Grypa - Niebezpieczna infekcja

Grypa – Niebezpieczna infekcja

Grypa bardzo często jest bagatelizowana. Wydaje nam się, że to typowa infekcja wirusowa, która sama minie. Tymczasem ta choroba może być bardzo groźna dla zdrowia, a nawet życia. Każdego roku umiera do pięciu osób spośród tysiąca chorych na grypę. U starszych pacjentów – po 65. roku życia – śmiertelność z powodu tej infekcji wynosi aż 1 procent. Z kolei wśród chorych hospitalizowanych i leczonych z powodu grypy pandemicznej (i jej powikłań) odsetek zgonów waha się w granicach 7 proc. Przeżywa tylko co czwarty leczony na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Miłośnicy mięsa

Polska jest jednym z krajów, znajdujących się w światowej czołówce pod względem spożycia mięsa – wynika z opracowania „Who eats what” firmy Euromonitor na temat trendów w konsumpcji żywności na świecie. Zajmujemy bowiem wysokie, 12. miejsce, wyprzedzając Niemcy (60,8 kg), Włochy (49,2 kg) czy Indie, gdzie na jednego obywatela przypada jedynie 3,9 kg mięsa.

Hormonalna terapia zastępcza chroni przed wieńcówką?

U kobiet, które kiedykolwiek przyjmowały hormonalną terapię zastępczą (HTZ), znacznie rzadziej występują istotne zwężenia w tętnicach wieńcowych w porównaniu z pacjentkami, które nigdy nie były poddawane takiej terapii ‒ wykazało wieloośrodkowe, prospektywne badanie Women’s Ischemia Syndrome Evaluation (WISE), zorganizowane przez National Heart, Lung, and Blood Institute.

Niewydolność serca – przyczyny i diagnostyka

Niewydolność serca to jedyne schorzenie kardiologiczne, w którym liczba chorych w ostatnich latach wzrasta. W Polsce na niewydolność serca cierpi około 700 000 chorych. W Europie – 15 milionów osób. W krajach uprzemysłowionych na niewydolność serca choruje od 2% do 3% ludności.

Kawa zmniejsza ryzyko wylewu u kobiet

U kobiet, które spożywają więcej niż jedną filiżankę kawy dziennie, ryzyko wylewu spada o 22-25 proc. w porównaniu do kobiet, które spożywają mniejsze ilości tego napoju. Badanie, pod kierownictwem dr Susanny Larsson z Instytutu Karolinska w Sztokholmie, było prowadzone na ponad 30 tys. kobiet przez okres 10 lat. Uczestniczki badania miały od 49 do 83 lat i nie cierpiały na choroby sercowo-naczyniowe.

Przez cały okres trwania badania 1680 kobiet miało wylewy różnego typu. Spożycie kawy zostało powiązane ze zmniejszonym występowaniem udaru mózgu oraz krwotoków podpajęczynówkowych.

Jak uniknąć zawału?

Jak uniknąć zawału?

Ponad milion Polaków ma zdiagnozowaną chorobę wieńcową, a około 100 tysięcy osób rocznie ma zawał serca. Styl życia, nawyki i przyjmowane leki mają istotne znaczenie w profilaktyce zawału.

Wieloletnie badania pozwoliły na określenie podstawowych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Są to m.in.: wiek, płeć męska, obciążenia dziedziczne, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, nadwaga, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca.

Operacja serca uchroni przed udarem

**Udane zabiegi wszczepienia FLAT STENT (1 pacjent) oraz WATCHMAN (2 pacjentów) odbyły się 27 i 28 lipca br. w Klinice Kardiologii II Katedry Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.**

Udar mózgu znajduje się na trzecim miejscu pod względem chorób powodujących zgon. Jest też najczęstszą przyczyną niepełnosprawności.

W większości przypadków udar wywołany jest niedokrwieniem, czyli zamknięciem przez skrzeplinę naczynia, które doprowadza krew do mózgu.

Wpływ omega-3 PUFA na układ krążenia

Już w 2006 roku w standardach postępowania w stabilnej chorobie niedokrwiennej serca Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego znalazło się zalecenie wzbogacania diety w ryby morskie oraz stosowanie suplementacji omega-3 PUFA u chorych z grupy dużego ryzyka, np. po zawale mięśnia sercowego.

Środowiskowy dym tytoniowy a choroby układu sercowo-naczyniowego

W ciągu ostatnich dwudziestu lat pojawiło się szereg doniesień z badań populacyjnych, klinicznych i doświadczalnych wskazujących, że bierne palenie ma duży wpływ na chorobowość i śmiertelność z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH