Grypa - Niebezpieczna infekcja

Grypa – Niebezpieczna infekcja

Grypa bardzo często jest bagatelizowana. Wydaje nam się, że to typowa infekcja wirusowa, która sama minie. Tymczasem ta choroba może być bardzo groźna dla zdrowia, a nawet życia. Każdego roku umiera do pięciu osób spośród tysiąca chorych na grypę. U starszych pacjentów – po 65. roku życia – śmiertelność z powodu tej infekcji wynosi aż 1 procent. Z kolei wśród chorych hospitalizowanych i leczonych z powodu grypy pandemicznej (i jej powikłań) odsetek zgonów waha się w granicach 7 proc. Przeżywa tylko co czwarty leczony na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Niebezpieczna angina

Niebezpieczna angina

Zapalenie gardła to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty u lekarza rodzinnego. Bakteryjne zapalenie gardła i migdałków występuje u około 15 proc. dzieci i 10 proc. dorosłych. Angina, czyli ostre zapalenie gardła i migdałków jest stanem zapalnym, któremu towarzyszy zajęcie tkanki limfatycznej gardła. Za 90 proc. przypadków bakteryjnego zapalenia gardła i migdałków odpowiada Streptococcus pyogenes (paciorkowiec beta-hemolizujący z grupy A – PBHA). U dzieci zakażenia te występują głównie pomiędzy 5. a 15. rokiem życia.

Gardłowe POGOTOWIE

Gardłowe POGOTOWIE

Powszechność i częstość bólów gardła powoduje, że dolegliwość ta jest niesłusznie bagatelizowana przez pacjentów, a czasem nawet przez lekarzy. Gardło – jak na warunki anatomiczne człowieka – to bardzo duży „obszar”. Dzieli się on na trzy części: ustną, krtaniową i nosową (inaczej gardło górne, środkowe i dolne). Krzyżują się w nim dwa bardzo ważne dla człowieka układy: oddechowy i pokarmowy. Oznacza to, że czasami przyczyna dolegliwości (niekiedy bardzo dokuczliwych) może być zlokalizowana poza gardłem.

Czy sulfonamidy odejdą do lamusa?

Wprowadzenie sulfonamidów do lecznictwa jest uważane za jedno z ważniejszych osiągnięć medycyny w XX wieku. Erę sulfonamidów zapoczątkowały prace niemieckiego patologa Gerharda Domagka. Pierwszym lekiem z tej grupy była sulfachryzoidyna, wprowadzona do lecznictwa w 1934 roku. Kilka lat później, za swoje badania, Domagk otrzymał Nagrodę Nobla.

Zapalenie migdałków

Schorzenia migdałków kojarzone są przede wszystkim z okresem dzieciństwa i wieku dorastania, ale w codziennej praktyce laryngologicznej bardzo często spotykamy się z tymi chorobami także u osób dorosłych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH