wątroba

Wątroba nie lubi przejadania

Kondycja wątroby decyduje o tym, ile mamy energii, ile ważymy, jak się czujemy – ale nie tylko. Narząd ten chroni nas przed toksynami i wytwarza życiodajne związki. Co jeść, czego unikać, aby utrzymać ten narząd w dobrym zdrowiu?

dr n. med. Jan Gietka, hepatolog, Poradnia Chorób Wątroby Hepatolodzy:

Nasza wątroba spełnia ponad pięćset funkcji,

Jak dbać o wątrobę?

Wątroba jest jednym z najważniejszych elementów w skomplikowanym mechanizmie, jakim jest organizm człowieka. Odpowiedzialna jest za ponad 500 funkcji, a jej prawidłowe funkcjonowanie wpływa pozytywnie na inne narządy wewnętrzne. Jest to jedyny narząd w organizmie człowieka, któremu wystarczy odpuścić, by prawidłowo funkcjonował.

Wątroba odpowiedzialna jest między innymi za wytwarzanie żółci, potrzebnej do trawienia tłuszczów.

Wątroba – schorzenia w praktyce aptecznej

Wątroba jest największym gruczołem organizmu, jej masa po wypełnieniu krwią może dochodzić nawet do 2 kg. Wątroba pełni ponad 500 różnych funkcji, można porównać ją do małego, przenośnego laboratorium. Nie ma więc wątpliwości, że trzeba o nią szczególnie dbać.

Typowy obrazek z praktyki aptecznej: pacjent trzymający się za prawy bok z grymasem na twarzy prosi o natychmiastową pomoc, mówi, że boli go wątroba. Tymczasem wątroba jest narządem nieunerwionym, nie ma prawa boleć.

Wirusowe zapalenie wątroby – szczepienia to podstawa

Szczepienia to prosty krok do ochrony zdrowia, choćby wtedy, gdy grozi nam wirusowe zapalenie wątroby. Rozmawiamy z prof. Krzysztofem Simonem z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Wirusowe zapalenie wątroby ma wiele twarzy – jakie rodzaje możemy wyróżnić?

Sukces polskiej lekarki

Praca naukowa „Prospective Evaluation of Ursodeoxycholic Acid Withdrawal in Patients With Primary Sclerosing Cholangitis” autorstwa dr Ewy Wunsch i współp. została uznana za najlepszą pracę z dziedziny gastroenterologii i hepatologii w cyklicznym konkursie „Dr. Bares Award” i tym samym zdobyła główną nagrodę w wysokości 10 000 euro.

Kapsaicyna chroni wątrobę

Kapsaicyna, związek zawarty w papryczkach chili, zapobiega powstaniu i postępom uszkodzenia wątroby.

Najnowsze badania potwierdziły antyzwłóknieniowy potencjał kapsaicyny. W modelu mysim alkaloid ten zmniejszał aktywację komórek Ito (aktywowana komórka Ito wytwarza kolagen, co prowadzi do włóknienia miąższu wątroby).

Dbanie o wątrobę odkładamy na później

Mimo że 3/4 Polaków uważa, że wie, jaką funkcję w organizmie pełni wątroba, w rzeczywistości rzetelną wiedzą na temat roli wątroby może się pochwalić 49% z nich – wynika z badania Ipsos przeprowadzonego dla Teva Pharmaceuticals Polska w ramach Pierwszego Ogólnopolskiego Badania Wątroby. Jednocześnie jedynie 25% aktywnie dba o wątrobę, a tylko co trzeci Polak wie, jakie badania należy zrobić, żeby wykryć nieprawidłowości w pracy wątroby. Akcja pod patronatem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego miała miejsce w 15 miastach, w których zbadano w sumie ok. 2600 osób.

Mikroreaktor do hodowli komórek wątroby

Mikroreaktor do hodowli komórek wątroby (hepatocytów) opracowano w Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

Naukowcy z IBIB PAN zaprezentowali demonstrator mikroreaktora przepływowego do hodowli hepatocytów. Komórki te, występujące w wątrobie, są uważane za szczególnie „wybredne” pod względem warunków hodowli.

Akcja „Nie mam HCV!” objęła 4 tys. pacjentów

Około 700 tys. Polaków jest nieświadomymi nosicielami wirusa zapalenia wątroby typu C. Wirus ten przez wiele lat znajduje się w fazie utajonej. Da się go zdiagnozować tylko dzięki badaniom laboratoryjnym. Stąd pomysł Kapituły Nagrody Zaufania „Złoty OTIS” i Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych na akcję bezpłatnych badań profilaktycznych „Nie mam HCV!”.

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby – 28 lipca 2011 r.

**Wirusowe zapalenie wątroby – choroba powodująca długotrwałe zaburzenia zdrowia**

**Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w przybliżeniu jedna trzecia światowej populacji – czyli około dwóch miliardów ludzi – jest zarażona wirusem zapalenia wątroby (w porównaniu z około 40 milionami ludzi zakażonych wirusem HIV) . Chociaż ponad 20 lat temu opracowano skuteczną szczepionkę przeciwko pewnym rodzajom wirusowego zapalenia wątroby (wzw), wirus dalej zabija co roku około miliona osób .**

Informacje o Światowym Dniu Wirusowego Zapalenia Wątroby

Podsumowanie akcji „Nie mam HCV!”

Podsumowanie akcji „Nie mam HCV!”

Zakończył się pierwszy etap największej w tym roku akcji bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku przeciwciał HCV. Przebadaliśmy około 4 tysiące osób w całej Polsce.

Początek rewolucji w walce z WZW C

Początek rewolucji w walce z WZW C

Zapalenie wątroby typu C nazywa się obecnie cichą epidemią. Koncerny farmaceutyczne inwestują w badania nad nowymi lekami zwalczającymi wirusa HCV. Trwają prace nad lekami zawierającymi substancje z grupy interferonów-λ typu III, analogami ribavirinu, immunomodulatorami, ale przede wszystkim – nad inhibitorami polimeraz RNA wirusa.

Prometeusze walczą z WZW C

Prometeusze walczą z WZW C

Jeszcze niedawno na leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C trzeba było czekać w Polsce kilkanaście lat! W tym czasie wirus nieodwracalnie niszczył wątrobę. Poprawa leczenia to w dużej mierze zasługa „Prometeuszy”.

Diagnostyka WZW C

Diagnostyka WZW C

Leczenie osób zakażonych genotypem 1 wirusa WZW C – a takich jest w Polsce najwięcej – jest bardzo trudne. Trwa ono rok, jest uciążliwe dla pacjenta i niesie wiele objawów ubocznych, a tylko u 50 proc. osób następuje trwałe wyleczenie. Dlatego u osób, które nie mają zmian zapalnych w tkance wątrobowej, ryzyko związane z leczeniem może być większe, niż ryzyko zachorowania na ciężką postać. Czasami zatem lekarz decyduje się na obserwację i odroczenie leczenia. Osoby zakażone innymi genotypami wirusa – 2 lub 3 – leczy się krócej (pół roku), a odsetek wyleczeń wynosi prawie 80 proc.

Teraz najważniejsza jest  diagnostyka

WZW C – Teraz najważniejsza jest diagnostyka

Leczenie osób zakażonych genotypem 1 wirusa WZW C– a takich jest w Polsce najwięcej – jest bardzo trudne. Trwa ono rok, jest uciążliwe dla pacjenta i niesie wiele objawów ubocznych, a tylko u 50 proc. osób następuje trwałe wyleczenie. Dlatego u osób, które nie mają zmian zapalnych w tkance wątrobowej, ryzyko związane z leczeniem może być większe, niż ryzyko zachorowania na ciężką postać.

Miniaturowe wątroby

**Naukowcy prowadzący badania przy Instytucie Medycyny Regeneracyjnej Wake Forest University Baptist Medical Center opracowali metodę pozwalającą wyhodować – w warunkach laboratoryjnych – miniaturowe wątroby z komórek wątroby zwierzęcej.**

Wyhodowane wątroby podczas badania funkcjonowały jak ludzkie organy. W kolejnych etapach eksperymentu naukowcy zamierzają wszczepić nowe wątroby zwierzętom, aby sprawdzić, w jaki sposób zachowują się one w żywym organizmie.

Wątroba prosi o litość

Wątroba prosi o litość

Wątroba jest niezwykle „zapracowanym” narządem. Jej główna rola polega na przetwarzaniu składników pokarmowych doprowadzanych z jelita (za pomocą krwi) w substancje odżywcze dla komórek i tkanek. Komórki wątroby (hepatocyty) oczyszczają wysyłaną do tkanek krew z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii i wzbogacają ją w cukier, sole mineralne i witaminy. Glukoza jest w wątrobie przetwarzana w cukier zapasowy – glikogen – i w tej postaci magazynowana. Jeśli organizm potrzebuje większej ilości cukru, zapasy przetwarzane są znowu w glukozę, która jest podstawową substancją energetyczną ustroju. Proces ten pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cukru we krwi i nosi nazwę „buforowanie”.

Wirusowe zapalenie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby

Nowe wyniki badań naukowych pozwalają na dokładniejszą diagnostykę wirusowego zapalenia wątroby i bardziej precyzyjne analizy epidemiologiczne niż to miało miejsce w ostatnich dziesięcioleciach ubiegłego wieku. Niestety mimo rozwoju medycyny nadal nie wynaleziono szczepionek na wszystkie typy wirusa wywołującego tę chorobę.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH