Przeciwdziałanie nowotworom wątroby

Pismo “Journal of the National Cancer Institute” opublikowało badania, które wykazały, że spożywanie w dużych ilościach produktów bogatych w witaminę E skutecznie przeciwdziała powstawaniu nowotworów wątroby.

Badania przeprowadzili naukowcy z Instytutu Onkologii w Szanghaju oraz Uniwersytetu Vanderbilt w Nashville. Przebadano w tym celu ponad 130 tys. mieszkańców Chin w wieku od 40 do 74 lat. Regularnie zbierano od nich dane na temat nawyków żywieniowych (w tym zażywania suplementów z witaminami A, B, C, E, preparatów multiwitaminowych oraz preparatów z wapniem). Badani udzielali też informacji odnośnie stylu życia, aktywności fizycznej, doświadczenia zawodowego oraz przebytych schorzeń. W prowadzonych badaniach uwzględniono także czynniki ryzyka zachorowalności na raka wątroby takich jak wiek, wskaźnik masy ciała BMI, przebyte choroby, obecność przypadków raka wątroby w rodzinie.

Rak wątroby jest piątym najczęstszym nowotworem złośliwym u mężczyzn i siódmym u kobiet. Jest też trzecią przyczyną zgonów z powodu nowotworów na świecie. Około 85 proc. przypadków tego raka występuje w krajach rozwijających się, a 54 proc. w samych Chinach.

Stan zdrowia uczestniczących w badaniu osób sprawdzany był średnio co dwa-trzy lata. Przez cały okres trwania badań zdiagnozowano 267 przypadków raka wątroby. Porównano ich spożycie witaminy E ze spożyciem witaminy E u osób które nie chorowały na ten rodzaj nowotworu.

Okazało się, że osoby, które spożywały najwięcej witaminy E, bez względu na wszystkie czynniki ryzyka, były w najmniejszym stopniu narażone na zachorowanie na raka wątroby.

Co ciekawe, oprócz pozytywnego wpływu witaminy E, badania wykazały także negatywny wpływ suplementacji diety witaminą C. Przyjmowana w suplementach witamina C zwiększała bowiem ryzyko wystąpienia nowotworu wątroby aż o 96 proc., a w przypadku palących mężczyzn o 270 proc.

(Źródło PAP)

4.4/5 - (154 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH