Postaw stawy na nogi

Postaw stawy na nogi


Ból stawu świadczy zwykle o jego uszkodzeniu i jako sygnał ostrzegawczy ma dla organizmu ogromne znaczenie. Chory – oszczędzając bolący staw – zapobiega większym zniszczeniom na skutek zbytniego obciążenia.
Ból stawów – o czym nie każdy wie – może być spowodowany nieprawidłową pracą połączenia stawowego wynikającą np. z wadliwej budowy. Taki wadliwy staw nie jest pełnowartościowy i bezwzględnie trzeba go oszczędzać.

Często przyczyną bólu stawów są urazy i przeciążenia (np. przy uprawianiu sportów, bądź przy pracach fizycznych), a także zmiany zwyrodnieniowe oraz choroby reumatoidalne. Stawy mogą boleć także przy uszkodzeniach mięśni lub aparatu więzadłowego. Rozkład obciążeń nie jest wówczas naturalny i dochodzi do przeciążenia stawu, co objawia się bólem. Warto także pamiętać, że praca przy komputerze wcale nie jest dobra dla naszego układu ruchu – wymuszona pozycja mocno obciąża kręgosłup, nadgarstki i ręce.

Oszczędzaj staw
Uciążliwy ból motywuje nas do szybkiego podjęcia działań łagodzących go. W przypadku chorób reumatoidalnych czy w zaawansowanych zmianach zwyrodnieniowych o terapii zwykle decyduje lekarz, podobnie rzecz się ma przy poważniejszych urazach lub przeciążeniach układu ruchu.

W lżejszych przypadkach zazwyczaj idziemy do apteki, kupujemy środek przeciwbólowy i leczymy się na własną rękę. Nie należy przy tym zapominać o oszczędzaniu bolącego nas stawu – zażycie silnego środka przeciwbólowego i dalsze przeciążanie bolącego stawu z pewnością nie poprawi naszej kondycji.

Doustnie czy miejscowo?
Istnieje wiele leków przeciwbólowych. Te o bardzo silnym działaniu sprzedawane są na receptę, dostępna jest jednak cała gama preparatów w postaci doustnej lub do stosowania miejscowego, które możemy nabyć bez zlecenia lekarskiego. Większość z nich działa w miejscu schorzenia; wybierając lek, warto zatem zwrócić uwagę na preparaty o działaniu miejscowym.

Preparat doustny – by osiągnąć terapeutyczne stężenie w tkankach dotkniętych chorobą – musi być podany w stosunkowo dużej dawce, co nasila możliwość wystąpienia działań niepożądanych. Ich ryzyko jest zdecydowanie mniejsze w przypadku leków stosowanych miejscowo (do osiągnięcia tego samego efektu potrzebna jest znacznie mniejsza doza substancji aktywnej). Tak podany preparat nie przechodzi przez
wątrobę, więc do tkanek trafia większa ilość substancji czynnej.

Dobrą zasadą obowiązującą przy leczeniu bólu, gdy zachodzi konieczność użycia kilku leków lub leków wieloskładnikowych, jest użycie substancji czynnych, mających odmienny mechanizm działania. Zwiększa to efekt terapeutyczny i minimalizuje działania niepożądane.

Ciekawe połączenie
W przypadku leku przeciwbólowego – z punktu widzenia pacjenta – naturalne jest oczekiwanie, aby specyfik szybko zaczął działać i nie wymagał zbyt częstego podawania.

Interesującym połączeniem są preparaty zawierające ibuprofen i mentol. Stosunkowo szybko uśmierzają one ból, a ich działanie utrzymuje się dość długo. Mentol ma działanie miejscowo znieczulające, zaś ibuprofen działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

4.4/5 - (12 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH