Alloplastyka – ratunek dla stawu

Alloplastyka – ratunek dla stawu

Jakie są przyczyny choroby zwyrodnieniowej stawów?

Większość zmian ma podłoże idiopatyczne, czyli nie wiadomo, jaka jest przyczyna ich powstawania. Istnieje kilka teorii: genetyczna, immunologiczna, zapalna, mechaniczna. Najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria genetyczna.
Zmiany zwyrodnieniowe powstają też wskutek deformacji stawu. W przypadku stawu biodrowego może to być skutek rozwojowej dysplazji stawu, przebytego zapalenia (swoistego lub nieswoistego), urazów. Każda deformacja stawów przyczynia się do szybszego rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

Bóle kolan często dokuczają dojrzałym kobietom

Według najnowszych brytyjskich badań, ponad 60 proc. kobiet w średnim i starszym wieku cierpi na bóle kolan – informuje pismo „Arthritis & Rheumatism”.

Przeprowadzone analizy pokazały, że uporczywe bóle kolana lub obu kolan odczuwały częściej kobiety z nadwagą i otyłością, po urazie kolana oraz z potwierdzoną w badaniu radiograficznym chorobą zwyrodnieniową stawów (tzw. osteoartrozą).

Gout

Gout

Gout is a condition that results from an overload of uric acid in the body. It is characterized by recurrent attacks of acute inflammatory arthritis. This overload of uric acid leads to the formation of tiny crystals of urate that are deposited in tissues of the body, especially the joints. When it involves the metatarsal-phalangeal joint at the base of the big toe (50% of cases), gout is known as podagra.

Medyczne walory temperatur kriogenicznych

Medyczne walory temperatur kriogenicznych

Temperatury niższe niż -100ºC coraz częściej są wykorzystywane w medycynie. Popularna jest zarówno kriochirurgia, jak i kriostymulacja, czyli krioterapia miejscowa oraz ogólnoustrojowa.

Choroby stawów

Choroby stawów

Niektórzy uważają, że skoro prawie przez cały dzień nie ruszają się sprzed telewizora, to ich stawy nie są praktycznie używane. Myślą, że choroby stawów im nie grożą. Są w błędzie! Stawy lubią ruch, a szkodzi im nadwaga i urazy.

Na bóle stawów pracujemy sami

Na bóle stawów pracujemy sami

Najczęstszym powodem bólów kręgosłupa jest tzw. zespół przeciążeniowy. Powstaje z biegiem lat, gdy mamy nieprawidłowo obciążony kręgosłup przez wiele godzin dziennie. Wraz z wiekiem pojawiają się też bóle innych stawów. Są one zwykle związane z postępującymi zmianami zwyrodnieniowymi. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy większości osób po 50. roku życia i może rozwijać się różnym tempie. Oprócz predyspozycji genetycznych na jej powstanie mają wpływ czynniki środowiskowe, takie jak: sposób odżywiania, nadwaga, czy też brak aktywności fizycznej. U młodszych osób przyczyną bólów może być młodzieńcze zapalenie stawów. Czasami zmiany zwyrodnieniowe rozwijają się jako następstwo przebytych urazów, złamań dostawowych. Jeżeli dochodzi do uszkodzenia chrząstki, która tworzy powierzchnie stawowe, pojawia się ból.

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej

Współczesne możliwości medycyny fizykalnej

W minionym wieku podstawową metodą leczenia zachowawczego większości schorzeń była farmakoterapia. Obecnie ogromny postęp technologiczny umożliwił wykorzystanie do celów terapeutycznych wielu czynników fizycznych.
Wyniki badań eksperymentalnych i klinicznych potwierdziły dużą skuteczność oraz bezpieczeństwo stosowania nowych metod medycyny fizykalnej, pozbawionych działań ubocznych typowych dla farmakoterapii. W związku z tym uważa się, że XXI wiek będzie okresem dominacji tych metod w leczeniu chorób z zakresu wielu dyscyplin medycznych.

Suplementacja w chorobie  zwyrodnieniowej stawów część 2

Suplementacja w chorobie zwyrodnieniowej stawów część 2

Jednymi z najczęściej i najchętniej używanych substancji w zapobieganiu objawom choroby zwyrodnieniowej stawów, a także w łagodzeniu tych objawów, są siarczan glukozaminy oraz siarczan chondroityny. Stosowane są one powszechnie od co najmniej kilkunastu lat.

Musimy trzymać się światowych standardów

Reumatologia – musimy trzymać się światowych standardów

Leki biologiczne nie mają wyższości nad lekami standardowymi, czyli syntetycznymi lekami modyfikującymi przebieg choroby (LMPCh). Zaletą leków biologicznych jest to, że pomagają chorym, u których dotychczasowe terapie nie były skuteczne. Zgodnie ze światowymi standardami, powinny być stosowane wyłącznie u tych chorych, którzy tego wymagają, to znaczy nie odpowiedzieli pozytywnie na inne formy terapii. Ich skuteczność w monoterapii nie jest duża, pomagają co czwartemu choremu.

Farmakoterapia choroby  zwyrodnieniowej stawów

Farmakoterapia choroby zwyrodnieniowej stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów (ChZS) jest czwartą najczęstszą chorobą kobiet i ósmą mężczyzn. Według danych opublikowanych w 2005 roku, cierpi na nią 9,6 proc. mężczyzn i 18 proc. kobiet w wieku powyżej 60 lat.

Suplementacja  w chorobie zwyrodnieniowej stawów (część 1)

Suplementacja w chorobie zwyrodnieniowej stawów (część 1)

Ocenia się, że na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpi około 75 proc. populacji po 60. roku życia, a około 60 proc. osób po 35. roku życia skarży się na rozmaite bóle stawowe. Choroby tej nie da się wyleczyć, ale można modyfikować jej przebieg.

Przyczyny bólu stawów

Przyczyny bólu stawów

Ból stawów najczęściej jest uporczywą i przewlekłą dolegliwością. W zależności od przyczyny, może się nasilać rano, po nocnym odpoczynku lub po długiej dziennej aktywności. Od rodzaju choroby zależy, czy ból dotyczy tylko jednego, czy kilku stawów.

Pierwsze łąkotki przygotowane w Polsce

**Już 27 października lekarze z Kliniki Chirurgii Endoskopowej w Żorach po raz pierwszy dokonają przeszczepu łąkotki stawu kolanowego z użyciem przeszczepów przygotowanych przez polski bank tkanek Homograft.**

Przygotowanie 20 łąkotek sfinansowano ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach realizacji programu Polgraft.

Operacja, której zostaną poddani dwaj młodzi mężczyźni, 17- i 19-latek, pozwoli im na powrót do pełnej sprawności i powstrzyma zwyrodnienie stawu. Brak łąkotki powoduje bowiem większe naciski na powierzchniach stawowych, co z kolei prowadzi do zmian zwyrodnieniowych.

Potyczki z reumatyzmem

Potyczki z reumatyzmem

Bóle reumatyczne są odczuwane bardzo subiektywnie. O ich intensywności decyduje tzw. podłoże psychosomatyczne, na które składają się: samopoczucie psychiczne, sprawność organizmu oraz osobnicza odporność na doświadczenie bólu.

Zachowaj sprawność na długo

Zachowaj sprawność na długo

Starzenie się społeczeństwa, siedzący tryb życia, nadmierna masa ciała, a z drugiej strony – uprawianie sportów wyczynowych, sprzyjają powstawaniu patologicznych zmian w stawach. Zlekceważenie pierwszych objawów może prowadzić do zwyrodnienia stawów.

Postaw stawy na nogi

Postaw stawy na nogi

Ból stawu świadczy zwykle o jego uszkodzeniu i jako sygnał ostrzegawczy ma dla organizmu ogromne znaczenie. Chory – oszczędzając bolący staw – zapobiega większym zniszczeniom na skutek zbytniego obciążenia.
Ból stawów – o czym nie każdy wie – może być spowodowany nieprawidłową pracą połączenia stawowego wynikającą np. z wadliwej budowy. Taki wadliwy staw nie jest pełnowartościowy i bezwzględnie trzeba go oszczędzać.

Reumatoidalne zapalenie stawów - Nierozwiązane problemy terapii

Głos w sprawie RZS

**400 tysięcy Polaków choruje na reumatoidalne zapalenie stawów. Wbrew powszechnej opinii, coraz częściej są to ludzie młodzi i aktywni, którzy z powodu późnego diagnozowania i braku dostępu do właściwej terapii tracą szansę na normalne życie. Obchodzony 12 października Światowy Dzień Reumatyzmu to niepowtarzalna okazja do podjęcia dyskusji na temat sytuacji osób chorych na reumatoidalne zapalnie stawów.**

W trosce o stawy

W trosce o stawy

Starzenie się społeczeństwa, siedzący tryb życia, nadmierna masa ciała, a z drugiej strony – uprawianie sportów wyczynowych, sprzyjają powstawaniu patologicznych zmian w obrębie stawów. Zlekceważenie początkowych objawów może prowadzić do zwyrodnienia stawów.

Zapalenie kości i stawów

Zapalenie kości i stawów

Ze względu na gęstą strukturę i stosunkowo słabe ukrwienie kość może stać się rezerwuarem zarazków. Dlatego nie wolno lekceważyć nawet pozornie banalnych zakażeń. Niewyleczone zakażenie kości może się utrzymywać przez wiele lat.

Proszek z dzikiej róży skuteczniejszy w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów i łagodzeniu bólu stawów, niż najczęściej stosowane preparaty z glukozaminą

Światowy Kongres Osteoartrozy, Montreal. Naukowcy uczestniczący w Światowym Kongresie Osteoartrozy w Montrealu (Quebec) ogłosili wyniki metaanalizy, która wykazuje, że proszek z dzikiej róży który zawiera galaktolipid o nazwie GOPO jest skuteczniejszy w leczeniu *choroby zwyrodnieniowej stawów* (CHZS) niż powszechnie stosowany chlorowodorek glukozaminy.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH