Kolczyk w języku? Uważaj na zęby!

**Modna wśród młodych ludzi ozdoba jest zagrożeniem dla ich zębów – alarmują stomatolodzy.**

Ponad 70 proc. osób posiadających kolczyki w brodzie lub w języku prędzej czy później – z uszkodzonymi zębami – trafia do dentysty. Najczęściej zęby niszczymy sobie nieświadomie podczas snu lub podczas zabawy kolczykiem. „Ofiarami” kolczyków są najczęściej dziewczęta poniżej 18. roku życia. Stanowią one aż 90 proc. wszystkich przypadków uszkodzenia zębów i szkliwa przez kolczyk.

Ozdoba, która niszczy zęby?

Łagodzenie nadwrażliwości zębiny

Łagodzenie nadwrażliwości zębiny

Farmaceuci coraz częściej stają się doradcami i opiekunami pacjentów skarżących się na różne uciążliwe dolegliwości, jak choćby zwiększona wrażliwość zębiny. Warto więc wiedzieć, jak pomóc cierpiącym. Zwiększona wrażliwość zębiny objawia się zwykle krótkotrwałym, niewspółmiernym do przyczyny, bólem, który mija samoistnie po ustąpieniu bodźca. Ból ten ma charakter kłujący lub tępy, zazwyczaj dobrze zlokalizowany. Wywołuje go najczęściej wysoka lub niska temperatura spożywanych pokarmów i napojów. Może go również powodować kwaśne albo słodkie jedzenie, a także drażnienie mechaniczne – np. podczas szczotkowania zębów.

Kilka słów o zębach i przebarwieniach

Już 3000 lat temu Chińczycy doszli do wniosku, że o zęby należy dbać. Co światlejsi czyścili je więc końskim włosiem. W 1498 r. również w Chinach powstał prototyp popularnej dziś szczoteczki do zębów. Wynalazł ją nadworny dentysta rodziny cesarskiej. Wynalazek ten sprowadził do Europy Marco Polo, ale do dziś o zębach mało kto wie tyle, ile powinien.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH