Rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość

Na Politechnice Warszawskiej powstaje nowatorski materiał stomatologiczny, który umożliwi odbudowę uzębienia nawet wówczas, kiedy występują znaczne ubytki lub zaniki kości. Zbyt mała objętość kości własnej pacjenta często jest dużą przeszkodą podczas wszczepiania implantu.

Materiał, którego pomysłodawczynią jest Mariola Kucharska, doktorantka PW, można będzie wstrzyknąć do zębodołu. Będzie on stanowił następnie podłoże do rozwoju kości i pozwalał w ten sposób na uzupełnienie jej objętości.

Powstaje pierwsze w Polsce Akademickie Centrum Badań Klinicznych

Władze Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) i firma farmaceutyczna AstraZeneca podpisały list intencyjny w sprawie współpracy w tworzeniu pierwszego w Polsce Akademickiego Centrum Badań Klinicznych.

Centrum ma być pierwszym w naszym kraju ośrodkiem współpracy środowiska akademickiego i biznesu, mającym na celu rozwój badań klinicznych. Ośrodek będzie tworzony na wzór podobnych instytucji istniejących w wielu krajach europejskich.

prof. Stanisław Sterkowicz (1923-2011) - Dwa oblicza medycyny

prof. Stanisław Sterkowicz (1923-2011) – Dwa oblicza medycyny

Profesor Stanisław Sterkowicz na emeryturze organizował lekarskie życie naukowe we Włocławku, był aktywnym i pełnym pasji publicystą, laureatem wielu nagród literackich i honorowym członkiem Unii Polskich Pisarzy Lekarzy.

Profesor Sterkowicz pisał w swojej książce „Dziejach nieludzkiej medycyny”: „Czas zaciera ślady. Nie zapominajmy jednak, że w XX wieku żyli tacy lekarze-zbrodniarze, że z ich rąk zginęło wiele tysięcy bezbronnych i niewinnych ludzi. Ich jedyną winą było to, że byli innej narodowości lub mieli odmienne niż rządzący przekonania. Liczba ofiar zbrodni niemieckich lekarzy była ogromna. Nie zapominajmy ani tych zbrodni, ani tych lekarzy-morderców spod znaku swastyki”. Nie zapominajmy. Ale miejmy zawsze świadomość, że historia poucza, iż człowiekowi nie należy ufać. Profesor pisał o wojnie. A dziś? Oczywiście, jest to inna skala, ale… Techniki genetyczne umożliwiają ciche i wyrafinowane metody. Eugenika nie zniknęła z myślenia współczesnych. To, zresztą, nie naziści ją wymyślili. Jest to myśl z XIX wieku i obecnie nie jest ona martwa. Funkcjonuje jako pozytywna i negatywna eugenika będąc de facto awersem i rewersem jednego medalu, czyli nieludzkim barbarzyństwem. I są lekarze, którzy…

Zakład Opieki Farmaceutycznej WUM - Uczymy odpowiedzialności  za pacjenta

Zakład Opieki Farmaceutycznej WUM – Uczymy odpowiedzialności za pacjenta

Zakład Opieki Farmaceutycznej WUM oficjalnie został powołany wiosną ubiegłego roku, natomiast do jego utworzenia doprowadziły rozmowy zapoczątkowane 2-3 lata temu. Najpierw to Zakład Farmacji Stosowanej prowadził przedmiot opieki farmaceutycznej, w niewielkim jeszcze zakresie, w ramach dodatkowych działań. Na chwilę obecną jest ona przedmiotem egzaminu wraz z farmakoterapią z naukową informacją o leku. Te dwa przedmioty realizujemy równolegle, ponieważ częściowo się one zazębiają.

Nauka to pasja i planowanie

Nauka to pasja i planowanie

Kuriozalnym jest, że szuka się współpracy poza granicami kraju, podczas gdy obok mamy grupę badawczą, która w niczym nie odbiega od tych zagranicznych. I tutaj – uważam – trzeba szukać osób utalentowanych, zaangażowanych i zdeterminowanych do działania. Musimy konsolidować się, zakładać kampusy naukowe. Brakuje nam zaplecza młodych i ambitnych ludzi – trzonu naukowego postępu. Zorganizowanie studentów jest w naszych rękach.

Tajemnice fitoinżynierii

Tajemnice fitoinżynierii

Najprościej można powiedzieć tak: od zarania dziejów ludzkość używała roślin jako leków. Wszyscy wiedzieli, że natura pełna jest gatunków roślin skutecznie leczących wiele chorób. Nikt nie zbadał większości zawartych w nich substancji. Lekarze, zielarze czy mnisi znali tradycyjne receptury i wiedzieli, że są skuteczne, nie potrafili jednak wyjaśnić mechanizmu leczenia. Fitoinżynieria rozwijana przez firmę Bionorica, to nic innego, jak naukowa standaryzacja.

E-learning w szkoleniu ciągłym

E-learning w szkoleniu ciągłym

Dostęp do internetu nie jest już barierą, a umiejętności obsługi komputera zwykłych użytkowników stają się coraz bardziej zaawansowane. Obecnie ponad 50 proc. czynnych zawodowo farmaceutów w Polsce, czyli ponad 12 tys. osób, uczestniczy w kursach organizowanych przy użyciu platform e-learningowych.

Nieludzkie embriony

Stworzone przez naukowców z uniwersytetu w Newcastle zarodki mają cechy zarówno ludzi, jak i zwierząt. Pobrane od nich komórki macierzyste mogłyby pomóc w leczeniu wielu chorób.

Liczące sobie trzy dni zarodki wyglądają pod mikroskopem jak zwykłe ludzkie zarodki. Powstały w 99,9 proc. z ludzkiego materiału genetycznego (z ludzkich komórek skóry) i 0,1 proc. zwierzęcego – z pozbawionej jądra bydlęcej komórki jajowej.

Po 14 dniach embriony zostaną zniszczone – nie wyrośnie z nich żaden człowiek-byk w rodzaju mitycznego Minotaura.

Lek dla Ameryki

Wrocławscy naukowcy opracowali skuteczny lek na chorobę Alzheimera. Ale produkować go i czerpać z tego zyski będą Amerykanie,

Jak informuje “Metro” środek, który potrafi wstrzymać chorobę Alzheimera, a nawet cofnąć jej objawy, trafi do amerykańskich aptek już za rok. A odkrywcami leczniczego kompleksu białek i twórcami metody jego masowej produkcji są Polacy…

Na ratunek przed Alzheimerem czekają miliony ludzi na świecie, w samej Polsce już ok. 250 tys. Statystycznie na chorobę cierpi co dziesiąta osoba po 65. roku życia i co czwarta po 85.

Pieniądze zmieniają ludzi

Pokazanie ludziom pieniędzy zmienia ich zachowanie – wskazują badania przeprowadzone przez naukowców z University of Minnesota.

Badacze pod kierownictwem Kathleen Vohs przeprowadzili serię eksperymentów, w których badali jaki wpływ na działania ludzi mają pieniądze, bądź chociaż myślenie o nich. Okazało się, że ci, którzy mieli podsuniętą choćby myśl o pieniądzach, zachowywali się inaczej od tych, którzy rozwiązywali zadania bez żadnych “pieniężnych wskazówek”.

Otyli parlamentarzyści

W większości są otyli, cierpią na nadciśnienie, a poziom ich cholesterolu jest
alarmujący – taki obraz polskiego parlamentarzysty wyłania się z badań, które
właśnie ogłosili lekarze z Akademii Medycznej w Gdańsku.

Na stronach gazeta.pl opublikowano wyniki badań lekarzy, którzy sprawdzali wagę i wzrost posłów i senatorów, mierzyli im ciśnienie i poziom cholesterolu oraz
pytali o palenie papierosów. Stwierdzili, że praca siedząca parlamentarzystom nie
służy.

WUM lepsze od AMW?

Senat Akademii Medycznej w Warszawie postanowił zmienić nazwę uczelni na Warszawski Uniwersytet Medyczny. Stara nazwa – Akademia Medyczna w Warszawie – funkcjonowała przez 56 lat. Zmieniono ją, aby podkreślić rangę i prestiż uczelni.

“Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym znacząco obniżyła rangę akademii, zwiększając zarazem rangę uniwersytetów. Aby być akademią, wystarczy mieć uprawnienia do nadawania tytułu doktora w dwóch dyscyplinach naukowych” – tłumaczy rzecznik uczelni Grzegorz Lisicki.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH