Jak uniknąć zawału?

Jak uniknąć zawału?


Ponad milion Polaków ma zdiagnozowaną chorobę wieńcową, a około 100 tysięcy osób rocznie ma zawał serca. Styl życia, nawyki i przyjmowane leki mają istotne znaczenie w profilaktyce zawału.

Wieloletnie badania pozwoliły na określenie podstawowych czynników ryzyka choroby niedokrwiennej serca. Są to m.in.: wiek, płeć męska, obciążenia dziedziczne, palenie tytoniu, brak aktywności fizycznej, nadwaga, nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca.

Objawy zawału
Typowym objawem zawału serca jest ból w klatce piersiowej, duszność, poty, uczucie lęku, nudności. Dodatkowo może występować drętwienie, mrowienie rąk, szczęki oraz pleców. Ból jest bardzo silny, piekący, dławiący, ściskający lub gniotący. Zmiana pozycji ciała nie przynosi ulgi.

Istotną cechą bólu zawałowego jest czas jego trwania, zwykle dłuższy niż 20 minut. W takiej sytuacji natychmiast należy wezwać pogotowie i przyjąć preparat kwasu acetylosalicylowego w dawce 300-500 mg (najczęściej rozgryzamy 4-5 małych tabletek).

Żyjmy zdrowo
Styl życia i nasze nawyki mają ogromne znaczenie w profilaktyce zawału serca. W zachowaniu dobrego zdrowia pomoże dobrze zbilansowana dieta: bogata w warzywa i owoce, zawierająca dużą ilość błonnika, witamin i antyoksydantów. Należy ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, słodyczy, soli kuchennej, a także kontrolować poziom cholesterolu. Nie wolno palić tytoniu i nadużywać alkoholu. Pamiętajmy, że jedna lampka czerwonego wina może mieć dobroczynny wpływ na nasz organizm, ale nadmierne spożycie alkoholu wysokoprocentowego przyczynia się do nagłego zgonu sercowego. Aktywność fizyczna pozwoli nam utrzymać nie tylko dobrą kondycję, lecz także właściwy ciężar ciała. Zaś regularna kontrola ciśnienia tętniczego krwi pozwoli w porę zaobserwować niepokojące zmiany. Zadbajmy także o naszą psychikę, panujmy nad gniewem i stresem.

W profilaktyce warto pamiętać także o uzupełnianiu dawek magnezu, ponieważ jego niedobór może zaburzać pracę serca.

Zbawcze działanie witamin
Witaminy A, C i E, czyli tzw. antyoksydanty, zapobiegają skutkom szkodliwego działania wolnych rodników, wytwarzanych w organizmie podczas procesów metabolicznych. Ich niedobór zwiększa ryzyko powstania chorób układu krążenia. Do witamin zaliczany jest także koenzym Q10, który m.in. wspomaga leczenie chorób serca, naczyń krwionośnych i jest jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy.

Leki w profilaktyce
Kluczowe znaczenie w zapobieganiu powikłaniom zakrzepowym w postaci zawałów serca, udarów mózgu i zakrzepic tętnic obwodowych przypisuje się lekom przeciwpłytkowym.

Najszerzej stosowany jest kwas acetylosalicylowy w małych dawkach (75-150 mg). Preparaty zawierające tę substancję zmniejszają krzepliwość krwi. Można je kupić w aptece bez recepty.

Innymi lekami przeciwpłytkowymi są klopidogrel oraz tiklopidyna.

Znaczenie z profilaktyce mają także statyny, które hamują enzym odpowiedzialny za syntezę cholesterolu w wątrobie i jelitach, a co za tym idzie obniżają jego poziom. Preparaty te znajdują się na liście leków
refundowanych i wydawane są w aptece na podstawie recepty.

4.9/5 - (258 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH