Antybiotykoterapia

Baterie i wirusy

Grupa naukowców z Instytutu Techniki w Massachusetts opracowała nowatorską, ekologiczną metodę tworzenia baterii z wykorzystaniem wirusa bakteriofaga M13.

Nowoczesne baterie będą mogły być niejako wplecione tkaninę. To pozwoli na produkcję odzieży, wyposażonej w giętkie i elastyczne baterie. Dzięki nowemu odkryciu być może niedługo nie będziemy już musieli zabierać ze sobą baterii do laptopa, palmtopa lub telefonu komórkowego.

Zastosowanie bakteriofaga M13 jako szablonu jest przykładem ekologicznej chemii, przyjaznej dla środowiska metody produkcji baterii. Pozwala na przetwarzanie wszystkich materiałów w temperaturze pokojowej i w wodzie. Jest to o wiele bezpieczniejsze niż produkcja obecnie używanych baterii litowo-jonowych, które szybko się rozgrzewają i są łatwopalne.

Wirusy zostały wykorzystywane do produkcji katod baterii. Naukowcy użyli bakteriofaga M13 do budowy nanodrutów z tlenku kobaltu, umieszczanych następnie na syntetycznym polimerze elektrolitycznym. To pozwoli w przyszłości stworzyć lekkie i giętkie baterie, które mimo wielokrotnego ładowania będą traciły moc tylko w niewielkim stopniu w porównaniu z obecnie używanymi żródłami energii.

Technologia ta na początku będzie testowana w bezzałogowych pojazdach latających, a potem w wojsku. (“ScienceDaily”)

4.7/5 - (18 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH