Polacy boją się dentystów

Główną przyczyną strachu przed wizytą u dentysty jest ból – tak wskazało aż 60 proc. uczestników ankiety „Dentofobia – strach przed dentystą”, przeprowadzonej w Polsce na ponad 3,5 tys. respondentów przez portal Dentysta.eu. Dla 36 proc. największym powodem do strachu jest „nieodpowiednie podejście lekarza”, a dla jednej piątej to „poczucie bezsilności”.

Bezigłowy zastrzyk?

**Metoda, która pozwala na bezigłowe wprowadzenie leków i szczepionek – dzięki wykorzystaniu drobinek złota oraz oddziaływania promieniowania z zakresu bliskiej podczerwieni – może zrewolucjonizować medycynę – informują naukowcy.**

Taki bezinwazyjny sposób podania leków, opracowany przez japońskich badaczy, jest nie tylko bezbolesny, ale też wydłuża czas życia aplikowanej substancji.

Niebezpieczne zastrzyki

Grupa poznańskich lekarzy wystosowała petycję do Parlamentu Europejskiego, w której medycy domagają się wprowadzenia nowych strzykawek jednorazowych. W ocenie lekarzy, używane obecnie w Polsce strzykawki jednorazowe są tak skonstruowane, że podczas zabiegu, w którym strzykawka jest napełniana dwukrotnie, może dojść do zakażenia.

Zdaniem Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych strzykawki stosowane w Polsce nie są brudne, jeśli były zakupione u legalnego dostawcy, mają certyfikaty jakości i są używane zgodnie z instrukcją.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH