Dobro dziecka  jest najważniejsze

Dobro dziecka jest najważniejsze

Dzieci trafiają do lekarza praktycznie tylko wtedy, gdy są chore. Jedyne, co jest realizowane w ramach profilaktyki, to bilanse zdrowotne – niestety, przeprowadzane zbyt rzadko. Z naszego pediatrycznego oglądu wynika, że część z tych bilansów jest przeprowadzana byle jak, gdy dziecko przychodzi do lekarza z powodu choroby.

Wesprzyj budowę „Domu Chorych na Raka”

„Piwonia to życie” to akcja prowadzona przez firmę Flügger w celu wsparcia realizacji projektu budowy „Domu Chorych na Raka”, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Amazonek Centrum.
Akcja, oprócz propagowania informacji o profilaktyce przeciwnowotworowej, ma na celu konkretną pomoc finansową na realizację celu, jakim jest.

Warto być niepokornym pacjentem

Warto być niepokornym pacjentem

Według prognoz demograficznych, w 2025 roku 30 proc. populacji na świecie przekroczy 65. rok życia. Połowa z tych osób będzie miała ponad 80 lat. W Polsce taka sytuacja wystąpi dziesięć lat później. Ale już teraz na jednego emeryta przypada średnio czworo pracujących. Za 50 lat statystycznie rzecz ujmując, stosunek emerytów do osób w wieku produkcyjnym ma wynosić 1 do 1.

W Stanach Zjednoczonych przeznacza się na ochronę zdrowia 16 proc. PKB, w Polsce – niecałe 6 proc. W porównaniu do tak niskich nakładów, efektywność polskiej medycyny i tak jest bardzo wysoka. Ale nie ma się czym cieszyć. Przeciwnie. Według prognoz WHO, w ciągu 15-20 lat dwukrotnie wzrośnie zapadalność na nowotwory. A ponad połowa pacjentów onkologicznych to właśnie osoby powyżej 65. roku życia.

Nowe programy terapeutyczne

Nowe programy terapeutyczne

Kontynuując publikacje na temat sytuacji pacjentów onkologicznych w Polsce, postanowiliśmy sprawdzić, na jakim etapie są prace Ministerstwa Zdrowia, związane z wdrażaniem programów terapeutycznych dotyczących chorób onkologicznych. Obchodzony w marcu Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego skłonił nas do zbadania sytuacji chorych na ten nowotwór. Z wiceministrem zdrowia Adamem Fronczakiem oraz dyrektorem Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Arturem Fałkiem rozmawiała Katarzyna Pinkosz.

Złoty OTIS 2011 – relacja filmowa z gali wręczenia statuetek

14 kwietnia br., podczas uroczystej gali w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie, Kapituła Nagrody Zaufania wręczyła statuetki „Złotego OTISA 2011” laureatom tegorocznej edycji plebiscytu.

Wśród wyróżnionych znaleźli się: dr Elżbieta Puacz (prezes KIDL), Bogdan Gajewski (PSCH), dziennikarki Katarzyna Pinkosz i Monika Zalewska, firma Jeronimo Martins Dystrybucja oraz gruzińscy lekarze i społecznicy – dr Nargizi Lebanidze, Tina Beruchashvili i prof. Rema Gvamichava.

Międzynarodowa Nagroda Zaufania

**Laureatami Międzynarodowej Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2011” są dr Nargizi Lebanidze i prof. Rema Gvamichava – gruzińscy lekarze, oraz Tina Beruchashvili – dyrektor generalny Narodowego Centrum Screeningu Onkologicznego w Gruzji. Nagroda jest wyrazem uznania dla ich działań propagujących i rozwijających profilaktykę raka piersi i nowotworów szyjki macicy.**

Prezydentowa Gruzji z wizytą w Centrum Onkologii

13 kwietnia, w warszawskim Centrum Onkologii, Kapituła Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” wręczyła Międzynarodową Nagrodę Zaufania.

Podczas uroczystości polskie i gruzińskie Amazonki, w obecności Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” i Pierwszej Damy Gruzji, podpisały porozumienie o współpracy, przewidujące m.in. wzajemne wsparcie w organizacji akcji profilaktycznych i szkoleń.

Ćwiczenia dla amazonki

Ćwiczenia dla amazonki

Wiele kobiet, które zostały poddane leczeniu raka piersi, biernie czeka na efekty terapii. Tymczasem mogą same przyspieszyć rekonwalescencję i zmniejszyć ryzyko nawrotu choroby poprzez aktywność fizyczną.

Regularny ruch jest nie tylko środkiem zapobiegającym powstawaniu nowotworu piersi, ale jest też czynnikiem pomagającym walczyć z tą chorobą. Naukowcy nie mają co do tego wątpliwości. Z wielu badań wynika, że regularna aktywność fizyczna aż o 25 proc. zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi zarówno w młodym wieku, jak i po menopauzie.

Nowe terapie wydłużają życie

Nowe terapie wydłużają życie – rak jelita grubego

Rak jelita grubego jest coraz większym problemem nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Liczba zachorowań z roku na rok rośnie. Obecnie w Polsce stwierdza się co roku ok. 16 tysięcy nowych zachorowań. To jest już poważny problem społeczny. Powodów wzrostu zachorowań jest wiele, jednym z najważniejszych jest starzenie się społeczeństwa.

Praktyczne aspekty leczenia szpiczaka

Praktyczne aspekty leczenia szpiczaka

W dniach 7-8 stycznia 2011 roku w Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Current and Future Perspectives of MM Treatment” poświęcona szpiczakowi mnogiemu, połączona ze spotkaniem Polskiej Grupy Szpiczakowej.

Kobiety w Polsce powinny być lepiej leczone

Kobiety w Polsce powinny być lepiej leczone na nowotwór piersi

Około 75 proc. przypadków raka piersi to są nowotwory, w których stwierdza się nadmierną ilość receptorów estrogenowych i progestagenowych. To są raki hormonalnozależne, w których istnieją duże szanse uzyskania odpowiedzi terapeutycznej po podaniu leków hormonalnych. Z nowotworami HER2-dodatnimi mamy do czynienia, gdy na powierzchni komórek guza występuje zwiększona ilość białka receptorowego o nazwie HER2. I wreszcie są raki „potrójnie ujemne”, które charakteryzują się tym, że nie stwierdza się u nich ani ekspresji receptorów hormonalnych, ani nadekspresji receptora HER2.

Nowotwór piersi - zawsze jest szansa  na wyleczenie

Nowotwór piersi – zawsze jest szansa na wyleczenie

Zachorowanie to jedna rzecz, zupełnie inną jest wczesne wykrycie choroby. Technika postępuje, metody leczenia są coraz lepsze. Bywają oczywiście takie nowotwory, które – mimo naszych starań – rozsiewają się bardzo szybko. Są też groźne raki, które nie zabijają, mimo że według naszej wiedzy – powinny. Wcześnie rozpoznany nowotwór daje duże szanse albo na całkowite wyleczenie, albo na bardzo długie życie. Guzek mniejszy niż 1 cm, bez przerzutów do węzłów chłonnych, to 95 proc. szans na całkowite wyleczenie.

Cukrzyca - choroba interdyscyplinarna

Dom Chorych na Raka

**W Warszawie powstanie wkrótce pierwszy w Polsce Dom Chorych na Raka. Inicjatorem projektu jest Stowarzyszenie „Amazonki”.**

Prezes stowarzyszenia, Elżbieta Kozik, poinformowała, że budowa placówki ruszy już w 2011 roku. Prace mają potrwać około dwa lata. „Amazonki” zamierzają powierzyć Dom Chorych Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie i jego kadrze.

ABW na tropie płac

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego analizuje sprawę szkoleń prowadzonych przez lekarzy-wykładowców z warszawskiego Centrum Onkologii. Szkolili oni lekarzy rodzinnych z zakresu profilaktyki chorób nowotworowych. Za wykłady zapłaciło Ministerstwo Zdrowia.

Fakty TVN powołując się na kontrolę NIK poinformowały, że ośmiu lekarzy w ciągu ostatnich trzech lat za prowadzenie szkoleń zarobiło prawie dwa miliony złotych.

Superszpitale

Najlepszy szpital publiczny to Centrum Onkologii w Bydgoszczy – wynika z corocznego rankingu “Rzeczpospolitej”. Wśród szpitali niepublicznych zwyciężyło Pleszewskie Centrum Medyczne, które w tym roku przekształciło się w spółkę.

W rankingu uczestniczyło 256 szpitali prowadzących procedury zabiegowe. Punkty były przyznawane za zarządzanie (wymogi sanitarne, infrastruktura, kondycja finansowa), jakość opieki (otrzymane certyfikaty i akredytacje) i jakość opieki nad pacjentem (warunki na salach, kwalifikacje personelu).

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH