Mobilny punkt serwisu redukcji szkód FES

Problem zakażeń HIV i HCV wśród osób przyjmujących substancje psychoaktywne drogą iniekcji (tj. robiąc sobie zastrzyk) to w Polsce temat bardzo aktualny. W dalszym ciągu mamy problem z popularyzacją idei testowania się w kierunku HIV. Choć popularność heroiny maleje, na rynku pojawiają się wciąż nowe substancje, w tym stymulanty, z których część przyjmowana bywa dożylnie (np.

HCV – wirus  szerzący  epidemię

HCV – wirus szerzący epidemię (zapalenie wątroby)

Na świecie żyje około 170 milionów osób zakażonych wirusem HCV. Co roku przybywa 3-4 miliony nowych zakażonych.
Według Polskiej Grupy Ekspertów HCV w Polsce wirusem HCV jest zakażonych ponad 700 tys. osób, a dotychczas zdiagnozowanych zostało około 50 tys. Oznacza to, że około 95 proc. nosicieli nie jest tego świadomych i może przekazywać wirusa innym. Średni czas trwania zakażenia HCV, od momentu wniknięcia wirusa do organizmu do wystąpienia poważnych tego konsekwencji zdrowotnych, wynosi od 5 do 35 lat. We wczesnym okresie zakażenie wirusem HCV ujawnia się wyjątkowo, stąd bez badań przesiewowych znakomita większość zakażonych dowie się o chorobie dopiero na etapie marskości wątroby, kiedy leczenie farmakologiczne jest ograniczone. WHO uznała zakażenie HCV za jedno z najgroźniejszych światowych zagrożeń epidemiologicznych oprócz malarii, gruźlicy i AIDS.

Podsumowanie akcji „Nie mam HCV!”

Podsumowanie akcji „Nie mam HCV!”

Zakończył się pierwszy etap największej w tym roku akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku przeciwciał HCV. Przebadaliśmy około 4 tysiące osób w całej Polsce.

Badania mogą ocalić życie

Badania diagnostyczne mogą ocalić życie

Około 700 tys. Polaków jest nieświadomymi nosicielami wirusa HCV. Przez wiele lat ten wirus potrafi być w fazie utajenia. Potem rozpoczyna się proces niszczenia komórek wątroby. Wczesne uzyskanie informacji o zakażeniu umożliwi szybkie rozpoczęcie terapii przez specjalistów.

Wolni od HCV!

Wolni od HCV!
Społeczna Akcja organizowana przez Kapitułę Nagrody Zaufania Złoty OTIS oraz Krajową Izbę Diagnostów Laboratoryjnych.

**W dniach 9-13 maja 2011 r.
w medycznych laboratoriach diagnostycznych w 30 miastach
na terenie całej Polski odbędą się**

bezpłatne badania

**mające na celu wykrycie zakażenia wirusem HCV, powodującym wirusowe zapalenie wątroby typu C.**

Szacuje się, że około **700 000 osób** w Polsce jest zarażonych wirusem zapalenia wątroby typu C.

Początek rewolucji w walce z WZW C

Początek rewolucji w walce z WZW C

Zapalenie wątroby typu C nazywa się obecnie cichą epidemią. Koncerny farmaceutyczne inwestują w badania nad nowymi lekami zwalczającymi wirusa HCV. Trwają prace nad lekami zawierającymi substancje z grupy interferonów-λ typu III, analogami ribavirinu, immunomodulatorami, ale przede wszystkim – nad inhibitorami polimeraz RNA wirusa.

Gdy krew nie krzepnie

**17 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. To okazja, aby przypomnieć, co to jest hemofilia, i podkreślić, jak ważne jest wsparcie dla chorych, szczególnie dla dzieci.**

Hemofilia to choroba genetyczna polegająca na niedoborze lub braku we krwi jednego z czynników krzepnięcia (czynnika VIII przy hemofilii A lub czynnika IX przy hemofilii B). Niewielkie urazy i skaleczenia nie są niebezpieczne dla chorych, jednak te poważniejsze mogą się okazać nawet groźne dla życia. Niebezpieczne są również krwawienia wewnętrzne, głównie do stawów i mięśni.

Prometeusze walczą z WZW C

Prometeusze walczą z WZW C

Jeszcze niedawno na leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C trzeba było czekać w Polsce kilkanaście lat! W tym czasie wirus nieodwracalnie niszczył wątrobę. Poprawa leczenia to w dużej mierze zasługa „Prometeuszy”.

Diagnostyka WZW C

Diagnostyka WZW C

Leczenie osób zakażonych genotypem 1 wirusa WZW C – a takich jest w Polsce najwięcej – jest bardzo trudne. Trwa ono rok, jest uciążliwe dla pacjenta i niesie wiele objawów ubocznych, a tylko u 50 proc. osób następuje trwałe wyleczenie. Dlatego u osób, które nie mają zmian zapalnych w tkance wątrobowej, ryzyko związane z leczeniem może być większe, niż ryzyko zachorowania na ciężką postać. Czasami zatem lekarz decyduje się na obserwację i odroczenie leczenia. Osoby zakażone innymi genotypami wirusa – 2 lub 3 – leczy się krócej (pół roku), a odsetek wyleczeń wynosi prawie 80 proc.

Teraz najważniejsza jest  diagnostyka

WZW C – Teraz najważniejsza jest diagnostyka

Leczenie osób zakażonych genotypem 1 wirusa WZW C– a takich jest w Polsce najwięcej – jest bardzo trudne. Trwa ono rok, jest uciążliwe dla pacjenta i niesie wiele objawów ubocznych, a tylko u 50 proc. osób następuje trwałe wyleczenie. Dlatego u osób, które nie mają zmian zapalnych w tkance wątrobowej, ryzyko związane z leczeniem może być większe, niż ryzyko zachorowania na ciężką postać.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH