Honorowa Nagroda Zaufania dla Bogdana Gajewskiego

Kapituła wyróżniła Bogdana Gajewskiego i jego stowarzyszenie za ogromny wkład pracy i zaangażowanie w podniesienie standardów leczenia hemofilii w Polsce.

Bogdan Gajewski jest prezesem Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię (PSCH) od 2007 roku. Brał udział w pracach przygotowujących wprowadzenie Narodowego Programu Leczenia Hemofilii, wielokrotnie organizował Światowy Dzień Chorego na Hemofilię, debaty oraz konferencje prasowe poświęcone leczeniu tej choroby. Prowadzi stronę internetową: www.hemofilia.of.pl i społecznościowe forum internetowe, tłumaczy i publikuje materiały edukacyjne z całego świata, poświęcone hemofilii.

Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię istnieje od 1988 roku. Dzięki podejmowanym inicjatywom, stowarzyszeniu udało się zmienić standard leczenia hemofilii w Polsce, m.in. doprowadzić do stworzenia Narodowego Programu Leczenia Hemofilii na lata 2005-2011 oraz wdrożenia przez Ministerstwo Zdrowia programu profilaktycznego dla dzieci chorych na hemofilię.

Obecnie PSCH stara się, by w Polsce w leczeniu hemofilii stosowane były rekombinowane czynniki krzepnięcia – leki o najwyższym profilu bezpieczeństwa, tak by nie powtórzyła się „lekcja historii” z lat 80., kiedy wielu chorych, poprzez leki pochodzące z krwi, zostało zarażonych wirusami HBV i HCV, powodującymi wirusowe zapalenia wątroby typu B i C.

– Przede wszystkim dzieci powinny być leczone najbezpieczniejszymi lekami, by w przyszłości nie miały podobnych doświadczeń, jak my, dorośli. Niestety, w Polsce nadal są stosowane niemal wyłącznie leki pochodzące z osocza krwi. A krew, to zawsze krew. Nigdy nie można wykluczyć, że pojawi się w niej jakiś nowy czynnik zakaźny, który spowoduje tragiczne następstwa – mówi Bogdan Gajewski. (mp)

4.6/5 - (234 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH