Gardłowe POGOTOWIE

Gardłowe POGOTOWIE


Powszechność i częstość bólów gardła powoduje, że dolegliwość ta jest niesłusznie bagatelizowana przez pacjentów, a czasem nawet przez lekarzy.
Gardło – jak na warunki anatomiczne człowieka – to bardzo duży „obszar”. Dzieli się on na trzy części: ustną, krtaniową i nosową (inaczej gardło górne, środkowe i dolne). Krzyżują się w nim dwa bardzo ważne dla człowieka układy: oddechowy i pokarmowy. Oznacza to, że czasami przyczyna dolegliwości (niekiedy bardzo dokuczliwych) może być zlokalizowana poza gardłem.

Infekcyjne bóle gardła
Najczęściej ból gardła powodują ostre infekcje o pochodzeniu wirusowym lub bakteryjnym. Towarzyszy im charakterystyczny zespół objawów. Oprócz kataru, podwyższonej temperatury ciała, bólów głowy i bólów mięśniowo-stawowych, częstym i nasilonym objawem jest ból gardła. Niekiedy może on być objawem dominującym, np. w anginie.
Ból gardła często skojarzony jest z bólem uszu (przy braku zmian patologicznych w ich obrębie). Jest to zjawisko tzw. otalgii, czyli „bólu ucha bez choroby ucha”. Zjawisko to związane jest ze wspólną dla tych organów drogą przewodzenia bodźców bólowych. Otalgia zdarza się także w innych chorobach powodujących ból gardła. Niekiedy bóle te są tak silne, że mogą nasuwać błędne rozpoznanie zapalenia ucha.

Z innych infekcyjnych przyczyn bólów gardła wymienić należy etiologię grzybiczą zwykle pojawiającą się przy długotrwałej kuracji antybiotykami lub sterydami wziewnymi (np. stosowanymi w astmie oskrzelowej), w cukrzycy lub ogólnie pojętych stanach obniżenia odporności organizmu. Jeżeli infekcji grzybiczej nie towarzyszą charakterystyczne naloty na powierzchni błony śluzowej gardła, rozpoznanie choroby w pierwszym etapie może być trudne.

Inne przyczyny
Przyczyn bólu gardła może być wiele. Oprócz tych najbardziej znanych – infekcyjnych – należy również wspomnieć o innych, mniej popularnych, ale także dość często występujących.

Pierwszą z nich są zmiany w obrębie zatok przynosowych, przede wszystkim te przewlekłe. Niekiedy przebiegają one bez nasilonych bólów głowy, co powoduje opóźnienie prawidłowego rozpoznania. Zgromadzona w obrębie jam zatok ropna lub śluzowo-ropna treść spływa do przewodów nosowych, a następnie do nozdrzy tylnych i gardła. Ropa zawiera wiele czynników szkodliwych dla błony śluzowej gardła. Powodują one jej wtórne podrażnienie i w efekcie odczyn zapalny. Objawia się to bólem gardła (niekiedy nasilonym), uczuciem zawadzania i zalegania, a w badaniu lekarskim widoczne jest przekrwienie błony śluzowej.

Podobne objawy z tych samych przyczyn mogą powodować zmiany przerostowo-zapalne migdałka gardłowego (popularnie zwanego trzecim) oraz rzadkie – na szczęście – zmiany rozrostowe w części nosowej gardła, w tym nowotwory.
Niedocenianą, a niestety dość częstą przyczyną bólów gardła jest odpływ żołądkowo-przełykowy, zwany też refluksem. Kwasy i enzymy żołądkowe cofające się do gardła, które nie jest fizjologicznie przygotowane na ich działanie, powodują uszkodzenie nabłonka i w efekcie stan zapalny odczuwany jako ból gardła połączony z uczuciem zalegania czy „kuli” w gardle.

Inna stosunkowo często spotykana przyczyna dolegliwości bólowych to przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych. W tym schorzeniu ropa jest stale obecna w miąższu migdałków. Objawem dominującym może być ból gardła o różnym nasileniu.

Sposoby na ból gardła
W przypadku bólu gardła należy skonsultować się z lekarzem, najlepiej z laryngologiem. Jeżeli nie jest to możliwe, należy poprosić o pomoc farmaceutę, który doradzi odpowiednie leki. Ich wybór zależy od innych objawów towarzyszących bólowi gardła.

Jeżeli dodatkowo mamy katar oraz niewielką temperaturę (37-38oC), pomogą nam leki obniżające temperaturę oraz przeciwbólowe. Natomiast jeśli temperatura jest bardzo wysoka, a ból gardła silny, oprócz leków niezbędna będzie wizyta u lekarza.

Zawsze przy bólach gardła, niezależnie od ich pochodzenia, należy stosować leki o działaniu miejscowym, czyli bezpośrednio na błonę śluzową gardła. Stosowane niegdyś „płukanki” ziołowe (np. z szałwi, rumianku, babki lancetowatej) są wypierane przez nowoczesne preparaty. Charakteryzują się one wysoką skutecznością, a także – co ma duże znaczenie – są produkowane w bardzo wygodnych do stosowania postaciach (płyn, tabletki, aerozol). Oczywiście nie należy odrzucać całkowicie środków na bazie ziół, jednak przygotowanie „ziółek” jest zwykle dość skomplikowane, a ich skuteczność bywa dyskusyjna.

Warte polecenia są preparaty zawierające chlorowodorek benzydaminy – środek przeciwzapalny, przeciwbólowy, miejscowo znieczulający i antyseptyczny. Jego działanie miejscowe jest złożone, wielokierunkowe i skuteczne. Dobrze przenika przez błonę śluzową gromadząc się przede wszystkim w tkankach zmienionych zapalnie. Dzięki tym właściwościom lek może być skuteczny zarówno przy anginie, infekcji grypowej, grzybiczej, jak i w przypadku alergii pokarmowej lub przy podrażnieniu gardła w refluksie.

Z innych środków działających miejscowo należy wymienić preparaty zawierające dichlorowodorek chlorheksydyny, salicylan choliny czy ambazon. Są to leki działające na powierzchni błony śluzowej i mają głównie działanie odkażające.

Pamiętajmy, że jeżeli ból gardła utrzymuje się mimo przyjmowania wyżej wymienionych środków lub jest bardzo silny i towarzyszy mu wysoka temperatura, musimy koniecznie odwiedzić lekarza specjalistę.

4.4/5 - (322 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH