Naturalne metody zwalczania stresu

Naturalne metody zwalczania stresu

Do aptek zgłasza się coraz więcej osób proszących o środki poprawiające nastrój i łagodzące objawy stresu. Warto więc wiedzieć, jak skutecznie tym pacjentom pomagać. W dzisiejszych czasach życie nabiera tempa, dlatego coraz częściej ludzie narażeni są na sytuacje wywołujące stres. Ten fizjologiczny stan, który ma na celu pomóc w radzeniu sobie z trudnościami i zagrożeniami, w nadmiarze może wpływać na pogorszenie jakości życia i prowadzić do wielu groźnych chorób. Dlatego warto wiedzieć, skąd się bierze i jak sobie z nim radzić.

Minogi w defensywie

Minogi w defensywie

Od kilku lat kręgowce bezżuchwowe poddawane są intensywnym badaniom w laboratorium prof. Maxa Coopera na Emory University w Atlancie. Warto przyjrzeć się bliżej minogom i śluzicom. W świecie istot żywych panują nieubłagane prawa ekonomii. Dam przykład: była sobie manufaktura, która robiła baty. Na przestrzeni stuleci opracowała niemal perfekcyjny sposób ich wytwarzania – były to baty doskonałe. I co z tego, skoro pojazdy konne zastąpiła kolej, transport samochodowy i powietrzny. Jednak to nie koniec tej historii – samoloty też kiedyś wyjdą z użycia, z czasem wszystko staje się bowiem odpryskiem ewolucji, zależy, kiedy będziemy się temu przyglądać. Kolejne grupy będą przeżywać okres swojego powstawania, ewentualnej hegemonii i potencjalnego wymarcia czy minimalizacji. Z czasem te właśnie mechanizmy, które swój rozwój i rozkwit przeżyły w obrębie owej grupy, przestaną być rozwiązaniami optymalnymi i rozprzestrzenionymi w świecie ożywionym.

Reumatoidalne zapalenie stawów - Nierozwiązane problemy terapii

Reumatoidalne zapalenie stawów – Nierozwiązane problemy terapii

W terapii biologicznej jest nowy lek IL-6 (tocilizumab). Posiada rekomendację AOTM. Wprowadzenie tego leku do terapii RZS może umożliwić skuteczne leczenie chorych, którzy nie mogą być leczeni dostępnymi metodami terapii biologicznej.
Jednak mimo rekomendacji AOTM lek nie został wprowadzony do programu terapeutycznego. Praktycznie jest więc dla chorych niedostępny.

Otyłe bakterie

Otyłe bakterie

Wreszcie stało się jasne, co (a raczej kto) odpowiada za epidemię otyłości, cukrzycę typu 2 i chorobę wieńcową. Chyba, że są to tylko „chłopcy do bicia”. Jak by to ujął Pan Zagłoba: na Ojczyznę takie terminy przyszły, że trzeba nam się było zbiorowo zastanowić, czy to godne i sprawiedliwe, żeby obrzucać kalumniami, odsądzać od czci i wiary i postponować Bogu ducha winnych, a przynajmniej nie tak złych, jak starano się nam wmówić. Staliśmy się świadkami swego rodzaju malowania portretu Doriana Greya na wspak. Nie wszystko takim jest, jakim się wydaje.

Farmakoterapia schizofrenii

Farmakoterapia schizofrenii

Schizofrenia jest przewlekłą, nawrotową chorobą psychiczną (psychozą), której konsekwencje mają wpływ na cały organizm. Odsetek chorych na schizofrenię wśród osób dorosłych sięga jednego procenta.

Stój

Stój, kto idzie?!

Rozróżnić swojego od obcego musi każdy: duży i mały. Od tego może zależeć przeżycie. Bakterie robią to w sposób, który można ująć palindromem: „A kto kiwał psa, spławi kotka”. Choć chodzi raczej o to, by kotka rozpoznać i „spławić” po wojskowemu, a nawet po bolszewicku – sztob ni dychał.

Receptory chemokinowe

**Nadzieję na skuteczną walkę z wirusem HIV naukowcy upatrują w badaniach genetycznych.**

Część populacji ma mutacje w genach kodujących receptory chemokinowe, które nie pozwalają na przyłączenie do nich wirusa. Naukowcy pracują nad stworzeniem takiego systemu, który ma całkowicie zablokować produkcję receptorów chemokinowych. W tym celu wprowadza się do prekursorowych komórek krwiotwórczych geny, które kodują specjalny rodzaj kwasów nukleinowych, zwanych shRNA. Wstępne wyniki tych badań są bardzo obiecujące. (aw)

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH