Kontuzja kolana

Kontuzja kolana – jak sobie z nią poradzić?

Dzisiejsze realia nie sprzyjają dbaniu o zdrowe stawy, silne mięśnie i kręgosłup. Siedzący tryb, brak aktywności fizycznej, nadwaga – to czynniki, które narażają nas na bóle mięśni i stawów każdego dnia. W konsekwencji często dochodzi m.in. do kontuzji kolan, które są istotnym elementem naszego ciała. Jak radzić sobie w sytuacji, gdy dopadnie nas kontuzja kolana?

Urazowe uszkodzenia kości i stawów

Urazowe uszkodzenia kości i stawów

Zima jest okresem, który przez szczególne warunki pogodowe sprzyja niektórym urazowym uszkodzeniom kości i stawów.

Kości i stawy, wraz z poruszającymi nimi mięśniami, składają się na tak zwany narząd ruchu. Chodzenie po oblodzonym lub śliskim podłożu jest dla niego sporym obciążeniem. Warto zwrócić uwagę, że uszkodzenia kości i stawów w okresie zimy mogą dotyczyć osób w każdym wieku. Jednak inne będą one u ludzi starszych i mniej sprawnych ruchowo, a inne u młodych, z mocnym układem kostnym.

Bóle kolan często dokuczają dojrzałym kobietom

Według najnowszych brytyjskich badań, ponad 60 proc. kobiet w średnim i starszym wieku cierpi na bóle kolan – informuje pismo „Arthritis & Rheumatism”.

Przeprowadzone analizy pokazały, że uporczywe bóle kolana lub obu kolan odczuwały częściej kobiety z nadwagą i otyłością, po urazie kolana oraz z potwierdzoną w badaniu radiograficznym chorobą zwyrodnieniową stawów (tzw. osteoartrozą).

Dziecko widoczne na drodze

Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku w Polsce miało miejsce 4239 wypadków drogowych z udziałem dzieci do 14. roku życia. W tych zdarzeniach 112 dzieci poniosło śmierć, a ponad 4500 zostało rannych.

Liczba wypadków samochodowych z udziałem poruszających się pieszo dzieci wyraźnie wzrasta we wrześniu, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Do wypadków dochodzi głównie w okolicach placówek edukacyjnych.

Medyczne walory temperatur kriogenicznych

Medyczne walory temperatur kriogenicznych

Temperatury niższe niż -100ºC coraz częściej są wykorzystywane w medycynie. Popularna jest zarówno kriochirurgia, jak i kriostymulacja, czyli krioterapia miejscowa oraz ogólnoustrojowa.

Leczenie bólu w dysfunkcji układu szkieletowego

Leczenie bólu w dysfunkcji układu szkieletowego

Ból ostrzega człowieka przed działaniem silnych bodźców zewnętrznych uszkadzających tkanki, a jednocześnie jest jednym z objawów choroby. Od prawidłowego rozpoznania przyczyn bólu zależy powodzenie terapii. Ból dotyczący narządu ruchu często prowadzi do dysfunkcji mięśniowo-stawowej i odwrotnie, dysfunkcja stawowo-mięśniowa prowadzi wtórnie do pojawienia się bólu. Przyczyn bólu jest bardzo dużo. Mogą to być: uraz, zmiany zwyrodnieniowe, zmiany zapalne, zmiany przeciążeniowe, zabieg operacyjny, choroby nowotworowe. Charakter bólu też może mieć różnorodny obraz.

Leczenie urazów mięśni

Leczenie urazów mięśni

Mięśnie osób prowadzących siedzący tryb życia nie są przyzwyczajone do długotrwałego wysiłku fizycznego. Kiedy idziemy na kilkugodzinny spacer po górach, następuje przeciążenie mięśni podudzia. A to powoduje obrzęk łydek. Krew żylna dobrze nie odpływa, mięśnie puchną, pojawia się ból z powodu przekrwienia. Wskutek przeciążenia dochodzi do tzw. przewlekłego zespołu przedziałów powięziowych. Objawia się to piekącym bólem. Najlepiej wówczas zastosować zimne okłady, odciążenie, uniesienie bolących nóg, by krew szybciej z nich odpływała. Jeśli dolegliwości są silne, można przez 2-3 dni stosować leki przeciwbólowe oraz miejscowo – maści przeciwbólowe.

Choroby stawów

Choroby stawów

Niektórzy uważają, że skoro prawie przez cały dzień nie ruszają się sprzed telewizora, to ich stawy nie są praktycznie używane. Myślą, że choroby stawów im nie grożą. Są w błędzie! Stawy lubią ruch, a szkodzi im nadwaga i urazy.

Dolegliwości podróżnika

Dolegliwości podróżnika

Choroba lokomocyjna, biegunka, zatrucie, oparzenia słoneczne mogą zepsuć odpoczynek każdemu turyście. Jak sobie poradzić z żołądkowymi rewolucjami? Jak zdezynfekować i opatrzyć rany? Jakie środki ostrożności zastosować, by uniknąć oparzeń słonecznych?

Preparaty na ból stawów

Preparaty na ból stawów

Procesy starzenia i urazy prowadzą do niszczenia chrząstki stawowej, co powoduje ból. Wtedy należy zastosować skuteczny preparat, który ją odbuduje i pozwoli wrócić do normalnego funkcjonowania. Prezentujemy najpopularniejsze substancje wykorzystywane
w tych preparatach.

Choroby skóry u dzieci

Choroby skóry u dzieci

Skóra dziecka wykazuje odmienność w stosunku do skóry dojrzałego człowieka – nie ma jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów obronnych, dlatego jest bardziej wrażliwa, podatna na działanie czynników fizycznych (promieniowanie UV), mechanicznych (podrażnienia, urazy), chemicznych (środki kosmetyczne), a także na wnikanie drobnoustrojów.Prawidłowe pH skóry wynosi 5,5-6 i ma za zadanie chronić organizm przez wnikaniem bakterii, dlatego błędem jest intensywne mycie skóry dzieci zasadowymi mydłami, które powodują podniesienie pH i utratę właściwości obronnych. Skóra dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji i ochrony ze względu na swoją wrażliwość i delikatność.

Kruche i łamliwe paznokcie

Kruche i łamliwe paznokcie

Wygląd paznokci w dużym stopniu świadczy o kondycji organizmu. Mocne i gładkie wskazują na doskonałe zdrowie. Matowe, zniekształcone, łamliwe sygnalizują choroby, brak witamin i składników mineralnych. Odpowiednia pielęgnacja może poprawić stan paznokci oraz w znacznym stopniu zamaskować istniejące niedoskonałości.

Podstępna osteoporoza

Podstępna osteoporoza

W ostatnich latach obserwuje się odwrót od zajmowania się problemem osteoporozy – coraz mniej jest w prasie artykułów na ten temat, brakuje akcji uświadamiających skalę problemu, inicjatywy nie wykazują również firmy produkujące leki na osteoporozę – tak,
jakby problem znikł.

Diana Konopka-Wnuk:  Smukła sylwetka  wymaga treningu

Diana Konopka-Wnuk: Smukła sylwetka wymaga treningu

Jeśli naprawdę chcemy się pozbyć dodatkowych kilogramów, do diety trzeba dołączyć ruch. Powszechnym błędem jest „sezonowe” odchudzanie się. Przez wiele miesięcy nic nie robimy ze swoim ciałem, zajadamy się słodyczami lub fast foodami, nie mamy czasu na żadną aktywność fizyczną, a potem, kiedy przychodzi wiosna, chcemy w miesiąc lub dwa tygodnie wyglądać „szałowo”. O tym, że czas ruszyć mięśnie do pracy, przypominamy sobie dopiero przed sezonem narciarskim, wiosennym lub plażowym. Umiarkowana aktywność fizyczna powinna nam towarzyszyć przez cały rok.

Sposoby na zimowe kontuzje

Sposoby na zimowe kontuzje

Zima, to czas próby wytrzymałościowej dla naszego organizmu. Aby ją przetrwać w zdrowiu, niezbędna jest wielowymiarowa profilaktyka – ciepły ubiór, utrzymywanie dobrej kondycji fizycznej, a także wiedza na temat postępowania w przypadku kontuzji.

Kwas traneksamowy uratuje życie

**Kwas traneksamowy to organiczny związek chemiczny, często stosowany do zmniejszania krwawienia po poważnych operacjach, np. operacjach serca. Jest to znany od dawna lek, który hamuje rozpuszczanie skrzepów, nie powodując wystąpienia działań niepożądanych w postaci zakrzepów.**

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili badania nad nowym zastosowaniem tego leku. Po dokonaniu analizy danych dotyczących ponad 20 tys. pacjentów, u których nastąpiły krwotoki w wyniku poważnego wypadku, okazało się, że zastosowanie kwasu traneksamowego obniżało ryzyko zgonu spowodowanego krwotokiem.

Najlepszy szpital monospecjalistyczny

Najlepszy szpital monospecjalistyczny

W Polsce kiedy po raz kolejny, wraz z gronem najbliższych współpracowników, odbierałem dyplom kapituły rankingu szpitali 2010 „Rzeczpospolitej”, utwierdziłem się w przekonaniu, że droga do sukcesu w medycynie nie może prowadzić na skróty.

Kompletujemy apteczkę podróżnika

Kompletujemy apteczkę podróżnika

Przygotowując się do wakacyjnego wyjazdu, warto odwiedzić aptekę. Farmaceuta pomoże nam skompletować wakacyjną apteczkę, dzięki czemu będziemy przygotowani na różne „niespodzianki”, które mogą nas spotkać w czasie urlopu.

W razie urazu

W razie urazu

Narząd ruchu młodych ludzi szybko się regeneruje. Większość niewielkich kontuzji przemija bez echa. Inaczej jest u osób w wieku średnim i dojrzałym. Po 40. roku życia sumujące się mikrourazy i przeciążenia często pozostawiają trwały ślad w organizmie.
Wbrew powszechnej opinii do uszkodzenia mięśni, ścięgien, torebek stawowych i więzadeł niekoniecznie dochodzi w wyniku jednego, gwałtownego urazu. Często mają na to wpływ stale powtarzające się mikrourazy i przeciążenia.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH