Psycholodzy chcą porównać odczuwanie różnych rodzajów bólu

Odczuwanie różnych rodzajów bólu – m.in. bólu głowy, bólu wywołanego eksperymentalnie, bólu porodowego czy bólu sportowca po maratonie – porównywać będą psycholodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Badacze chcą zbadać nie tylko to, jak ludzie odczuwają ból, ale także emocje towarzyszące temu bólowi.

Polacy boją się dentystów

Główną przyczyną strachu przed wizytą u dentysty jest ból – tak wskazało aż 60 proc. uczestników ankiety „Dentofobia – strach przed dentystą”, przeprowadzonej w Polsce na ponad 3,5 tys. respondentów przez portal Dentysta.eu. Dla 36 proc. największym powodem do strachu jest „nieodpowiednie podejście lekarza”, a dla jednej piątej to „poczucie bezsilności”.

Niebezpieczne ukąszenia owadów

Niebezpieczne ukąszenia owadów

Wakacje to czas wzmożonej aktywności owadów kąsających i kleszczy. Informujmy pacjentów, jakie są sposoby zapobiegania ukąszeniom, łagodzenia ich objawów, a także jakie mogą być ich konsekwencje. W Polsce gatunkiem, który pasożytuje na człowieku, jest kleszcz pospolity. Kleszcze są aktywne w poszukiwaniu żywicieli w okresie od wiosny do jesieni, skupiają się zwykle wzdłuż ścieżek leśnych, gdzie najłatwiej mogą spotkać „ofiarę”. Nie mają oczu, więc wyczuwają jej obecność za pomocą doskonale rozwiniętego zmysłu węchu. Kiedy już znajdą się na żywicielu, szukają dogodnego miejsca do przyczepienia się, najczęściej tam, gdzie skóra jest cienka. Człowiek nie czuje, kiedy kleszcz wbija się w skórę, ponieważ wytwarza on substancję znieczulającą.

Postaw stawy na nogi

Postaw stawy na nogi

Ból stawu świadczy zwykle o jego uszkodzeniu i jako sygnał ostrzegawczy ma dla organizmu ogromne znaczenie. Chory – oszczędzając bolący staw – zapobiega większym zniszczeniom na skutek zbytniego obciążenia.
Ból stawów – o czym nie każdy wie – może być spowodowany nieprawidłową pracą połączenia stawowego wynikającą np. z wadliwej budowy. Taki wadliwy staw nie jest pełnowartościowy i bezwzględnie trzeba go oszczędzać.

Natura bólu

Budżetu państwa nie stać na to, by zapewnić Polkom darmowe znieczulenie przy porodzie. Poród to fizjologia i tak nas, kobiety stworzyła natura, że pewne rzeczy powinny się odbywać jej siłami – mówi w “Dzienniku” minister zdrowia Ewa Kopacz.

Minister zdrowia odpowiedziała w ten sposób na wystosowane 10 dni temu pismo Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, które w imieniu kobiet zaapelowało o refundację znieczulenia podczas porodu.

Zbędny ból

W Polsce poród ze znieczuleniem to rzadkość: korzysta z niego zaledwie jedna na 100 pacjentek. Dla porównania: w krajach zachodnich znieczula się nawet 80 procent rodzących.

Za jedne z najsilniejszych uważane są ostre bóle zębów i kolka nerkowa. Jednak nie da się ich porównać ze skurczami porodowymi, które – według skali oceny natężenia bólu – uzyskują etykietę powyżej 7, prawie jak amputacja kończyny bez znieczulenia. Oznacza to ból nie do wytrzymania i konieczność natychmiastowej interwencji farmakologicznej.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH