Powikłania grypy

Powikłania grypy


Powikłania grypy mogą być bardzo niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i życia. Najskuteczniejszym i najbardziej efektywnym sposobem na ich uniknięcie są szczepienia.

Grypa sezonowa jest obecnie jednym z największych zagrożeń dla osób powyżej 65. roku życia oraz – bez względu na wiek – dla pacjentów z przewlekłymi schorzeniami, np. niewydolnością układu krążenia, przewlekłą chorobą płuc, cukrzycą czy przewlekłą niewydolnością nerek. Ryzyko wystąpienia ciężkiej postaci grypy lub wtórnych powikłań pogrypowych dotyczy także dzieci w wieku do 4 lat.

Osoby z czynnikami ryzyka nawet 4-5 razy częściej niż osoby zdrowe w tym samym wieku trafiają do szpitala z powodu ciężkiego przebiegu grypy lub jej powikłań. Badania przeprowadzone w USA wykazały, że najczęściej dotyczy to niemowląt do 12. miesiąca i dorosłych po 65. roku życia.

„Niedoszacowana” grypa
Z powodu grypy i jej powikłań umierają najczęściej osoby w wieku powyżej 65 lat oraz cierpiące na przewlekłe schorzenia. W szczególności są to choroby układu odpornościowego, metaboliczne, nowotworowe oraz związane z niewydolnością układu krążenia lub układu oddechowego. Jako przyczynę śmierci z reguły podaje się choroby podstawowe, dlatego istnieje prawdopodobieństwo niedoszacowania rzeczywistego udziału grypy w statystykach dotyczących przyczyn zgonów w Polsce.

Powikłania w chorobach sercowo-naczyniowych
Gdy wirus dostanie się do krwiobiegu, w niektórych przypadkach może dojść do ostrego uszkodzenia wielu narządów. Jedna z najpoważniejszych postaci grypy to zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia, przebiegające z zaburzeniami rytmu serca, zastojem w krążeniu małym prowadzącym do obrzęku płuc oraz z niewydolnością krążenia.
Niedawno opublikowane badania kliniczne potwierdziły ważną rolę zakażenia wirusem grypy u pacjentów z przewlekłą chorobą wieńcową i innymi schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Okazało się, że wśród pacjentów z zawałem serca (średnia wieku 64 lata), którzy zaszczepili się przeciwko grypie, aż o 75 proc. zmniejszyło się ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, a o 59 proc. ryzyko wystąpienia poważnego incydentu naczyniowego w stosunku do grupy pacjentów nieszczepionych.

U małych dzieci wirus grypy typu B może zająć mięśnie szkieletowe. Ostre wirusowe zapalenie mięśni może doprowadzić do ostrej niewydolności nerek, a nawet do zapalenia mózgu.

Nadkażenia układu oddechowego
Wśród wtórnych powikłań grypy najczęściej występują nadkażenia bakteryjne układu oddechowego (zapalenie oskrzeli, płuc, ucha środkowego i zatok). W 80 proc. przypadków wtórne zapalenie płuc jest najczęstszą przyczyną śmierci. Grypowe zapalenie płuc rozwija się zwykle w pierwszym tygodniu od wystąpienia ostrej grypy i jest związane w ciężką niewydolnością oddechową, wysoką gorączką, uciążliwym kaszlem, a czasami nawet z krwiopluciem.
Ryzyko wtórnego zakażenia bakteryjnego w przebiegu grypy jest podwyższone także u chorych na astmę i POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc).

Dzieci i kobiety w ciąży
W rzadkich przypadkach, szczególnie u dzieci, na skutek zwiększonej obecności wirusa we krwi mogą wystąpić objawy uogólnionej reakcji zapalnej prowadzącej do zespołu Reye’a lub wstrząsu.

Zespół Reye’a to ostre zapalenie wątroby ze stłuszczeniem oraz zapalenie mózgu. Niewydolność wątroby prowadzi do zatrucia organizmu i w 40 proc. przypadków kończy się śmiercią. Zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu Reye’a obserwuje się u dzieci leczonych kwasem salicylowym oraz w przypadku wirusa grypy typu B.

Ryzyko wystąpienia powikłań grypy wzrasta także w czasie ciąży. Zakażenie we wczesnych jej miesiącach zwiększa niebezpieczeństwo poronienia. Natomiast gdy grypa pojawi się w trzecim trymestrze ciąży, wzrasta ryzyko hospitalizacji w wyniku niewydolności oddechowej lub układu krążenia.

4.4/5 - (100 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH