. Sprawdź, ile szkody wyrządzają ekrany i diody w sypialni.

Naukowcy z Northwestern University donieśli niedawno o niepokojącej obserwacji. Badacze zauważyli, że już jednorazowe odstępstwo od nocnej ciemności wywołuje zauważalne zmiany w organizmie.

Niedobory magnezu

Niedobory magnezu

Niskie spożycie magnezu powoduje między innymi ogólne osłabienie, rozbicie, brak motywacji do działania, a nawet zaburzenia snu, depresję i osteoporozę. Układy najbardziej zagrożone i najwcześniej dające objawy niedoborów magnezu to układ sercowo-naczyniowy oraz nerwowo-mięśniowy.

Lecznicze właściwości aloesu...

Lecznicze właściwości aloesu… Farmaceuta radzi

Prowadzę siedzący tryb życia – spędzam w biurze wiele godzin. Może dlatego często się przeziębiam, mam też zaparcia i niestrawność. Jak mogę wspomóc mój organizm przed zbliżającą się wiosną? Słyszałam, że w takich przypadkach pomocny jest aloes.

Kardiologiczne skutki obturacyjnego bezdechu sennego

Kardiologiczne skutki obturacyjnego bezdechu sennego

W ciągu ostatnich lat obserwujemy wzrost zainteresowania obturacyjnym bezdechem sennym (OSA). Dzieje się tak głównie ze względu na fakt, iż stanowi on potencjalnie uleczalną przyczynę zarówno wtórnego nadciśnienia tętniczego, jak i wielu innych chorób układu sercowo‑naczyniowego. Pierwsze przeprowadzone w Polsce badania w grupie około 600 osób powyżej 40. r.ż. wykazały obecność zaburzeń oddychania podczas snu u ponad 11 proc. (w tym 8,7 proc. stanowili mężczyźni, a 2,5 proc. kobiety). Szacuje się, że w zależności od natężenia choroby, od 7 do 28 proc. mieszkańców Europy w wieku od 30 do 70 lat jest dotkniętych tą chorobą.

Obfite poty – objaw nowotworu?

Zwiększone wydzielanie potu to naturalna odpowiedź organizmu na wzrost temperatury powietrza, dlatego w okresie letnich upałów nawet nadmierna potliwość nie wywołuje naszego niepokoju. Jednak pojawienie się nocnych, bardzo obfitych potów, którym towarzyszy osłabienie, utrata wagi, czy kaszel warto skonsultować z lekarzem. Mogą być one bowiem symptomem rozwijającego się nowotworu układu chłonnego.

Czytaj więcej o ziarnicy złośliwej w artykule Chłoniak Hodgkina

Wspomaganie koncentracji  i zapamiętywania

Wspomaganie koncentracji i zapamiętywania

Współczesny tryb życia, któremu towarzyszą ciągły pośpiech i stres, powoduje, że coraz więcej osób ma problemy z pamięcią i koncentracją. Na szczęście są środki wspomagające kognitywne procesy mózgu. Każdego dnia mózg człowieka bombardowany jest ogromną ilością informacji. Dzięki pamięci – jednej z najdoskonalszych funkcji poznawczych ludzkiego umysłu – jesteśmy w stanie odbierać, przechowywać i odtwarzać informacje, które dotarły do mózgu.

Zdrowy sen a bezsenność

Zdrowy sen i leczenie bezsenności

Coraz więcej Polaków skarży się na problemy ze snem. Na bezsenność cierpi 5 proc. osób do 24. roku życia i aż 42 proc. po 65. roku życia. Każdy człowiek ma indywidualną porę zasypiania, która zależy od zegara biologicznego i prowadzonego trybu życia. Przy trybie nieregularnym, np. pracy na zmiany, zegar biologiczny rozregulowuje się i przestaje wyznaczać okresy senności w nocy i czuwania w dzień. W efekcie, w nocy nie można wystarczająco dobrze się wyspać, a w dzień nie osiąga się efektywnego poziomu czuwania.

Melatonina czyli hormon snu

Melatonina czyli hormon snu

Sen to zdrowie, sen to życie. Wystarczy osiem bezsennych nocy i dni, by całkowicie ustała praca najważniejszych organów.
Już jedna nieprzespana noc aż na siedem następnych dni pogarsza funkcjonowanie organizmu. Jak długo trwa proces zasypiania u przeciętnej zdrowej osoby? Nie powinien trwać dłużej niż pół godziny. Jeżeli zasypiasz w czasie krótszym niż 30 minut, to jesteś w grupie szczęśliwców, którzy nie zetknęli się z koszmarem bezsenności.

Sekrety DHEA

Sekrety DHEA

Od wielu lat uważa się, że w procesie starzenia istotną rolę odgrywają postępujące wraz z wiekiem niedobory hormonalne, czyli menopauza u kobiet i andropauza u mężczyzn. Ostatnio jednak najwięcej uwagi poświęca się obniżającemu się wraz z wiekiem stężeniu DHEA.

Kanna

Kanna, czyli Sceletium tortuosum

Afryka stanowi niezwykle bogate źródło nowych substancji leczniczych pochodzenia naturalnego. Roślina porastająca terytorium RPA, Sceletium tortuosum, jest jednym z najbardziej obiecujących organizmów występujących na tych terenach. Jest znana od kilku tysięcy lat, i mimo że naukowcy zainteresowali się nią już setki lat temu, dopiero teraz odkryto jej nowe zastosowania w medycynie i farmacji. Działanie antydepresyjne, psychostymulujące i przeciwastmatyczne to tylko niektóre z nich.

Słowa kluczowe: Sceletium tortuosum, kanna, środki odurzające, terapia uzależnień, terapia astmy.

Przyczyny bólu stawów

Przyczyny bólu stawów

Ból stawów najczęściej jest uporczywą i przewlekłą dolegliwością. W zależności od przyczyny, może się nasilać rano, po nocnym odpoczynku lub po długiej dziennej aktywności. Od rodzaju choroby zależy, czy ból dotyczy tylko jednego, czy kilku stawów.

Bądź piękna w karnawale

Bądź piękna w karnawale

Przed nami karnawał i czas zabaw. Aby móc bez kompleksów założyć wymarzoną kreację, zadbajmy wcześniej o wygląd naszej skóry, która w ciągu ostatnich miesięcy stała się szara i zmęczona.

Bezdroża bezsenności

Bezdroża bezsenności

Bezsenność bywa nazywana chorobą XXI wieku. Czy rzeczywiście kłopoty ze snem są nieuchronną konsekwencją postępu cywilizacyjnego i naszego trybu życia?

Przyczyny

Przyczyny, objawy i leczenie nokturii

Nokturia może być spowodowana przez wiele stanów chorobowych. Na częste mikcje w porze nocnej mogą mieć wpływ takie czynniki, jak: pęcherz nadreaktywny, poliuria nocna czy nawyki dotyczące spożywania płynów.

Dlaczego dziecko jest niespokojne?

Dlaczego dziecko jest niespokojne?

Stany niepokoju – pobudzenie, zmienność nastrojów, skłonność do płaczu, zaburzenia snu – występują u niemowląt i małych dzieci dość często. Mogą przebiegać zarówno z gorączką, jak i bez gorączki. Zdarza się, że malec jest niespokojny z powodu infekcji, ząbkowania, szczepień ochronnych, kolek niemowlęcych. W takich sytuacjach można pomóc dziecku stosując Viburcol N, złożony lek homeopatyczny, istniejący w najdogodniejszej dla dziecka postaci czopków. Lek można podać dziecku już od 1. doby życia.

Czy grozi nam wiosenny spadek formy?

Czy grozi nam wiosenny spadek formy?

Wiosna to bardzo przyjemna pora roku; dzień jest coraz dłuższy, rośnie temperatura – to wszystko nastraja optymistycznie. Z drugiej jednak strony, często mówimy o osłabieniu wiosennym. Czy to tylko pozorna sprzeczność? Czy wiosną mamy prawo czuć się gorzej?

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH