„Świat Lekarza” patronem konferencji InterQuality

**18 stycznia 2011 r. o godz. 10.00, w Hotelu Novotel Airport w Warszawie, odbyło się spotkanie inicjujące międzynarodowy projekt badawczy „Finansowanie Jakości w Opiece Zdrowotnej – InterQuality”. Organizatorem spotkania był Warszawski Uniwersytet Medyczny, pełniący rolę koordynatora projektu. Patronem medialnym wydarzenia był „Świat Lekarza”.**

Siostry w deficycie

O tym jaka będzie minimalna liczba pielęgniarek w szpitalu zadecyduje dyrektor placówki, a nie minister zdrowia – przewiduje rządowy projekt reformy służby zdrowia. Siostry obawiają się jednak, że na niektórych oddziałach zabraknie personelu.

Po przekształceniu szpitali w spółki prawa handlowego przestanie obowiązywać rozporządzenie ministra zdrowia, które określa minimalną liczbę pielęgniarek, zatrudnionych w placówkach medycznych. O tym, ile ich będzie pracowało na danym oddziale, decydowałby prezes spółki.

Bez podatku Religi

Minister zdrowia Ewa Kopacz poinformowała, że przygotowany przez jej resort projekt nowelizacji ustawy zakłada zniesienie tzw. podatku Religi

Wprowadzony w ub. roku podatek, zaproponowany przez ówczesnego ministra zdrowia Zbigniewa Religę, to ryczałtowa, 12-proc. opłata, jaką zakłady ubezpieczeniowe przekazują NFZ na leczenie ofiar wypadków. Pobierana jest od składki na polisy ubezpieczeń komunikacyjnych OC.

Z cukrzycą po polsku

Dzięki pionierskiemu projektowi łódzkich i krakowskich lekarzy Polska staje się liderem w leczeniu ciężkiej odmiany cukrzycy – informuje “Gazeta Wyborcza”.

Chodzi o tzw. przetrwałą cukrzycę noworodkową (PCN). To odmiana podobna do cukrzycy typu pierwszego. Choroba polega na tym, że u pacjenta przestaje funkcjonować trzustka, której komórki powinny produkować insulinę – hormon potrzebny do rozkładania cukrów w organizmie. Brak insuliny może doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Dlatego chorzy muszą kilka razy dziennie brać zastrzyki z brakującym hormonem.

5 miliardów na zdrowie

5 mld 15 mln zł przewiduje na ochronę zdrowia projekt budżetu na 2007 r. Oznacza to wzrost o 32 proc. w stosunku do tego roku.

“Takiego wzrostu nakładów na ochronę zdrowia dotychczas nie było” – twierdzi minister zdrowia Zbigniew Religa. Według niego, dzięki dobremu zarządzaniu, większość szpitali w Polsce nie jest zadłużona, a znaczna część szpitali generuje zyski.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH