Lek na lęk

Projekt “Opracowanie polskiego leku stosowanego w terapii schorzeń ośrodkowego układu nerwowego: schizofrenii, depresji i lęku – badania przedkliniczne” otrzymał dofinansowanie z budżetu państwa w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego “Inicjatywa technologiczna I”.

Projekt realizowany jest przez firmę Adamed oraz Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Celem projektu jest opracowanie nowego leku psychotropowego o wyższej skuteczności niż obecnie stosowane, cechującego się zminimalizowanymi lub wykluczonymi działaniami niepożądanymi, szczególnie o charakterze metabolicznym.

Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce, obejmujące skoordynowane opracowanie nowej substancji psychotropowej.

Badanie potrwa 4 lata. Pierwsza faza badań nad lekiem, polegająca na ocenie aktywności związków in vitro (testy biochemiczne), zakończy się w 2009 r., ale już pod koniec bieżącego roku planowane jest rozpoczęcie badań in vivo. Kolejnym etapem (planowanym na lata 2010-2012) będą zaawansowane badania farmakologiczne i toksykologiczne. (pr)

4.8/5 - (53 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH