Klucz do życia

W najbogatszych państwach świata ludzie żyją średnio o ponad 30 lat dłużej niż w krajach najbiedniejszych – wynika ze wstępnego raportu komisji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

W Wielkiej Brytanii i innych państwach z OECD w latach 2000-2005 przeciętna długość życia wynosiła 78,8 lat, co oznacza wzrost o ponad 7 lat w porównaniu z okresem 1970-1975.

Tymczasem przeciętna długość życia mieszkańców krajów Afryki subsaharyjskiej wzrosła w tym czasie zaledwie o 4 miesiące, sięgając 46,1 roku.

Według profesora epidemiologii Michaela Marmota, który kieruje utworzoną w 2005 r. komisją WHO ds. społecznych uwarunkowań zdrowia, kluczowym czynnikiem wpływającym na nierówność szans w sferze zdrowia jest status społeczny ludzi: im jest on wyższy, tym większą kontrolę ma człowiek nad własnym życiem.

Z tego powodu występują także ogromne różnice w przeciętnej długości życia nawet na terytorium jednego państwa. Np. najbiedniejsi mieszkańcy Glasgow w Wielkiej Brytanii żyją przeciętnie zaledwie 54 lata, czyli krócej niż statystyczny
mieszkaniec Indii.

4.6/5 - (223 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH