Polacy boją się dentystów

Główną przyczyną strachu przed wizytą u dentysty jest ból – tak wskazało aż 60 proc. uczestników ankiety „Dentofobia – strach przed dentystą”, przeprowadzonej w Polsce na ponad 3,5 tys. respondentów przez portal Dentysta.eu. Dla 36 proc. największym powodem do strachu jest „nieodpowiednie podejście lekarza”, a dla jednej piątej to „poczucie bezsilności”.

Do dentysty trafiamy zwykle dopiero wtedy, kiedy ból jest już nie do zniesienia. Z badań wynika, że do stomatologa częściej chodzą kobiety niż mężczyźni. Jedna czwarta ankietowanych pań robi to raz na kwartał, a niemal tyle samo siada na fotelu stomatologicznym zaledwie raz do roku. Panowie pojawiają się u dentysty nie częściej niż co kilka lat (22 proc. respondentów), a aż 11 proc. badanych zadeklarowało, że w ogóle nie leczy zębów!

Ciekawie przedstawiają się odpowiedzi na pytanie dotyczące poziomu strachu. 18 proc. ankietowanych stwierdziło, że wcale się nie boi, ale 15 proc. zdradziło typowy objaw dentofobii – paniczny, paraliżujący strach przed stomatologiem.
Z danych zgromadzonych przez autorów badania wynika, że w 80 proc. przypadków zabiegowi towarzyszy znieczulenie. Zdecydowana większość spośród ankietowanych osób (76 proc.) wskazała na wykonanie standardowego znieczulenia z użyciem igły i strzykawki. Nowym metodom znieczulania poddawanych było jedynie 4 proc. respondentów. Jedna czwarta badanych uznała, że znieczulenie jest czynnością bolesną. Ponad 40 proc. osób oceniło ten ból jako średni.

Wyniki ankiety pokazują, dlaczego mamy tak ogromne problemy z zębami. Istotnym wsparciem dla wszystkich, którzy mają problem z przełamaniem swojej dentofobii, jest nowoczesny sprzęt, którego działanie sprawia, że uczucie bólu jest redukowane do poziomu minimalnego. Mowa tu o urządzeniach służących do uspokajania oraz instrumenty do komputerowego podawania znieczulenia.
Rośnie w Polsce liczba gabinetów, w których pacjentom podawany jest gaz rozweselający, działający na pacjenta rozluźniająco i relaksująco, natomiast podawana stopniowo dawka znieczulenia jest kontrolowana cyfrowo.

Nie warto bać się dentysty i odwlekać wizyty u niego. Zaniedbania mogą bowiem doprowadzi do głębokich, nieodwracalnych zmian, które mogą zakończyć się utratą zęba.

(Źródło wyników ankiety: www.dentysta.eu)

4.6/5 - (338 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH