lekarze przeciw grypie

Lekarze szczepią się przeciw grypie

Przeciw grypie w poprzednim sezonie zaszczepiło się zaledwie 3,4%. W związku z tym eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zainicjowali nowy projekt pod nazwą „Lekarze przeciw grypie”. Mając na uwadze, że pracownicy służby zdrowia są głównym źródłem informacji, co przekłada się na efektywność profilaktyki grypy, postanowiono zawalczyć o zdrowie pacjentów. Ci chętniej poddają się szczepieniom, jeśli są rekomendowane przez osoby, które są dla nich autorytetem.

Lekarzu, powiedz pacjentowi o szczepieniu przeciw grypie

Z początkiem września rozpoczyna się okres szczepień przeciw grypie, dlatego lekarze powinni zwrócić uwagę pacjentów na znaczenie szczepień w profilaktyce zdrowotnej w nadchodzącym sezonie. Badania pokazują, że pacjenci szczepią się od 3 do 6 razy częściej, jeśli jest to rekomendowane przez lekarzy1. To właśnie lekarze odgrywają istotną rolę w profilaktyce grypy.

Również eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy podkreślają, że takie podejście lekarzy znacząco przekłada się na poprawę wyników wyszczepialności. Pracownicy służby zdrowia często mają kontakt z chorymi osobami. Są zatem w grupie ryzyka zachorowań na grypę. Lekarze otwarcie przyznają, że w znacznej mierze szczepią się przeciw grypie w trosce o pacjentów.

Bierze się to z faktu, że osoba zaszczepiona przeciw grypie, nie jest w stanie zarazić ich wirusem, który bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Dlatego bardzo istotne jest, by lekarze byli wzorem do naśladowania dla innych w kwestii szczepień i profilaktyki grypy. Zachęcają również pacjentów, by tak jak oni – szczepili się przeciw grypie dla swoich bliskich.

Lekceważymy szczepienia przeciw grypie

Wg badań, tylko 45% społeczeństwa kiedykolwiek poddało się szczepieniu2. Pozostali uważają, że szczepienie nie jest ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej. Natomiast jedna trzecia badanych uznała, że ryzyko zachorowania na grypę jest u nich minimalne nawet bez zaszczepienia się. Niemniej raporty epidemiologiczne wyraźnie temu zaprzeczają.

Grypa się rozprzestrzenia i wywołuje liczne zachorowania, hospitalizacje oraz zgony. To w jasny sposób pokazuje, jak ważną rolę w edukacji pacjenta ma do odegrania lekarz. Dając rekomendacje swoim pacjentom, przekłada się na ich poziom wiedzy na temat profilaktyki zdrowotnej.

„Niezależnie od źródła porad na temat szczepień oraz źródła informacji większość osób pozostaje raczej samodzielna w podejmowaniu decyzji dotyczącej szczepienia przeciw grypie, choć traktują oni zalecenia otrzymane od personelu medycznego znacznie poważniej niż informacje pochodzące z innych źródeł. Dlatego bardzo często decyzja o poddaniu się szczepieniu jest uzależniona od rekomendacji lekarza. To właśnie lekarz jest autorytetem dla pacjentów, którzy darzą go zaufaniem” – podkreśla prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Jednocześnie bardzo ważna, obok edukacji pacjentów, jest aktualizacja wiedzy na temat grypy i jej profilaktyki wśród lekarzy. Stąd w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zrodził się pomysł stworzenia Wirtualnej Akademii Grypy.

Wirtualna Akademia Grypy to platforma e-learnigowa, dzięki której pracownicy ochrony zdrowia podnoszą swoją wiedzę na temat grypy. Jest to o tyle ważne, że w tym roku w zakresie profilaktyki grypy pojawiają się zupełnie nowe standardy oraz możliwości uzyskania dużo szerszej niż dotąd ochrony przed grypą. Posiadanie aktualnej wiedzy buduje autorytet lekarzy wśród pacjentów.


1Dane pochodzą z raportu JZM Phoenix Healthcare Practice, National consumer influenza immunization study, 2006

2Danie pochodzą z raportu GFK, Ocena bodźców i barier dla szczepień przeciw grypie w Polsce, październik 2016

ogolnopolski-program-zwalczania-grypy
Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą społeczną niezależnych ekspertów medycznych. Celem Programu jest poprawa wyszczepialności przeciw grypie w Polsce, zwłaszcza wśród pacjentów z grup ryzyka oraz informowanie Polaków o zagrożeniach związanych z grypą i jej powikłaniami. Organizatorem Społecznej Kampanii Informacyjnej powstałej w ramach Programu jest Fundacja Nadzieja dla Zdrowia. Działania skierowane są do środowiska medycznego, opinii publicznej, samorządu oraz do pracodawców. Przedsięwzięcie spotkało się z aprobatą najważniejszych instytucji działających na rzecz poprawy zdrowia publicznego, wielu organizacji zrzeszających lekarzy, pracodawców, związki samorządów i towarzystwa medyczne. W działania Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zaangażowali się również eksperci medyczni, liderzy opinii, ludzie nauki, kultury oraz biznesu. Więcej informacji na stronie www.opzg.pl.

Źródło: informacja prasowa

4.3/5 - (6 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH