Międzynarodowa Nagroda Zaufania

Laureatami Międzynarodowej Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2011” są dr Nargizi Lebanidze i prof. Rema Gvamichava – gruzińscy lekarze, oraz Tina Beruchashvili – dyrektor generalny Narodowego Centrum Screeningu Onkologicznego w Gruzji. Nagroda jest wyrazem uznania dla ich działań propagujących i rozwijających profilaktykę raka piersi i nowotworów szyjki macicy.

Narodowe Centrum Screeningu Onkologicznego (NSC, ang. National Screening Center) zostało założone w maju 2008 roku pod patronatem Pierwszej Damy Gruzji, Sandry Elizabeth Roelofs. Centrum propaguje wiedzę o znaczeniu wczesnego wykrywania raka piersi i szyjki macicy i prowadzi badania profilaktyczne.
Centrum Screenenigu w latach 2008-2009 przebadało łącznie 27 138 kobiet pod kątem raka piersi i 27 399 pod kątem raka szyjki macicy.
W 2008 roku Centrum zostało nagrodzone „Certyfikatem Jakości” Gruzińskiego Stowarzyszenia Jakości, za najlepszą jakość usług w sektorze medycznym. W 2009 roku Narodowemu Programowi Screeningu Onkologicznego przyznano nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Raka Szyjki Macicy (ECCA, ang. European Cervical Cancer Association).

Klub Zwycięskich Kobiet (ang. Winner Women’s Club) został założony w 2009 roku przy wsparciu Narodowego Centrum Screeningu Onkologicznego. Jest on pierwszą tego rodzaju inicjatywą w Gruzji. Celem organizacji jest wspieranie kobiet, które wyszły zwycięsko z walki z rakiem piersi, poprzez zapewnienie im rehabilitacji fizycznej oraz pomocy psychologicznej, a także działania na rzecz ich dalszej socjalizacji. Członkinie Klubu, na podstawie swoich własnych życiowych historii, starają się pokazać, że rak piersi to nie wyrok, lecz problem, z którym można sobie poradzić.
W kwietniu 2010 roku Klub Zwycięskich Kobiet, Narodowe Centrum Screeningu Onkologicznego oraz Ambasada Polska w Gruzji zorganizowały seminarium pod tytułem „Sprawy Związane z Rehabilitacją Kobiet z Rakiem Piersi po Przebytej Operacji”.
13 kwietnia 2011 r., dzień przed ceremonią wręczenia Nagród Zaufania „Złoty OTIS 2011” polskie i gruzińskie Amazonki, w obecności Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” i Pierwszej Damy Gruzji, podpisały porozumienie o współpracy, przewidujące m.in. wzajemne wsparcie w organizacji akcji profilaktycznych i szkoleń.

Prof. Rema Gvamichava (lekarz, doktor nauk medycznych) włożył wiele pracy w rozwój całego sektora medycznego w Gruzji. Specjalizuje się w operacjach kolorektalnych w Narodowym Centrum Raka w Tbilisi. Jako dyrektor Narodowego Centrum Screeningu Onkologicznego prof. Gvamichava nadzoruje ogólnokrajowy program badań przesiewowych w Gruzji. Dodatkowo jest fundatorem i dyrektorem Centrum Prewencji Raka oraz pierwszego Hospicjum w Gruzji.

Tina Beruchashvili jest dyrektorem generalnym Narodowego Centrum Screeningu Onkologicznego. Była główną inicjatorką i organizatorką Klubu Zwycięskich Kobiet. Beruchashvili jest gruzińską liderką w promowaniu nowoczesnych metod aktywizowania kobiet po mastektomii.

Dr Nargizi Lebanidze (lekarz pediatra) jest przewodniczącą Klubu Zwycięskich Kobiet. Siedem lat temu zdiagnozowano u niej nowotwór piersi. Po trudnych doświadczeniach operacji, chemio- i radioterapii, udało jej się przezwyciężyć chorobę. Obecnie pomaga innym Amazonkom. (mp)

4.7/5 - (85 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH