Innowacje na rynku OTC

Innowacje na rynku OTC

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nowości w zakresie leków OTC i innych produktów związanych ze zdrowiem mogą jedynie dotyczyć substancji czynnych, opakowania czy dostępności produktu. Okazuje się jednak, że pole do innowacyjności jest szersze.

Bezigłowy zastrzyk?

**Metoda, która pozwala na bezigłowe wprowadzenie leków i szczepionek – dzięki wykorzystaniu drobinek złota oraz oddziaływania promieniowania z zakresu bliskiej podczerwieni – może zrewolucjonizować medycynę – informują naukowcy.**

Taki bezinwazyjny sposób podania leków, opracowany przez japońskich badaczy, jest nie tylko bezbolesny, ale też wydłuża czas życia aplikowanej substancji.

Cudowny cynamon

**Nanocząstki złota są używane w przemyśle elektronicznym i farmaceutycznym, do produkcji leków zwalczających raka.**

Produkcja nanocząsteczek złota jest jednak bardzo toksyczna, wykorzystuje bowiem szkodliwe dla środowiska substancje chemiczne. W związku z tym, naukowcy wciąż poszukiwali metody, która pozwoliłaby wytwarzać te niezwykle cenne cząsteczki, a jednocześnie nie oddziaływałaby negatywnie na środowisko.

Nanowoda – cudowna woda?

**Nanowoda była hitem łódzkich targów kosmetycznych.**

Woda o wyjątkowych właściwościach powstała dzięki odkryciu dwójki naukowców – prof. Wiesława Stręka i Zdzisława Oszczędy.

W jaki sposób badaczom udało się stworzyć tę cudowną wodę, która ma być przełomem w nowoczesnej kosmetologii? W zwykłej wodzie jej molekuły tworzą klastery złożone nawet z tysiąca cząsteczek. Naukowcy, przy zastosowaniu wyładowań elektrycznych, rozbili klastery na niewielkie grupy, tzw. nanoklastery. Zmieniło to właściwości zwykłej wody.

Antybiotykoterapia

Baterie i wirusy

**Grupa naukowców z Instytutu Techniki w Massachusetts opracowała nowatorską, ekologiczną metodę tworzenia baterii z wykorzystaniem wirusa bakteriofaga M13.**

Nowoczesne baterie będą mogły być niejako wplecione tkaninę. To pozwoli na produkcję odzieży, wyposażonej w giętkie i elastyczne baterie. Dzięki nowemu odkryciu być może niedługo nie będziemy już musieli zabierać ze sobą baterii do laptopa, palmtopa lub telefonu komórkowego.

Banki organów do przeszczepów

**Czy powstaną banki organów do przeszczepów? Być może wkrótce będzie to możliwe.**

Organy pobierane od dawców muszą być wszczepiane biorcom jak najszybciej. Sukces transplantacji zależy przede wszystkim od właściwego dobrania dawcy i biorcy. Gdy nie uda się tego zrobić w odpowiednim czasie, pobrane organy ulegają zniszczeniu. To samo dzieje się również wtedy, kiedy organy zostają poddane pełnemu zamrożeniu.

Supertwarde narzędzie

**Tego typu narzędzia ścierne zawdzięczają swoją trwałość regularnemu azotkowi boru, zbliżonemu twardością do diamentu.**
.
Jako materiału wiążącego ziarna azotku boru naukowcy użyli spoiwa ceramicznego, które stanowi dewitryfikat (tworzywo o drobnoziarnistej strukturze) szkła układu wieloskładnikowego. Takie supertwarde narzędzia ścierne mogą być przydatne nie tylko przy szlifowaniu elementów samolotów, ale także przy obróbce implantów medycznych, np. główki panewki stawu biodrowego.

Autorami opracowania są uczeni z Instytutu Zaawansowanych Technologii Wytwarzania w Krakowie. (aw)

Centrum XXI wieku

Nowoczesne centrum badawcze wybuduje warszawska Akademia Medyczna. Będą tam prowadzone badania m.in. w dziedzinie genetyki, nanotechnologii i farmaceutyki.

Rada Ministrów przyznała uczelni na ten cel 100 mln euro. Będzie to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie ośrodków badawczych w Europie

W skład Centrum wejdzie dziesięć laboratoriów, w których prowadzone będą badania między innymi nad budową i funkcjami białek w organizmie człowieka, biotechnologią, nanotechnologią i nowymi lekarstwami.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH