grypa

Grypa – czy szczepienia są najskuteczniejszą metodą walki z chorobą?

Czy Polska powinna wziąć przykład z Brytyjczyków w kwestii profilaktyki, wbrew przekonaniu wielu, groźnej choroby, jaką jest grypa? Brytyjskie podejście wskazuje szczepienia populacyjne jako najskuteczniejszą metodę walki z chorobą.

Na tegorocznym spotkaniu Flu Forum gość specjalny debaty – dr George Kassianos, przewodniczący British Global & Travel Health Association, ekspert w zakresie popularyzacji wiedzy i implementacji rozwiązań systemowych w Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy Zachodniej mówił o implementacji rozwiązania systemowego, jakim są szczepienia populacyjne. Wybór eksperta nie był przypadkowy – Wielka Brytania jest państwem o najwyższym poziomie wyszczepialności przeciw grypie w Europie (wśród seniorów 65+ wynosi ok. 70%-80% – dla porównania w Polsce 13,4%). Ekspert przedstawił główne założenia i czynniki sukcesu systemu profilaktyki grypy w Wielkiej Brytanii i wskazał najskuteczniejsze metody podnoszenia poziomu wyszczepialności.

Szczepienia najskuteczniejszą metodą przeciw grypie

„Niezależnie od krążących mitów i błędnych przekonań, szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą metodą, która chroni nie tylko przed zachorowaniem, ale przede wszystkim zapobiega groźnym dla zdrowia i życia powikłaniom, takim jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenia płuc, a nawet w ciężkich przypadkach zgonu. Zawsze zapobieganie chorobie jest lepsze i tańsze, niż jej późniejsze leczenie. Warto, aby ta profilaktyka odbywała się w sposób zaplanowany, skoordynowany i systemowy, obejmując najbardziej potrzebujących ochrony” – mówi prof. dr hab. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Grypa – groźna choroba, którą można pokonać

Grypa jest chorobą zakaźną, która może dotknąć każdego. Szczególnie zagrożeni zachorowaniem są jednak: seniorzy, ale też dzieci, kobiety w ciąży, pacjenci z chorobami przewlekłymi układu oddechowego, sercowo-naczyniowego i diabetycy. Zachorowanie, spadek odporności, niedopasowane leczenie, czy zlekceważenie choroby wiąże się z ryzykiem wystąpienia groźnych powikłań pogrypowych.

Podczas Flu Forum 2017, eksperci i lekarze praktycy omówili istotę budowania rozwiązań systemowych oraz potrzebę dalszego propagowania i aktywnej realizacji profilaktyki. Polska od wielu lat znajduje się w ogonie Europy pod względem wyszczepialności całej populacji (3,4%), a jednocześnie w ostatnim sezonie NIZP-PZH odnotował 4,8 mln zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę (19% więcej w porywaniu do sezonu poprzedniego), 16,9 tys. osób było hospitalizowanych, a 25 zmarło, z powodu choroby, której można było łatwo zapobiec, za pomocą taniej i skutecznej interwencji medycznej, jaką jest szczepionka.

Grypa i szczepionki czterowalentne

Obecnie pojawiają się coraz to nowe możliwości ochrony przed grypą. W sezonie 2017/2018 istnieje możliwość skorzystania z innowacyjnych szczepionek czterowalentnych. Zapewniają one najszerszą możliwą ochronę przed grypą, ponieważ zawierają dwa szczepy wirusa grypy typu A i dwie linie wirusa grypy typu B. Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy wydali specjalne rekomendacje, które otrzymali wszyscy uczestnicy Flu Forum. Na świecie szczepionki czterowalentne są powszechnie rekomendowane przez najważniejsze instytucje zdrowia publicznego. W Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Australii są refundowane dla pacjentów z grup ryzyka.

„Zalecamy stosowanie czterowalentnej szczepionki przeciw grypie przede wszystkim ze względu na szerszą ochronę oraz porównywalne bezpieczeństwo do szczepionki trójwalentnej. Europejskie dane wskazują, że wirus typu B jest przyczyną średnio 23% wszystkich potwierdzonych przypadków grypy. W Polsce w sezonie 2015/16, aż 50,9% potwierdzonych zachorowań wywołanych było wirusem grypy typu B. Takich statystyk nie powinniśmy lekceważyć” – komentuje dr hab. n. med. Aneta Nitsch Osuch, ekspert Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Aktywna postawa lekarzy a grypa

Postawa lekarzy, a konkretnie, ich aktywne działania w dużej mierze przekładają się na wzrost poziomu wyszczepialności. Szczepienia pracowników służby zdrowia to nie tylko ochotna nich samych, ale przede wszystkim wyraz troski o pacjentów z grup ryzyka, z którymi stykają się na co dzień. Dodatkowo rekomendacja poprzez własny przykład jest najbardziej wiarygodna. W związku z tym, eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, zainicjowali nowy projekt pod nazwą „Lekarze przeciw grypie”, w którym lekarze głośno mówią o tym, że szczepią się dla swoich pacjentów i aktywnie rekomendują im szczepienia.

Pracownicy służby zdrowia głównym źródłem informacji o szczepieniach

To właśnie poprzez pracowników służby zdrowia, pacjenci mają szansę zasięgnąć informacji na temat szczepień. Ich wiedza przekłada się zatem na efektywność profilaktyki grypy. Jak pokazują badania, pacjenci od 3 do 6 razy chętniej poddają się szczepieniu przeciw grypie, gdy jest ono zalecane przez pracowników ochrony zdrowia. Zatem ważne, aby byli oni źródłem aktualnej i rzetelnej wiedzy. Warto, aby szczepienia przeciw grypie stały się jesiennym rytuałem, jeżeli nie wszystkich, to przynajmniej tych najbardziej zagrożonych powikłaniami Polaków. Eksperci podkreślają, iż najlepszym okresem na zaszczepienie się przeciw grypie jest bez wątpienia czas od września do grudnia, tak, aby zdążyć przed szczytem zachorowań, który w Polsce przypada na okres od stycznia do końca marca.

Źródło: Informacja prasowa / procontent.pl

4.7/5 - (3 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH