rak-jelita-grubego-informacje

Rak jelita grubego – co warto wiedzieć

Rak jelita grubego to realne zagrożenie, które rośnie w ogromnym tempie. Rusza ogólnopolska akcja “Servier – wyłącz raka”, która ma na celu uświadomienie zagrożenia związanego z nowotworami jelita grubego. Oto co warto wiedzieć na temat czynników ryzyka oraz profilaktyki. 

Rak jelita grubego – zachorowalność

Nowotwór jelita grubego plasuje się w Polsce na drugim miejscu pod względem częstotliwości występowania nowotworów u kobiet.

Terapia fotodynamiczna

Zastosowania kliniczne terapii fotodynamicznej

Terapia fotodynamiczna to prężnie rozwijająca się metoda leczenia zmian przednowotworowych oraz wczesnych postaci nowotworów. Jednak podstawowym problemem jest szerokie jej wdrożenie do standardów postępowania klinicznego.

Pierwsze próby kliniczne z wykorzystaniem substancji fotouczulających zostały podjęte w latach 60. XX wieku, po tym, jak Lipson i Baldes zastosowali porfiryny i światło ultrafioletowe do wywołania zjawiska fluorescencji. Z kolei „mieszanina” porfiryn, przygotowana przez Schwartza, która została nazwana „pochodnymi hematoporfiryn” (HpD), wykazywała większe powinowactwo do tkanek oraz silniejsze działanie fototoksyczne niż właściwe hematoporfiryny.

Wszechstronna aspiryna

Wszechstronna aspiryna

Aspiryna to pierwszy w historii lek wytworzony całkowicie w laboratorium na drodze syntezy chemicznej. Obecnie, sprzedawana pod różnymi markami, jest jednym z najpopularniejszych preparatów leczniczych na świecie.

Ponad sto lat temu Felix Hoffman opracował i opatentował mechanizm produkcji kwasu acetylosalicylowego (ASA). To wydarzenie uznano za kamień węgielny współczesnego przemysłu farmakologicznego. Od tamtego czasu popularność aspiryny stale rosła. W 1971 roku za odkrycie mechanizmów jej działania przyznano nagrodę Nobla. Prawie 40 lat temu (w roku 1974) po raz pierwszy opisano korzyści wynikające z przyjmowania niskich dawek kwasu acetylosalicylowego w ramach profilaktyki po incydencie zakrzepowym.

Dolegliwości podróżnika

Dolegliwości podróżnika

Choroba lokomocyjna, biegunka, zatrucie, oparzenia słoneczne mogą zepsuć odpoczynek każdemu turyście. Jak sobie poradzić z żołądkowymi rewolucjami? Jak zdezynfekować i opatrzyć rany? Jakie środki ostrożności zastosować, by uniknąć oparzeń słonecznych?

Biegunka

19 maja – Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelita

Światowy Dzień NZJ obchodzony jest na całym świecie 19 maja. W tym roku do obchodów przystąpiła także Polska. Chorzy, zrzeszeni w Towarzystwie „J-elita”, przeprowadzają je pod hasłem „Nasze życie to paradoks: w toalecie i często, i rzadko”. Jest to dla nich okazja by głos, słabo dochodzący z toalety, został usłyszany. Chorzy walczą nie tylko z chorobą, ale również o dostęp do nowoczesnej terapii biologicznej, dającej wielu z nich szansę na godne życie. Niestety, jest on bardzo utrudniony i ograniczony.

Nowe terapie wydłużają życie

Nowe terapie wydłużają życie – rak jelita grubego

Rak jelita grubego jest coraz większym problemem nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Liczba zachorowań z roku na rok rośnie. Obecnie w Polsce stwierdza się co roku ok. 16 tysięcy nowych zachorowań. To jest już poważny problem społeczny. Powodów wzrostu zachorowań jest wiele, jednym z najważniejszych jest starzenie się społeczeństwa.

Zdrowa Gmina

**Zachorowalność na nowotwory w Polsce jest wciąż niepokojąca. Polacy niechętnie korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych. Pilotażowa edycja konkursu Zdrowa Gmina pokazała, że zaangażowanie gmin w budowanie świadomości zdrowotnej wśród mieszkańców przynosi rezultaty. Dlatego Polska Unia Onkologii kontynuuje program Zdrowa Gmina, rozszerzając go na kolejne województwa.**

Oswoić raka. A co Ty wiesz o raku jelita grubego?

**Słowo „rak” straszy do tego stopnia, że niektórzy wolą unikać badań profilaktycznych, aby nie narażać się na stres związany z ryzykiem usłyszenia, tzw. „trudnej diagnozy”. Fakty dotyczące zachorowalności są jednak alarmujące i jasno wskazują kierunek edukacji społeczeństwa, nt. tego nowotworu – wcześnie wykryty rak jest wyleczalny.**

Oswoić raka – taki cel postawiły przed sobą Stowarzyszenia Europacolon Polska i POL-ILKO w nowej kampanii edukacyjnej dotyczącej raka jelita grubego.

Dostęp do leków (rak jelita grubego)

Dostęp do leków (rak jelita grubego)

Trzeba dokonać radykalnych zmian w finansowaniu, które obecnie jest jednym z najniższych w Europie. Powinna też być zmieniona organizacja opieki zdrowotnej, żeby mógł zadziałać system referencyjności ośrodków. Trzeba też zmienić sposób myślenia i nie postrzegać leczenia onkologicznego jako wyrzucania pieniędzy w błoto, tylko wydawanie ich na leczenie chorób, których może nie da się wyleczyć, ale da się przez wiele lat kontrolować ich przebieg. Chorzy przez ten czas są zdolni do pracy, prowadzą normalne życie. Przecież chorym na cukrzycę czy nadciśnienie też nikt nie obiecuje, że ich wyleczy.

Chemioterapia paliatywna raka jelita grubego

Chemioterapia paliatywna raka jelita grubego

Osiągnięcia biologii molekularnej i wprowadzenie nowych leków do leczenia raka jelita grubego dają możliwość wydłużenia życia chorych i poprawę jego jakości.

W ostatniej dekadzie leczenie systemowe raka jelita grubego w IV stopniu zaawansowania klinicznego uległo znacznej ewolucji. Wprowadzono nowe leki cytotoksyczne, takie jak oksaliplatyna, irynotekan i kapecytabina, a także, co istotne, leki ukierunkowane na molekularne cele w komórce nowotworowej. Przykładem terapii celowanej raka jelita grubego jest stosowanie bewacyzumabu, przeciwciała monoklonalnego przeciwko czynnikowi wzrostu śródbłonka naczyń (vascular endothelial growth factor, VEGF), w skojarzeniu z chemioterapią paliatywną. Innym celem molekularnym w komórkach raka jelita grubego stał się w ostatnich latach receptor czynnika wzrostu naskórka (epidermal growth factor receptor, EGFR).

Rak nie wyrok

W ostatnich latach wyraźnie spadła w Polsce zarówno zachorowalność, jak i umieralność mężczyzn na raka płuca. Jednak kobiety palą coraz więcej i chorują na raka płuc coraz częściej – liczba zgonów z jego powodu (5212) dorównała już liczbie zgonów z powodu raka piersi (5108).

Zachorowań na raka piersi jest coraz więcej, jednak zgonów z tego powodu wciąż tyle samo – dzięki lepszej diagnostyce i leczeniu. Typowo dla krajów rozwiniętych, wyraźnie maleje liczba zachorowań i zgonów z powodu raka żołądka.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH