Problemy Narodowego Funduszu Zdrowia

Problemy Narodowego Funduszu Zdrowia

Podpisywanie umów z NFZ nie jest pozbawione emocji z obu stron: świadczeniodawcy i płatnika. Różne są przyczyny tworzących się w tym okresie konfliktów. Jedno jest pewne: nie służy to dobrze żadnej ze stron. Traci na tym pacjent, czyli osoba będąca podmiotem całego systemu.

Marketing usług aptecznych

Marketing usług aptecznych

Na jakość usług w aptece składa się nie tylko stosunek farmaceuty do pacjentów, jego prezencja, kompetencje, kultura osobista, ale też wygląd i wyposażenie samej apteki.

Klasyczna koncepcja marketingowego zarządzania przedsiębiorstwem wyrosła z harmonizowania działań, nazwanych zasadą 4P. Odwoływała się ona do tworzenia spójnego programu, łączącego produkt z ceną, dystrybucją oraz promocją. Jednak wzrost znaczenia usług we współczesnej gospodarce poszerzył tę koncepcję do 7P. Wprowadzono dodatkowo trzy ważne, związane z usługami elementy: ludzi (People), proces świadczenia usług (Process) i świadectwo materialne (Phisical Evidence).

Tak! 50 sekretów nauki perswazji

Tak! 50 sekretów nauki perswazji

Robert B. Cialdini to niekwestionowany lider w prowadzeniu badań na temat reguł wywierania wpływu na ludzi. Omawiana publikacja jest warta szczególnej uwagi farmaceutów i osób prowadzących apteki.
W każdym z pięćdziesięciu krótkich (po 2-4 strony) rozdziałów, pokazano proste, a przy tym skuteczne, metody perswazji. Autorzy przyjmują partnerski punkt widzenia, czyli dbają zarówno o zadowolenie pacjenta, jak również o poziom obrotów i marży apteki (przedsiębiorstwa).

Edukacyjna rola farmaceuty

Edukacyjna rola farmaceuty

Farmaceuci coraz częściej stają przed dylematem: edukować czy nie edukować pacjentów w zakresie ryzyka podejmowanej terapii. A jeśli tak, to jak robić to najlepiej. Farmaceuta jest tą osobą z kręgu fachowych pracowników opieki zdrowotnej, z którą pacjent widuje się najczęściej. Wyniki badań wykazują, że są to spotkania czterokrotnie częstsze niż w przypadku wizyt lekarskich czy kontaktu chorego z pielęgniarką.

Decyzje zakupowe pacjentów

Decyzje zakupowe pacjentów

To, co pacjent zobaczy po wejściu do apteki i co usłyszy od farmaceuty, może znacząco wpłynąć na jego decyzje zakupowe. Warto wiedzieć, jaki jest mechanizm powstawania decyzji zakupowych i w jaki sposób można pacjentowi pomóc w wyborze odpowiednich preparatów. Warto również zastanowić się, jak zachęcić pacjenta do zakupu dodatkowych i przydatnych dla niego produktów, jednocześnie zwiększając obroty apteki.

Nowa ustawa o refundacji leków

Nowa ustawa o refundacji leków

Jak firmy farmaceutyczne przygotowują się do funkcjonowania w warunkach określonych przez nowe przepisy Ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych?

Na nocnym posterunku

Na nocnym posterunku

W wielu miastach coraz większym problemem staje się zapewnienie pacjentom dostępu do leków w porze nocnej. Naprzeciw zawodowej misji niesienia pomocy staje kalkulacja ekonomiczna, której wyniki nie nastrajają optymistycznie. Dyżury nocne aptek z reguły są nieopłacalne.

Bogdan Gajewski – życie powinno służyć innym

Bogdan Gajewski jest informatykiem i prezesem Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię (PSCH). W rozmowie z Katarzyną Pinkosz opowiada o sytuacji chorych na hemofilię w Polsce i walce stowarzyszenia o poprawę ich dostępu do nowoczesnego leczenia.

Łagodzenie nadwrażliwości zębiny

Łagodzenie nadwrażliwości zębiny

Farmaceuci coraz częściej stają się doradcami i opiekunami pacjentów skarżących się na różne uciążliwe dolegliwości, jak choćby zwiększona wrażliwość zębiny. Warto więc wiedzieć, jak pomóc cierpiącym. Zwiększona wrażliwość zębiny objawia się zwykle krótkotrwałym, niewspółmiernym do przyczyny, bólem, który mija samoistnie po ustąpieniu bodźca. Ból ten ma charakter kłujący lub tępy, zazwyczaj dobrze zlokalizowany. Wywołuje go najczęściej wysoka lub niska temperatura spożywanych pokarmów i napojów. Może go również powodować kwaśne albo słodkie jedzenie, a także drażnienie mechaniczne – np. podczas szczotkowania zębów.

Opieka farmaceutyczna w cukrzycy typu 2

Opieka farmaceutyczna w cukrzycy typu 2

Farmaceuta nie tylko wydaje chorym leki. Pełni też ogromną i odpowiedzialną rolę w procesie profilaktyki i edukacji prozdrowotnej.
Cukrzyca przez wielu nazywana jest epidemią XXI wieku. W dodatku to choroba bardzo podstępna. Przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że na nią cierpią, dopóki nie wystąpią u nich charakterystyczne symptomy: wzmożone pragnienie, poliuria, ciągłe uczucie głodu, utrata wagi, uogólnione zmęczenie oraz zaburzenia widzenia.

Wanda Nowicka

Prawo do klauzuli sumienia

Farmaceuci są obecnie w Polsce jedynymi przedstawicielami zawodu medycznego, którzy nie mogą posłużyć się klauzulą sumienia. Burza rozpętała się po rozszerzeniu klauzuli sumienia dla lekarzy. W październiku 2010 r. Rada Europy wzmocniła klauzulę sumienia dla lekarzy. Zgodnie z nią „szpital, placówka czy osoba nie mogą być przedmiotem presji czy dyskryminacji ani ponosić żadnej odpowiedzialności”, gdy odmówią przeprowadzenia aborcji czy eutanazji lub wzięcia udziału w którymś z tych zabiegów.

Ochrona oczu przed promieniowaniem UV

Ochrona oczu przed promieniowaniem UV

Z badań konsumenckich wynika, że większość pacjentów zdaje sobie sprawę, że światło słoneczne jest szkodliwe dla skóry. Okazuje się jednak, że wiedza na temat wpływu promieniowania UV na narząd wzroku pozostawia wiele do życzenia. Promieniowanie słoneczne stanowi źródło energii do reakcji powstawania wolnych rodników. Im większa jest energia promieniowania, tym łatwiej dochodzi do rozerwania wiązań chemicznych i powstawania niebezpiecznych produktów. Światło UVA (320-400 nm) i UVB (290-320 nm) posiadają już dostateczną moc, aby doprowadzić do rozpadu cząsteczki tlenu na wolne atomy – rodniki (O2 → O* + O*).

Rola apteki w opiece nad osobą z cukrzycą

Rola apteki w opiece nad osobą z cukrzycą

Przed ponad dwudziestoma laty, na 59. Kongresie Międzynarodowej Federacji Farmaceutycznej (FIP) w Barcelonie, stwierdzono, iż tradycyjna rola farmaceuty/aptekarza dobiegła końca z powodu zmiany kierunku zainteresowania zawodu farmaceuty z leku na pacjenta. Stwierdzono, że potrzebny jest sojusz pacjenta z farmaceutą. Kierunek sojuszu wyznacza rola farmaceuty w promocji zdrowia i zapobieganiu chorobom.

Uwaga na recepty „Rpw”

Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, recepty, na których przepisano preparaty zawierające środki odurzające grupy I-N lub substancje psychotropowe grupy II-P muszą być zrealizowane nie później niż w ciągu 14 dni od daty ich wystawienia.

Zakład Opieki Farmaceutycznej WUM - Uczymy odpowiedzialności  za pacjenta

Zakład Opieki Farmaceutycznej WUM – Uczymy odpowiedzialności za pacjenta

Zakład Opieki Farmaceutycznej WUM oficjalnie został powołany wiosną ubiegłego roku, natomiast do jego utworzenia doprowadziły rozmowy zapoczątkowane 2-3 lata temu. Najpierw to Zakład Farmacji Stosowanej prowadził przedmiot opieki farmaceutycznej, w niewielkim jeszcze zakresie, w ramach dodatkowych działań. Na chwilę obecną jest ona przedmiotem egzaminu wraz z farmakoterapią z naukową informacją o leku. Te dwa przedmioty realizujemy równolegle, ponieważ częściowo się one zazębiają.

Interakcje leków ziołowych z syntetycznymi

Interakcje leków roślinnych z syntetycznymi

Interakcje leków syntetycznych z lekami pochodzenia roślinnego są istotnym, ale niedocenianym problemem codziennej praktyki farmaceuty. Niebezpieczeństwo, że dojdzie do interakcji, wzrasta proporcjonalnie do zwiększania ilości przepisywanych leków. Ostatnie badania wskazują, że ponad 50 proc. dorosłych pacjentów stosuje przynajmniej jeden lek Rx, a 7 proc. tej populacji przyjmuje pięć i więcej leków dostępnych na receptę. Spośród tej grupy około 20 proc. pacjentów przyjmuje leki pochodzenia roślinnego.

Dystrybucja leków w Wielkiej Brytanii

Dystrybucja leków w Wielkiej Brytanii

Na brytyjskim rynku, oprócz tradycyjnego modelu dostaw, funkcjonuje także System Sprzedaży Bezpośredniej. Czym charakteryzuje się ten system, jakie zalety dostrzegają w nim producenci leków, a jakie wątpliwości budzi wśród farmaceutów?

Pacjent pod opieką farmaceuty

Pacjent pod opieką farmaceuty

Taka opieka istnieje w Stanach Zjednoczonych i krajach Europy Zachodniej; nie widzę powodu, by nie mogła funkcjonować w Polsce. Zwłaszcza że w naszych branżowych aktach prawnych są zapisy wskazujące na to, że powinna ona istnieć. Z danych amerykańskich wynika, że około 50 proc. pacjentów nie przyjmuje leków zaleconych przez lekarza – albo w ogóle nie są one wykupywane, albo pacjent przerywa ich zażywanie, np. z powodu skutków ubocznych.

Czy doczekamy się e-recept?

Czy doczekamy się e-recept?

Dyskusja na temat informatyzacji służby zdrowia w Polsce trwa od 20 lat. Wydaje się, że jesteśmy już blisko celu. Czy pilotażowy program wdrażania e-recept w Lesznie się sprawdzi?

Już 125 aptek dla pacjentów z cukrzycą i chorobami serca

**Coraz więcej aptek Świata Zdrowia oferuje pacjentom fachowe doradztwo i wsparcie w leczeniu w ramach programów opieki farmaceutycznej. Do pierwszego spośród opracowywanych przez Świat Zdrowia programów, Świata Kardiologii i Diabetologii, należy już 125 aptek. W grudniu 2010 r. w ramach programu placówki te dystrybuowały wśród swoich pacjentów bezpłatne glukometry.**

Dostęp do leków (rak jelita grubego)

Dostęp do leków (rak jelita grubego)

Trzeba dokonać radykalnych zmian w finansowaniu, które obecnie jest jednym z najniższych w Europie. Powinna też być zmieniona organizacja opieki zdrowotnej, żeby mógł zadziałać system referencyjności ośrodków. Trzeba też zmienić sposób myślenia i nie postrzegać leczenia onkologicznego jako wyrzucania pieniędzy w błoto, tylko wydawanie ich na leczenie chorób, których może nie da się wyleczyć, ale da się przez wiele lat kontrolować ich przebieg. Chorzy przez ten czas są zdolni do pracy, prowadzą normalne życie. Przecież chorym na cukrzycę czy nadciśnienie też nikt nie obiecuje, że ich wyleczy.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH