Cukrzyca-podejście indywidualne

Powikłania pogrypowe seniorów

Seniorzy nie muszą być narażeni na komplikacje pogrypowe. Wystarczy, że zapewnimy im dostęp do bezpłatnych szczepień.

Szansa na ciężkie, pogrypowe powikłania wzrasta nawet trzykrotnie w przypadku osób po 65 roku życia. Grypa i wiążące się z nią komplikacje dla osób starszych często oznaczają wyrok – hospitalizacje, pogorszenia sprawności, a nawet śmierć. Z powodów finansowych wielu seniorów rezygnuje z kupna leków.

prof. Joanna Chorostwska-Wynimko

Grypa wciąż zbiera śmiertelne żniwo – jak się przed nią bronić?

W tym sezonie z powodu grypy i jej powikłań zmarło w Polsce ponad 140 osób, co jest największą od pięciu lat liczbą. Za wyższą śmiertelność odpowiada wirus A/H1N1, który niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań.

Według danych NIZP-PZH od września 2018 roku do kwietnia 2019 na choroby grypopodobne zachorowało aż 3,692 miliona osób.

Wirus grypy atakuje!

Sezon grypowy w pełni i już odnotowano 1 950 958 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i choroby grypopodobne. Hospitalizacji wymagało aż 5 151 chorych. Odnotowano już pierwszy zgon z powodu grypy w tym roku.

Grypa jest bardzo groźną chorobą wirusową. Na powikłania pogrypowe szczególnie narażone są osoby z grup ryzyka. Należą do nich przewlekle leczący się z powodu chorób układu oddechowego,

wirus grypy

Wirus grypy powoli nadchodzi!

Sezon grypowy stał się już faktem. Wirus grypy atakuje coraz więcej osób. Już we wrześniu do lekarzy trafiło aż 648 502 osób z objawami grypy lub chorób grypopodobnych. W tym, blisko 1500 osób wymagało hospitalizacji. Statystyki są niepokojące, gdyż rok temu, w analogicznym okresie ta liczba była o blisko 1/3 mniejsza. 

grypa

Grypa – czy szczepienia są najskuteczniejszą metodą walki z chorobą?

Czy Polska powinna wziąć przykład z Brytyjczyków w kwestii profilaktyki, wbrew przekonaniu wielu, groźnej choroby, jaką jest grypa? Brytyjskie podejście wskazuje szczepienia populacyjne jako najskuteczniejszą metodę walki z chorobą.

Na tegorocznym spotkaniu Flu Forum gość specjalny debaty – dr George Kassianos, przewodniczący British Global & Travel Health Association, ekspert w zakresie popularyzacji wiedzy i implementacji rozwiązań systemowych w Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy Zachodniej mówił o implementacji rozwiązania systemowego,

lekarze przeciw grypie

Lekarze szczepią się przeciw grypie

Przeciw grypie w poprzednim sezonie zaszczepiło się zaledwie 3,4%. W związku z tym eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy zainicjowali nowy projekt pod nazwą „Lekarze przeciw grypie”. Mając na uwadze, że pracownicy służby zdrowia są głównym źródłem informacji, co przekłada się na efektywność profilaktyki grypy, postanowiono zawalczyć o zdrowie pacjentów. Ci chętniej poddają się szczepieniom, jeśli są rekomendowane przez osoby,

Szczepienia ochronne

Szczepienia ochronne

Lista chorób zakaźnych, którym można zapobiegać poprzez szczepienia, stale się wydłuża. Część szczepień realizowana jest w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień. Natomiast szczepienia zalecane poszerzają zakres ochrony dzieci i dorosłych.

Podstawą realizacji szczepień ochronnych w Polsce jest Program Szczepień Ochronnych (PSO). PSO na dany rok ogłasza Główny Inspektor Sanitarny w formie komunikatu w dzienniku urzędowym ministra zdrowia, w terminie do dnia 31 października poprzedniego roku. W PSO wymienione są szczepienia obowiązkowe dzieci i młodzieży według wieku (kalendarz szczepień), szczepienia obowiązkowe osób narażonych w sposób szczególny na zakażenie oraz szczepienia zalecane.

Grypa - Niebezpieczna infekcja

Grypa – Niebezpieczna infekcja

Grypa bardzo często jest bagatelizowana. Wydaje nam się, że to typowa infekcja wirusowa, która sama minie. Tymczasem ta choroba może być bardzo groźna dla zdrowia, a nawet życia. Każdego roku umiera do pięciu osób spośród tysiąca chorych na grypę. U starszych pacjentów – po 65. roku życia – śmiertelność z powodu tej infekcji wynosi aż 1 procent. Z kolei wśród chorych hospitalizowanych i leczonych z powodu grypy pandemicznej (i jej powikłań) odsetek zgonów waha się w granicach 7 proc. Przeżywa tylko co czwarty leczony na oddziale intensywnej opieki medycznej.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH