Na nocnym posterunku

Na nocnym posterunku

W wielu miastach coraz większym problemem staje się zapewnienie pacjentom dostępu do leków w porze nocnej. Naprzeciw zawodowej misji niesienia pomocy staje kalkulacja ekonomiczna, której wyniki nie nastrajają optymistycznie. Dyżury nocne aptek z reguły są nieopłacalne.

Czy podrabiane leki znikną z internetu?

Czy podrabiane leki znikną z internetu?

W lutym br. Parlament Europejski przyjął dyrektywę, która ma zapobiec wprowadzaniu do obrotu podrabianych leków. Jak na razie wciąż można je kupić bez problemu. A pacjenci nie są świadomi, czym to grozi.

Plaga podrabianych leków

Plaga podróbek leków

Pół biedy, jeśli lek, który pacjent kupi przez internet, nie będzie skuteczny. Gorzej, gdy zawiera substancje, które mogą szkodzić zdrowiu. A tak jest coraz częściej. W Polsce rynek sfałszowanych leków kwitnie. Problem sfałszowanych leków rośnie, choć jego skala w Polsce jest nieznana. Podejrzane środki można kupić na bazarach, w siłowniach, klubach fitness, jednak około 50 proc. sfałszowanych leków jest sprzedawanych przez internet. Głównie są to produkty lecznicze i suplementy diety pochodzące z Egiptu, Indii, Pakistanu oraz krajów byłego ZSRR. Rynek nielegalnego obrotu lekami rozwija się bardzo szybko na całym świecie. Obecnie wynosi on około 1/10 światowego obrotu lekami.

Antykoncepcja nastolatków

Antykoncepcja nastolatków

Dane porażają: wśród dzieci do 15. roku życia współżycie seksualne rozpoczęło 27 proc. chłopców i 16 proc. dziewcząt. W grupie 17-18-latków inicjację ma już za sobą 40 proc. chłopców i 32 proc. dziewcząt. W niektórych szkołach kwitnie nie tylko rynek
dopalaczy i narkotyków, ale też środków antykoncepcyjnych.

Innowacje na rynku OTC

Innowacje na rynku OTC

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że nowości w zakresie leków OTC i innych produktów związanych ze zdrowiem mogą jedynie dotyczyć substancji czynnych, opakowania czy dostępności produktu. Okazuje się jednak, że pole do innowacyjności jest szersze.

Andrzej Włodarczyk wiceministrem zdrowia

**Dr n. med. Andrzej Włodarczyk, ponownie został wiceministrem zdrowia. Zastąpił na tym stanowisku Marka Twardowskiego, który w grudniu ubiegłego roku podał się do dymisji.**

Andrzej Włodarczyk był wiceministrem zdrowia w latach 2007-2008. Był wówczas gorącym zwolennikiem dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. Według zapowiedzi minister zdrowia, nowo wybrany wiceminister będzie odpowiedzialny m.in. za realizację projektu ustawy dotyczącej tego zagadnienia. Ponadto, Andrzej Włodarczyk będzie zajmował się m.in. organizacją ochrony zdrowia i przekształceniami szpitali.

System sprzedaży bezpośredniej - opinie aptekarzy

System sprzedaży bezpośredniej – opinie aptekarzy

Wciąż toczy się debata na temat systemu sprzedaży bezpośredniej (SSB) firmy AstraZeneca. Na naszych łamach wypowiadali się w tej sprawie eksperci rynku farmaceutycznego, hurtownicy, a także przedstawiciele firmy AstraZeneca. Teraz czas na opinie farmaceutów pracujących w aptekach.

Co jest dozwolone

Co jest dozwolone, a co nie?

W Polsce nadzorem aptek i innych jednostek prowadzących obrót lekami oraz kontrolowaniem reklamy produktów leczniczych zajmują się inspektoraty wojewódzkie oraz Główny Inspektor Farmaceutyczny. Apteki mają zwykle do czynienia z tymi pierwszymi, ponieważ do kompetencji inspektoratów należą sprawy związane z funkcjonowaniem aptek (także z ich działalnością promocyjną). Nadzór nad reklamą produktów leczniczych sprawuje GIF.
W działaniach organów kontrolnych można zaobserwować fale aktywności. Przyczyną są donosy na działania konkurencji. W przypadku prowadzenia postępowania w oparciu o konkretny przepis, zwykle dochodzi również do sprawdzenia, jak taki wymóg prawny wykonują pozostałe placówki. Istnieją też kontrole kierowane, które może zlecić GIF, koordynujący działanie inspektoratów wojewódzkich. Często zleca on kontrolę na podstawie informacji z innych województw i w ten sposób kwestie lokalne rozciągają się na cały kraj.

Wyprawa na Mont Blanc (fot. B. Opatowicz)

Słodko-gorzki życia smak

Przeglądając fora internetowe ludzi chorych na cukrzycę, można natrafić na takie wpisy: „Mam 22 lata. Od roku jestem cukrzykiem. Ta choroba zrujnowała mi życie”; „Z powodu cukrzycy straciłem dwie stopy, nie mam jak żyć, z czego się utrzymać”; „Synek dwa dni temu trafił do szpitala, ma dopiero 18 miesięcy i już cukrzyca, nie cierpię tego świata”. Ale są też osoby, które mimo cukrzycy realizują swoje marzenia.

Polak leczy się sam

Polak leczy się sam

Wiele leków jest dziś dostępnych bez recepty. Jednak pacjenci zwykle nie czytają dołączonych do nich ulotek i nie zdają sobie sprawy, że preparaty OTC nie dla każdego są bezpieczne. Tymczasem ich nadużywanie i niewłaściwe łączenie może być groźne dla zdrowia, a czasem nawet życia.

E-apteki i prawne pułapki

Po niespełna roku od formalnego dopuszczenia internetowego handlu lekami Ministerstwo Zdrowia wydało rozporządzenie, które określa wymogi dla właścicieli e-aptek. Jego nadmierny rygoryzm powoduje, że szukają oni sposobów, jak obejść zakaz sprzedaży leków na receptę, nakaz przyjmowania zwrotów i inne biurokratyczne ograniczenia.

Jakość leków pogarsza się

Co decyduje o jakości produktu leczniczego?
Najważniejsza jest jakość surowców aktywnych. Większość surowców wykorzystywanych w Polsce i w Europie pochodzi z Chin oraz Indii. Niestety często wiarygodność tamtejszych dostawców pozostawia wiele do życzenia. Najczęściej serie tego samego surowca pochodzą od tego samego pośrednika, ale rzadko z tej samej fabryki. W zależności od serii substancja może więc mieć inną jakość czy też rodzaj lub ilość zanieczyszczeń.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH