Mobilny punkt serwisu redukcji szkód FES

Problem zakażeń HIV i HCV wśród osób przyjmujących substancje psychoaktywne drogą iniekcji (tj. robiąc sobie zastrzyk) to w Polsce temat bardzo aktualny. W dalszym ciągu mamy problem z popularyzacją idei testowania się w kierunku HIV. Choć popularność heroiny maleje, na rynku pojawiają się wciąż nowe substancje, w tym stymulanty, z których część przyjmowana bywa dożylnie (np. mefedron). Wraz ze zmianami tzw. sceny narkotykowej postanowiliśmy zmieniać sposoby przeciwdziałania temu zjawisku.

 

W 2014 roku pod kierownictwem Agaty Kwiatkowskiej przeprowadzone zostało badanie pt. “Oszacowanie rozpowszechnienia zakażeń HIV i HCV wśród osób przyjmujących substancje psychoaktywne drogą iniekcji na terenie Warszawy i okolic – badanie pilotażowe”. Projekt został sfinansowany ze środków Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej w Open Society Foundation. Ponad 70% przebadanych osób było zakażonych HCV, a prawie 15% miało HIV. Wszystkie osoby biorące udział w badaniu wykonały taki test po raz pierwszy w życiu.

Dodatkowo badacze zaobserwowali, że podejmowanie najbardziej ryzykownych zachowań jest ściśle związane z tym, jak osoba używająca funkcjonuje, jakimi zasobami dysponuje oraz które jej potrzeby są zaspokojone. Badanie potwierdziło tezę, że osoby używające narkotyków w drodze iniekcji należą do grupy szczególnie narażonej na zakażenia HIV oraz HCV. „Wyniki badania potwierdziły, że nawet w tak dużym mieście jak Warszawa, gdzie jest niewątpliwie najlepszy dostęp do serwisu leczenia uzależnień nadal wiele osób pozostaje poza systemem i nigdy do klasycznych placówek samodzielnie nie trafi. To my musimy wyjść do nich, jeździsz, szukać, rozmawiać z ludźmi tak jak robią to pracownicy społeczni w innych dużych miastach Europy.” – tłumaczy Agata Kwiatkowska.

Mobilna stacja redukcji szkód

Fundacja Edukacji Społecznej postanowiła podjąć wyzwanie i opracowała pierwszą w Polsce kompleksową ofertę mobilnego serwisu redukcji szkód w oparciu o dowody naukowe i filozofię redukcji szkód. „Zanim złożyliśmy swój projekt do Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii nawiązaliśmy współpracę z najprężniej działającymi europejskimi serwisami, wizyty studyjne w Rzymie i Frankfurcie były nie tylko ogromną dawką wiedzy, ale też praktyką zawodową pozwalającą nam dziś pewnie ruszyć na ulice Warszawy” – dodaje Kwiatkowska pakując sprzęty do kampera.

W specjalnie przystosowanym kamperze można wykonać szybkie testy na HIV, HCV i kiłę, serwis to również szeroki dostęp do sprzętu do iniekcji (igły, strzykawki, gaziki, woda utleniona, naczynia), oddziaływania promujące bezpieczniejsze zachowania związane z iniekcjami i zdrowiem seksualnym, wsparcie i podstawową pomoc medyczną, wszystko w ramach szeroko rozumianej promocji zdrowia.

„Osoby uzależnione są szczególnie narażone na zakażenia HIV oraz HCV i dlatego potrzebują kompleksowej, specjalistycznej oferty testowania dostosowanej do ich sytuacji zdrowotnej i okoliczności życiowych. W przypadku HIV jest to szybka diagnostyka eliminująca pobranie materiału biologicznego tradycyjną drogą (tj. wkłucie). Badanie musi odpowiadać w sposób dostosowany do ich potrzeb, w miejscach gdzie poza testowaniem klienci mogą uzyskać pomoc (medyczną, socjalną, prawną etc) i szeroko rozumiane wsparcie psychospołeczne. Nasz serwis nastawiony jest przede wszystkim na kontakt z użytkownikami” – tłumaczy prezes fundacji, Magdalena Ankiersztejn-Bartczak.

W ramach mobilnego serwisu klienci będą również otrzymywać wszystkie informacje, potrzebne na wypadek konieczności rozpoczęcia i kontynuowania terapii antywirusowej (ARV). Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia. Mobilny Punkt Fundacji Edukacji Społecznej rusza na ulice Warszawy.

O serwisie redukcji szkód FES

Jeździmy od czwartku do-soboty od 17.00-21.00

Oferujemy:

  • darmowe, anonimowe, szybkie testy na HIV, KIŁĘ i HCV
  • wymianę igieł i strzykawek
  • konsultacje medyczne
  • opatrunki
  • wsparcie terapeutyczne
  • możliwość umówienia się na konsultację u prawnika i pracownika socjalnego

Gdzie będziemy?

  • okolice programów redukcji szkód
  • ogródki działkowe
  • pustostany
  • Śródmieście, Praga, Wola

Oferujemy konsultacje socjalne: czwartek 15.00-17.00 oraz konsultacje prawne: piątek: 10.00-12.00 w siedzibie FES: ul. Sewerynów 4/100 wejście od Bartoszewicza (po wcześniejszym umówieniu pod tel. 22 646 48 86 czynnym od 9.00 do 15.00)

Źródło: informacja prasowa

4.5/5 - (264 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH