dawca szpiku

Dawca szpiku – kto może nim zostać? Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku

13 października to Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku. Wiele osób zdecydowało się oficjalnie zarejestrować jako dawca szpiku i komórek macierzystych. Dlatego w tym dniu szczególnie doceniamy gest osób, które zdeklarowały chęć pomocy chorym na nowotwór krwi. Możemy się tylko domyślać jakie emocje im towarzyszą w związku z tym faktem. Duma, radość, ale też oczekiwanie i niepokój związany z niewiedzą czy stan zdrowia pozwoli pomóc, a co za tym idzie – uratować komuś życie. Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, Fundacja DKMS organizuje szereg wydarzeń związanych z ideą dawstwa szpiku.

Obecnie, w Polsce już ponad 1,3 mln osób jest zarejestrowanych jako potencjalny Dawca szpiku i komórek macierzystych. Mimo, że codziennie ok. 19 osób na całym świecie ma okazję spełnić swoją misję jako dawca szpiku, to nadal aż 20% chorych nie znajduje odpowiedniego dawcy. Z czego to wynika? Mianowicie z tego, że nasz genotyp jest bardzo różnorodny. Szanse na znalezienie „bliźniaka genetycznego” (osoby, której antygeny zgodności tkankowej są takie same, jak nasze) są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Dlatego tak bardzo ważne jest to, aby jak najwięcej osób rejestrowało się jako potencjalni Dawcy. W ramach świętowania Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku, okazji do rejestracji na pewno nie zabraknie.

11 października odbyła się Konferencja dla Dawców faktycznych, na której spotkali się Dawcy, którzy mieli już szansę oddać szpik lub komórki macierzyste swoim „bliźniakom genetycznym”. Podczas konferencji został oficjalnie inaugurowany Klub Dawcy.

– Działania Fundacji DKMS skupione są wokół Dawców – to naprawdę niesamowici ludzi, niezwykle empatyczni i zaangażowani. Nie tylko oddali swój szpik lub są gotowi to zrobić, lecz także chcą przyłączać się do kolejnych działań promujących ideę dawstwa szpiku i krwiotwórczych komórek macierzystych. To właśnie oni zainspirowali nas do stworzenia Klubu Dawcy – mówi Ewa Magnucka – Bowkiewicz, Prezes Fundacji DKMS. – Zgłasza się do nas mnóstwo osób, które pragną pomagać dalej. A my chcemy im to umożliwić. W ramach Klubu, Dawcy faktyczni będą mogli spotykać się, wymieniać doświadczeniami, a także brać udział w różnorodnych akcjach organizowanych przez Fundację DKMS.

Dni Dawcy Szpiku i akcje rejestracyjne w całej Polsce

W dniach 8-29 października zrealizowano 24 akcje rejestracyjne w ramach Ogólnopolskiego Dnia Dawcy Szpiku. Odbyły się one m.in. w takich miastach jak: Wrocław, Dąbrowa Górnicza, Chodzież, Leszno, Góra Kalwaria, Kościelisko czy Szczytno, oraz wiele innych. Do projektu włączyły się również galerie handlowe – wolontariuszy Fundacji DKMS spotkamy w trzech warszawskich centrach handlowych (Galerii Północnej, Wola Parku i Blue City) oraz w Galerii Krotoszyn i Galerii Ostrovia (Ostrów Wielkopolski). Na weekend 13-15 października zaplanowano także cykl akcji „Dni Dawcy Szpiku z Klubami Rotary”. Rotary jest światową organizacja humanitarną, która zrzesza ponad 1,2 miliona członków w ponad 200 krajach świata. W październiku będą wspierać Fundację DKMS przy rejestrowaniu potencjalnych Dawców szpiku.

Dawcy szpiku wspierani przez sportowców

Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku to święto, w które angażują się również sportowcy. Nie pozostają oni obojętni na ideę dawstwa szpiku i komórek macierzystych. W obchody angażuje się m.in. PGNiG Superliga (piłka ręczna). W październiku, podczas 7. i 8. serii gier, kibice mogą zarejestrować się w czasie meczów, przy stanowiskach DKMS w halach. 10 października odbędzie się wyjątkowy mecz PGE VIVE Kielce i NMC Górnika Zabrze – „Mecz Dawcy Szpiku”, który będzie miał szczególną oprawę związaną z ideą bycia Dawcą szpiku, a pierwsze podanie zostanie rozegrane przez rozgrywkę rzut faktycznego Dawcy szpiku. Akcje rejestracyjne odbędą się także na Stadionie Legii w dniu 15 października, w czasie meczu Legia Warszawa – Lechia Gdańsk.

Stwierdzenie, że Dawca szpiku nie dostaje nic w zamian za swój dobry uczynek. Jest to najwspanialsze uczucie na świecie, którego nie da się osiągnąć przez nic innego. Myślę, że Dawcy dają coś znacznie większego.  Oddają biorcom część swojej odwagi i siły do dalszej walki z chorobą. Dzięki temu niemożliwe staje się możliwe. Wtedy dzieją się cuda – tak mówi Klaudia z Szubina, Dawczyni szpiku. Czy może być lepsza zachęta do zarejestrowania się jako Dawca?

Źródło: Informacja prasowa / mcconsultants.pl

4.7/5 - (3 votes)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH