Łódź: pierwszy w Polsce bank komórek jajowych

Klinika Salve Medica tworzy w Łodzi pierwszy w kraju bank komórek jajowych. Mimo że w Polsce brakuje uregulowań prawnych dotyczących ich dawstwa, jest ono zgodne z dyrektywami Komisji Europejskiej. Właśnie na prawo unijne powołują się łódzcy lekarze.

Badanie śliny ułatwia rozpoznanie raka trzustki

Jak poinformował „New Scientist”, badanie śliny może pomóc we wcześniejszym rozpoznawaniu nowotworu trzustki.

Zespół Jamesa Farrella z University of California w Los Angeles porównał florę bakteryjną w jamie ustnej dziesięciu zdrowych osób oraz dziesięciu pacjentów z rakiem trzustki. Okazało się, że istnieją pomiędzy nimi wyraźne różnice, które można wykorzystać do celów diagnostycznych. Oddziaływanie nowotworu nie ogranicza się bowiem tylko do miejsca, w którym się rozwija – w mniejszym czy większym stopniu działa on na cały organizm.

Shigella atakuje

Shigella atakuje

Podczas krwawej biegunki shigellowej z tych komórek, które wciągnęły bakterię, nie zostaje nic, jak z Troi. Winne są temu nibynóżki enterocytów. Nie będzie o EHEC (Escherichia coli), bo już wszystko napisano, choć nie zawsze prawdziwie (we francuskim radiu publicznym to był nawet w pewnym momencie „wirus EHEC”; nie wiem, jak w Polsce – nie śledzę na bieżąco, bo mieszkam za granicą). Będzie o dawcy owej „szigatoksyny”, co to w czerwcu tak znienacka i zdradliwie zaatakowała w kiełkach, które jak wiadomo są zdrową żywnością. Shigella bowiem, nawet niezależnie od przedwakacyjnego sezonu ogórkowego, wysforowała się na „bakterię miesiąca”, a może nawet sezonu.

Nobel w dziedzinie medycyny

Bruce Beutler, Jules Hoffmann oraz Ralph Steinman zostali są tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii.

Beutler i Hoffmann podzielą się połową nagrody w wysokości 10 mln koron szwedzkich (ok. 1,5 mln dolarów). Druga połowa wejdzie w skład spadku po Steinmanie, który zmarł na raka trzustki trzy dni przed ogłoszeniem przyznania mu tego wyróżnienia.

Flora jelitowa

Naukowcy, w ramach realizacji projektu MetaHIT, wspieranego przez Unię Europejską, przeprowadzili badania kału ponad 30 osób z różnych krajów: USA, Japonii, Hiszpanii i Danii.

Eksperyment polegał na porównaniu sekwencji DNA z sekwencjami 1500 gatunków bakterii i innych organizmów. Okazało się, że niezależnie od tego, jaki pokarm spożywamy i w jakiej części świata zamieszkujemy, nasza flora jelitowa występuje w jednym z trzech typów (enterotypach). W pierwszym typie dominują bakterie przetwarzające głównie węglowodany i białka, a w dwóch pozostałych – białka lepkie.

Stój

Stój, kto idzie?!

Rozróżnić swojego od obcego musi każdy: duży i mały. Od tego może zależeć przeżycie. Bakterie robią to w sposób, który można ująć palindromem: „A kto kiwał psa, spławi kotka”. Choć chodzi raczej o to, by kotka rozpoznać i „spławić” po wojskowemu, a nawet po bolszewicku – sztob ni dychał.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH