Zatrzymać epidemię przewlekłych chorób układu oddechowego

23 września br. w Warszawie odbywa się spotkanie Global Alliance Against Chronic Respiratory Diseases – inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia, powołanej w celu zahamowania narastającej epidemii przewlekłych chorób układu oddechowego. Eksperci z całego świata zjadą się do stolicy Polski, by wyznaczyć kierunki działań na najbliższe dwa lata. Narada GARD jest poprzedzona konferencją organizowaną w ramach Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Rząd Polski dostrzegł narastający problem i ustanowił go jednym z priorytetów zdrowotnych Polskiej Prezydencji w Radzie UE.

Zakażenia szpitalne w Polsce

Aż 5 do 10 osób ze 100 hospitalizowanych może nabawić się zakażenia podczas pobytu w polskim szpitalu. Bezpośrednie koszty leczenia chorych z zakażeniami szpitalnymi sięgają 800 mln złotych rocznie. Gdy weźmie się jeszcze pod uwagę koszty pośrednie, z których najbardziej dotkliwe to przedwczesne zgony, staje się jasne, że zainteresowanie oznaczające edukację i inwestycje finansowe w obszarze kontroli zakażeń szpitalnych powinno być naturalnym kierunkiem działania i rozwoju ochrony zdrowia.

Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry)

Wyprysk kontaktowy (kontaktowe zapalenie skóry)

Na wyprysk kontaktowy najbardziej narażone są osoby cierpiące na choroby alergiczne, gdyż ich skóra jest bardziej wrażliwa. Jednak podrażnienia skóry bardzo często występują także u ludzi zdrowych, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Środowisko, w którym żyje człowiek, coraz trudniej nazwać naturalnym. Ekolodzy chętnie nazywają je chemicznym, i trudno nie przyznać im racji. Pomimo wzrastającej ekologicznej świadomości społeczeństw oraz stosownych uregulowań prawnych, rośnie skażenie środowiska naturalnego: ziemi, powietrza i wody.

VI Dni Higieny – Krynica-Zdrój 2010

**Nadchodzi sezon grypy i przeziębień… Jak powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby? Czy w tym sezonie również musimy się obawiać pandemii wirusa H1N1? Czy w polskich szpitalach jesteśmy dostatecznie chronieni przed zakażeniami – to pytania, na które próbują odpowiedzieć sobie epidemiolodzy i lekarze z całego świata, ale to także problem, który dotyczy bezpośrednio każdego z nas.**

Hiponatremia u osób w podeszłym wieku

To jedno z najczęściej spotykanych w praktyce lekarskiej zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Ze względu na starzenie się społeczeństw i związane z wiekiem zmiany funkcji nerek, współistnienie rozmaitych chorób i stosowane leczenie, hiponatremia stanowi powszechny problem wśród pacjentów w podeszłym wieku.

tekst:
lek. med. Joanna Goździkiewicz,
prof. Michał Myśliwiec
Klinika Nefrologii i Transplantologii z Ośrodkiem Dializ, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Klucz do życia

W najbogatszych państwach świata ludzie żyją średnio o ponad 30 lat dłużej niż w krajach najbiedniejszych – wynika ze wstępnego raportu komisji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W Wielkiej Brytanii i innych państwach z OECD w latach 2000-2005 przeciętna długość życia wynosiła 78,8 lat, co oznacza wzrost o ponad 7 lat w porównaniu z okresem 1970-1975.

Tymczasem przeciętna długość życia mieszkańców krajów Afryki subsaharyjskiej wzrosła w tym czasie zaledwie o 4 miesiące, sięgając 46,1 roku.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH