Bóle kolan często dokuczają dojrzałym kobietom

Według najnowszych brytyjskich badań, ponad 60 proc. kobiet w średnim i starszym wieku cierpi na bóle kolan – informuje pismo „Arthritis & Rheumatism”.

Przeprowadzone analizy pokazały, że uporczywe bóle kolana lub obu kolan odczuwały częściej kobiety z nadwagą i otyłością, po urazie kolana oraz z potwierdzoną w badaniu radiograficznym chorobą zwyrodnieniową stawów (tzw. osteoartrozą).
W najnowszym badaniu naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie wykorzystali dane zebrane wśród 489 kobiet w wieku od 44 do 57 lat. Grupa była reprezentatywna dla populacji brytyjskich kobiet z tego przedziału wiekowego pod względem masy ciała, wzrostu i nałogu palenia. W ciągu 12 lat czterokrotnie zebrano wśród nich dane na temat bólów kolana odczuwanych kiedykolwiek lub przez większość dni w ostatnim miesiącu.

Na zakończenie badań okazało się, że 44 proc. pań doświadczało bólów kolana w „niektóre dni”, a 23 proc. przez „większość dni” ostatniego miesiąca. Odczuwaniu uporczywych bólów kolana sprzyjały nadwaga lub otyłość (oceniana na podstawie wskaźnika masy ciała – BMI), uraz kolana oraz potwierdzona w badaniu radiograficznym choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza).
Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyczy milionów ludzi na świecie. Liczbę osób, które cierpią na nią w Polsce ocenia się na 8 mln, a eksperci szacują, że w związku ze starzeniem się społeczeństwa będzie ona ciągle wzrastać. Schorzenie to jest głównie związane ze zwyrodnieniem chrząstki stawowej w procesie starzenia i dotyczy stawów biodrowych, kolanowych oraz stawów kręgosłupa. Jest uważane za najczęstszą przyczynę niepełnosprawności osób w podeszłym wieku.
Objawia się bólami, które utrudniają i ograniczają wykonywanie różnych ruchów oraz czynności, takich jak chodzenie, wstawanie, siadanie.

Do rozwoju choroby zwyrodnieniowej mogą przyczyniać się: brak aktywności fizycznej, ale też zawodowe uprawianie sportu, cukrzyca oraz wady wrodzone w obrębie narządu ruchu. Pewną rolę odgrywają tu predyspozycje genetyczne.

Zdaniem kierującego najnowszymi badaniami prof. Nigela Ardena, poznanie częstości występowania oraz czynników ryzyka bólów kolan jest pierwszym krokiem do opracowania obszernego schematu oceny tych dolegliwości, który może pomóc lepiej zapobiegać osteoartrozie oraz właściwie dobierać terapię cierpiącym na nią osobom.

(Źródło: PAP)

4.6/5 - (23 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH