Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry)

Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry)

Na wyprysk kontaktowy najbardziej narażone są osoby cierpiące na choroby alergiczne, gdyż ich skóra jest bardziej wrażliwa. Jednak podrażnienia skóry bardzo często występują także u ludzi zdrowych, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Środowisko, w którym żyje człowiek, coraz trudniej nazwać naturalnym. Ekolodzy chętnie nazywają je chemicznym, i trudno nie przyznać im racji. Pomimo wzrastającej ekologicznej świadomości społeczeństw oraz stosownych uregulowań prawnych, rośnie skażenie środowiska naturalnego: ziemi, powietrza i wody.

Czy wszystkie leki antyalergiczne są takie same?

Czy wszystkie leki antyalergiczne są takie same?

W leczeniu chorób alergicznych, takich jak alergiczny nieżyt nosa, łagodne postacie astmy oskrzelowej czy pokrzywka, powszechnie stosowane są leki przeciwhistaminowe. Ich skuteczność bywa często okupiona różnie odczuwanym przez pacjentów działaniem sedatywnym. Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc zażywanie leku, który nie powodowałby objawów niepożądanych i skutecznie leczył alergię.

Atopia podstępna i uciążliwa

Atopia podstępna i uciążliwa

Atopowe zapalenie skóry w większości jest łatwe do odróżnienia od innych chorób skóry. Przede wszystkim są to pacjenci, których skóra cechuje się nadmierną suchością (jest to pewnego rodzaju skaza skóry) i świądem. W nasilonych zmianach dołącza się do tego rumień, skłonność do powstawania pęknięć. Charakterystyczna jest również lokalizacja zmian skórnych.

Skóra w stanie zapalnym

Skóra w stanie zapalnym

Atopowe zapalenie skóry jest przewlekłą, nawracającą chorobą spowodowaną patologiczną reakcją organizmu na czynniki zewnętrzne. Główne objawy to rumień, wysypka, świąd i łuszczenie się skóry, najczęściej w okolicach twarzy i szyi oraz w zgięciach stawów łokciowych i kolanowych.

Alergia oczu

W obrębie narządu wzroku zapalenie alergiczne dotyczy najczęściej spojówki, rogówki, powieki, rzadziej tęczówki, naczyniówki czy siatkówki. Alergicznemu zapaleniu oczu rzadko towarzyszy alergia skóry. Natomiast alergiczne zapalenie spojówek najczęściej współistnieje z zapaleniem dróg oddechowych.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH